MATERIAŁ PR Komunikaty

Wpływ chorób przewlekłych na psychikę pacjentaAż ponad 80 proc. przewlekłych chorób fizycznych połączonych jest z pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego pacjenta. 

- Z mojego doświadczenia najwięcej emocji budzi reumatoidalne zapalenie stawów, kolagenozy, łuszczyca skórna i stawowa, alergie skórne, postępujące choroby układu nerwowego takie jak choroba Parkinsona, stany poudarowe czy stwardnienie rozsiane” – mówi lek. med. Dariusz Klarecki, specjalista z zakresu medycyny fizykalnej i balneoklimatologii z Hotelu **** Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness.  O ile w ubiegłym wieku stosunek ilości zachorowań na ostre stany chorobowe do przewlekłych był dziewięciokrotnie wyższy, to obecnie jest dokładnie odwrotnie – przybywa pacjentów ze schorzeniami o charakterze chronicznym. Aż trudno uwierzyć, że w ostatnim stuleciu liczba osób przewlekle chorych wzrosła o 900%!  Zła dieta, mało ruchu, wszechobecna chemia w pożywieniu, szybkie życie, które nie pozwala na dobry sen oraz regularne, zdrowe, zbilansowane posiłki – wszystko powoduje, że nasz organizm zaczyna dopominać się o uwagę i pojawiają się w naszym życiu choroby. 

Zazwyczaj sytuacja wygląda następująco: zdrowy, pełen energii i czynny zawodowo pacjent pewnego dnia odkrywa, że wszystkie jego stawy są spuchnięte, ma problem z poruszaniem się, siedzeniem, wstawaniem, albo skóra na ciele zajęta jest dziwnymi plamami, z którymi idzie do lekarza i pada diagnoza – „łuszczyca”. Choroby przewlekłe najczęściej mają charakter postępujący i to właśnie one wywierają wyjątkowo silny wpływ na psychikę.- Własna niemoc staje się nowym doświadczeniem, z którym nie bardzo może się pogodzić. Do tej pory było przecież inaczej: pływanie, jazda na nartach, nurkowanie, plaża, taniec, a teraz, wszystko lub wiele aktywności się skończyło” – tłumaczy Dariusz Klarecki. - Takie choroby pojawiające się niespodziewanie bardzo źle oddziałują na psychikę chorego. To przecież sytuacja wybitnie stresowa. Pacjent w pierwszym okresie zwykle nic nie wie o swojej chorobie, często odczuwa lęk, niepewność, jest zupełnie zagubiony, często też wstydzi się swojej choroby. Własne słabości zmieniają perspektywę, uczymy się doceniać to, co do tej pory uchodziło naszej uwadze. 

Nie od dziś wiadomo, że psychika i ciało są ze sobą powiązane w sposób nierozerwalny.

Prowadzone badania naukowe wykazują, iż stan naszego ducha ma kluczowy wpływ na  prawidłowe funkcjonowanie organizmu i na odwrót – ciężka choroba fizyczna może zachwiać nasze zdrowie psychiczne. Jednak samo nastawienie do leczenia ma niebagatelny wpływ na procesy zdrowienia. Niektórzy pacjenci niestety nie podejmują walki. Zamykają się w swoim świecie, pozostają bierni, izolują się i często popadają w choroby psychiczne, np. depresję, która bywa też pewną formą samoobrony organizmu przed nawałem stymulatorów zewnętrznych. 

W dziale Rehabilitacji Medycznej Hotelu**** Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness zazwyczaj spotykamy pacjentów, którzy potraktowali chorobę jako wyzwanie, przeciwstawiając się schorzeniu i własnym słabościom. 

 

- Choroba może być przecież powszechną szansą na zdobycie nowych umiejętności potrzebnych w zmienionej sytuacji życiowej. Daje czas na myślenie, refleksję, ocenę dotychczasowego życia i wskazuje, co można zmienić. To wspaniali ludzie, których mamy zaszczyt leczyć, wspomagać, rehabilitować, dawać nadzieję i dodawać im sił do dalszej walki – mówi Dariusz Klarecki. - Często leczenie przynosi tylko złagodzenie bólu, zahamowanie postępu choroby na jakiś okres, czy tylko niewielką poprawę sprawności fizycznej. Zdarza się również poprawa, której pacjent się nie spodziewał i to jest wielki sukces dla pacjenta i powód do dumy dla naszego zespołu.W Hotelu **** Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness można skorzystać z pakietu medycznego, skierowanego do osób ze schorzeniami reumatologicznymi, dermatologicznymi, neurologicznymi oraz narządów ruchu. W pakiecie znajdziemy szereg zabiegów z dziedziny balneologii, fizykoterapii, światłoterapii, hydroterapii, kinezyterapii oraz termoterapii, wykonywanych na najwyższej klasy sprzęcie. Odpowiedni dobór zabiegów zapewni wizyta lekarska, mająca na celu osiągnąć doskonałe efekty lecznicze. Dla wszystkich czytelników magazynu "Charaktery", którzy rezerwując pobyt w hotelu powołają się na ten artykuł, mamy specjalny rabat 10 %!

 

Wstecz