MATERIAŁ PR Styl życia

Ubezpieczenie turystyczne i szczepienia niezbędne w podróży zagranicznej

Planujesz wspaniałą podróż w nadchodzącym roku? Układaj ją mądrze i sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne oraz szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym będą ci potrzebne.

Ubezpieczenie turystyczne i szczepienia – o nich warto pamiętać

Styczeń i rozpoczęcie nowego roku to dobry moment, aby pomyśleć o zaplanowaniu wakacyjnych podróży. Sześć miesięcy, które pozostały do wakacji, pozwoli na spokojne i rozsądne przygotowanie się do wyjazdu. Tym, którzy marzą o wycieczce do dalekich, egzotycznych krajów warto przypomnieć, że na czas takich podróży opłaca się wykupienie polisy. Ubezpieczenie turystyczne, a także szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, to kwestie, które naprawdę warto rozważyć podczas planowania dalekiej wycieczki.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne

Wakacyjne podróże są czasem wypoczynku i relaksu, podczas którego regenerujesz siły i troszczysz się głównie o zbieranie pięknych wspomnień. Podczas urlopu mogą przydarzyć się jednak nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, skutkujące np. uszczerbkiem na zdrowiu lub zagubieniem bagażu. Żeby urlop przebiegał bez niepotrzebnych nerwów, możesz ubezpieczyć się na wypadek takich nieprzewidzianych okoliczności. Podstawową ochroną w ubezpieczeniu turystycznym jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Obejmuje ono zwrot poniesionych przez ciebie kosztów, takich jak np.:


    •    wizyty u lekarza,
    •    leczenie i zabiegi,
    •    zakup leków,
    •    pobyt w szpitalu.

Obok ubezpieczenia KL ważne jest również assistance, które zapewnia zorganizowanie transportu z miejsca wypadku oraz pobytu podczas leczenia. W zależności od tego jaki pakiet wykupisz – podstawowy czy rozszerzony – transport i pobyt na czas leczenia może obejmować nie tylko osobę poszkodowaną, ale także jej najbliższych (w tym również zwierzęta). Oprócz tego możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie np. NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), które pozwoli ci ubiegać się o wypłatę odszkodowania z tytułu np. złamania ręki. NNW obejmuje nieszczęśliwe, niedające się przewidzieć zdarzenia, do których doszło z przyczyn niezależnych od ciebie. Wysokość takiego odszkodowania jest obliczana na podstawie procentowego oszacowania uszczerbku na zdrowiu spowodowanego złamaniem.

Dodatkowe ubezpieczenia przydatne podczas podroży

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne stworzenie pakietu ubezpieczeń, to dobierz jego elementy tak, aby jak najlepiej spełniały twoje potrzeby. Idealny pakiet ubezpieczeń będzie wyglądał inaczej, jeśli planujesz objazdową wycieczkę po australijskich zatokach surferskich, a inaczej, jeśli masz w planach zwiedzić tajlandzką dżunglę i lasy deszczowe.

Rozszerzony zakres ubezpieczenia na sporty wysokiego ryzyka

Lista sportów wysokiego ryzyka nieustannie się poszerza, gdyż coraz więcej odmian dyscyplin sportowych dostępnych jest dla amatorów. Ubezpieczyciele aktualizują takie listy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i zastrzegają, że podstawowe polisy nie obejmują ochroną urazów powstałych w wyniku uprawiania takich dyscyplin. Każdy ubezpieczyciel może zaproponować własną listę sportów wysokiego ryzyka i należy zapoznać się z nią przed zakupem polisy.

Przykładowe sporty z tej grupy to nurkowanie techniczne, sporty motorowodne, kitesurfing. Jeśli wybierasz się na wakacje z chęcią uprawiania np. którejś z wyżej wymienionych dyscyplin, zapoznaj się z odpowiednimi rozszerzeniami polis turystycznych. Dzięki tej wiedzy wybierzesz pakiet najlepiej dopasowany do twoich sportowych upodobań i potrzeb. Dodatkowo, w ramach poszerzenia pakietu, możesz zazwyczaj ubezpieczyć sprzęt sportowy, który ze sobą zabierasz (ten rodzaj ubezpieczenia najczęściej obejmuje również bagaż i sprzęt elektroniczny, który przewozisz).

Rozszerzony zakres ubezpieczenia na bagaż i akcje ratunkowe podczas wypraw

Ubezpieczenia turystyczne mają naprawdę szeroki zakres, a wśród dodatkowych opcji możesz wybrać np. ubezpieczenie bagażu. Obejmie ono odszkodowanie na wypadek zniszczenia, zagubienia lub kradzieży bagażu – oczywiście o ile zdarzenie nie miało miejsca w wyniku twojego zaniedbania. Takie ubezpieczenie nie zawsze obejmuje sprzęt elektroniczny, instrumenty muzyczne czy sprzęt sportowy. Warto zatem przeczytać w OWU, co takie ubezpieczenie dokładnie obejmuje i jak ewentualnie poszerzyć zakres ochrony.

Jeśli zamierzasz zwiedzać dzikie tajlandzkie dżungle lub wybierasz się na górskie wyprawy, to zastanów się nad dokupieniem ubezpieczenia obejmującego ewentualną akcję poszukiwawczą i ratunkową. Pamiętaj także o szczególnych warunkach ubezpieczenia panujących w krajach o zwiększonym ryzyku występowania ataków terrorystycznych. Jeśli doznasz obrażeń na skutek działań terrorystycznych, to podstawowa polisa nie obejmuje zwrotu pieniędzy z tytułu leczenia takich obrażeń.

Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym przed wyjazdem zagranicznym

Kolejnym środkiem ostrożności – niemniej ważnym niż ubezpieczenie turystyczne – jest zrobienie szczepień przeciwko chorobom zakaźnym występującym w miejscu wakacyjnego wypoczynku. Lista takich szczepień jest na bieżąco aktualizowana i warto sprawdzić, które z nich są obowiązkowe. Układaj plan wycieczki z wyprzedzeniem, gdyż większość szczepień powinno się przyjmować na kilka tygodni przed wyjazdem. Najlepiej zatem zawczasu skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży. Dowiesz się, kiedy i jakie szczepienia musisz wykonać. Przed samą podróżą nie zapomnij również zabrać ze sobą dokumentu potwierdzającego przeprowadzone szczepienia, czyli Międzynarodowej Książeczki Szczepień.

Wstecz