MATERIAŁ PR Komunikaty

Wpływ emocji na odżywianie

Problemy z masą ciała mogą być wynikiem nie tylko niewłaściwych wyborów żywieniowych, czy zaburzeń metabolicznych, ale także sygnałem, że nie radzimy sobie z emocjami, które nam towarzyszą. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Jedzenie było w zamierzchłych czasach postrzegane wyłącznie poprzez aspekt zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Jednak jeśli przyjrzymy się naszemu życiu, dostrzeżemy z łatwością, że obecnie jedzenie pełni wiele funkcji. Będą to funkcje społeczno-kulturowe, gdzie spożywamy wspólnie posiłki podczas świąt bądź wspólnych wyjść ze znajomymi. Jedzenie może być także dobrym sposobem na okazanie troski bądź miłości, co zazwyczaj może być kojarzone z domem rodzinnym i obiadami od mamy. Rodzice stosują także jedzenie jako formę nagrody dla dzieci, motywując do konkretnego zachowania, albo zabraniając np. słodyczy, gdy dziecko było nieposłuszne, tworząc ograniczenie jako formę kary. Niewiele osób ma pełną świadomość, że takie rytuały wyniesione z dzieciństwa przekładają się często na nasze nawyki i reakcje w wieku dorosłym.

Każdy z nas nieco inaczej reaguje na stres, który w obecnym tempie i stylu życia jest odczuwalny coraz częściej. Dla niektórych osób stres będzie powodował nieodpartą chęć sięgnięcia po coś do jedzenia, aby „zajeść emocje”. Osoby reagujące w ten sposób chętnie sięgają po produkty twarde, chrupiące, ale i tłuste, które wymagają mocnego przeżuwania, celem chwilowego odczucia rozładowania stresu. Całkowicie odmienne zachowanie prezentują osoby, które w momencie stresującej sytuacji wręcz nie są w stanie niczego przełknąć. Najczęściej obserwuje się to przy emocjach o dużej intensywności. W obu przypadkach, stan takiego przewlekłego stresu i związanych z nim zachowań żywieniowych może być wstępem do rozwoju poważnych zaburzeń odżywiania.

Wiele kobiet nagradza się słodkościami lub rekompensuje sobie trudności dnia codziennego i negatywne emocje poprzez jedzenie. Wiele osób je w biegu, nie zważając na jakość i ilość jedzenia. Wielu z nas boryka się z poważnymi problemami, także z depresją, gdzie sposób żywienia może pogłębiać chorobę, a sama depresja będzie utrudniała unormowanie sposobu żywienia.

Zanim sięgniemy po jedzenie, powinniśmy się zastanowić co w danej chwili odczuwamy, czy rzeczywiście naszą potrzebą jest fizjologiczny głód, czy tylko chęć stłumienia emocji. Taka analiza własnego zachowania może pomóc zrozumieć prawdziwą przyczynę sięgania po jedzenie.Autorem tekstu jest Marzena Lamont - główny dietetyk marki Kcalmar składającej się na m.in. oprogramowanie dla dietetyków do układania jadłospisów dostępne pod https://kcalmar.com/dietetyk/ oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej Kcalmar: Dieta i Przepisy.

Wstecz