MATERIAŁ PR Wieści

Właściwe odżywianie niemowląt najlepszą inwestycją w dorosłość

Każda mama pragnie, by jej dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało, ale nie każda wie, że odżywianie niemowlęcia, a później nieco starszego dziecka, ma ogromny wpływ nie tylko na jego dzieciństwo, ale i na dorosłe życie.

Chodzi oczywiście o właściwe nawyki, które kształtujemy od najmłodszych lat – zarówno te dotyczące jakości, jak i ilości spożywanych posiłków.

Najlepsze – naturalne

Od dawna już wiadomo, że nie ma lepszego pokarmu niż mleko matki. Nie tylko zawiera ono niezbędne składniki odżywcze, ale też „wyposaża” dziecko w przeciwciała i uczy jego układ immunologiczny, jak i przed czym należy się bronić. Pediatrzy zalecają, by – jeśli to tylko możliwe - dzieci były karmione wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Oczywiście w sytuacjach, gdy nie jest możliwe karmienie naturalne, lekarz zaleca stosowną mieszankę, która dostarczy dziecku wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Kobieta, która ma psychiczny opór przed karmieniem piersią, nie powinna robić tego na siłę, gdyż odbije się to negatywnie na jej relacjach z dzieckiem.

Lepiej karmić butelką z miłością niż piersią z oporem psychicznym i niechęcią.  Współcześnie producenci  mleka modyfikowanego prześcigają się w udoskonalaniu swoich produktów tak, by były one jak najbardziej zbliżone do mleka kobiecego. I rzeczywiście, dostępne na rynku produkty są bezpieczne oraz pełnowartościowe, wpływając pozytywnie na prawidłowy rozwój niemowlęcia. Jednak póki co, nikomu nie udało się stworzyć sztucznie tak doskonałego pokarmu, jak mleko matki.

Różnorodnie i z głową

Między 4 a 6 miesiącem życia zanika u dziecka odruch polegający na usuwaniu z ust ciał obcych, jest to więc dobry moment na rozpoczęcie wzbogacania diety dziecka. Starsze niemowlęta potrzebują bowiem znacznie więcej energii i składników odżywczych niż otrzymują w samym tylko mleku. Warto więc w tym czasie wspólnie z pediatrą zaplanować dalsze żywienie niemowlęcia.

Prawidłowe odżywianie niemowląt, ale także i dzieci starszych, a nawet osób dorosłych, opiera się na  urozmaiceniu spożywanych w ciągu dnia posiłków. Maluchom od siódmego miesiąca życia można stopniowo wprowadzać od 1 do 2 posiłków uzupełniających w postaci zup i przecierów jarzynowych z gotowanym mięsem, kleików, kaszek, przecierów owocowych i nieklarowanych soków owocowych. Dopiero w 10 miesiącu życia niemowlęta powinny mieć obowiązkowo 2-3 posiłki uzupełniające, codziennie z dwudaniowym obiadem w postaci zupy jarzynowej, warzyw, gotowanego mięsa 2 razy w tygodniu. Ziemniaki lub ryż powinny się pojawić w obiedzie dziecka jako dodatek do mięsa dopiero około  11- 12 miesiąca życia. Oczywiście przez cały ten czas w odżywianiu niemowlęcia ważną rolę spełnia karmienie piersią na żądanie.

W odżywianiu niemowląt ważną rolę odgrywa także jakość posiłków. Istotne jest, by nie przyzwyczajać dziecka nadmiernie do potraw i napojów słodkich, czy do „śmieciowych” przekąsek typu chipsy. Do najzdrowszych słodyczy należy czekolada, gdyż jako jedyna zawiera substancje odżywcze. Nie jest prawdą natomiast, że musi być ona gorzka. Mleczna czekolada bowiem zawiera dodatkowe ilości wapnia – niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Czekolada ma jeszcze jeden atut – znacznie krócej, niż na przykład cukierek czy lizak, jest przetrzymywana przez dziecko w ustach, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chcemy dbać o zęby naszej pociechy.

Regularnie znaczy: zdrowo

Ostatnim ważnym elementem prawidłowego odżywiania niemowląt i starszych dzieci i jest ilość spożywanych posiłków. Powinno ich być 5 i powinny odbywać się o ustalonej porze. Nie należy też zmuszać dziecka do jedzenia większej ilości pokarmu niż samo ma na to ochotę. Jeśli tylko jest ono zdrowe i ma prawidłową wagę, należy pozwolić mu opierać się na jego własnym naturalnym mechanizmie regulującym ilość spożywanego pokarmu. Natura bowiem wyposażyła dzieci w świetnie działającą wewnętrzną regulację i nie powinniśmy tego psuć.

Wstecz