(red) Styl życia

Ubezpieczenie domu – na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu przy wyborze polisy?

Ubezpieczenie domu powinno być dobrane do indywidualnych potrzeb konsumenta. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wybrać optymalną polisę i uniknąć często popełnianych błędów.

Ubezpieczenie domu – na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać

Ubezpieczenie domu możesz dopasować do własnych potrzeb i uwzględnić zakres ochrony, na którym zależy ci najbardziej. Nie daj się jednak zwieść pokusie, aby wybrać jak najtańszą opcję, gdyż nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.
Decydując się na ubezpieczenie domu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które wpłyną zarówno na cenę polisy, jak i wysokość ewentualnego odszkodowania. Aby mieć pewność, że dobrze wybierzesz, zwróć uwagę na poniższe kwestie:

  • dokładne oszacowanie wartości nieruchomości,
  • rzeczywisty opis stanu mieszkania,
  • niuanse związane z architekturą i usytuowaniem nieruchomości.

Złe oszacowanie wartości nieruchomości

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jeśli chodzi o ubezpieczenie domu, jest nieadekwatne oszacowanie wysokości polisy. Dobre wyliczenie wartość nieruchomości pozwoli ci wybrać odpowiednią stawkę ubezpieczeniową. W razie wystąpienia szkody otrzymasz rekompensatę, która będzie adekwatna do powstałych zniszczeń. Jeśli natomiast zaniżysz wartość mieszkania po to, aby zapłacić niższą składkę, musisz liczyć się z tym, że TU wypłaci odszkodowanie zgodne z zaniżoną przez ciebie wartością. Przeszacowanie wartości mieszkania również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel nie wypłaci kwoty ponad wartość nieruchomości.

Dokładnie czytaj OWU – zmniejszysz ryzyko popełnienia błędu

Kolejnym z często popełnianych błędów jest nieznajomość OWU, czyli Ogólnych Warunków Umowy. To właśnie w nich ubezpieczyciel podaje większość definicji i uściśla zasady, na których wypłaci odszkodowanie. Znajomość OWU pomoże ci doprecyzować warunki obowiązywania polisy, a tym samym również jej koszt.

Stan nieruchomości wpływa na to, jakie ubezpieczenie domu możesz wybrać  

Wybierając polisę deklarujesz w jakim stanie jest nieruchomość. Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie domu, w którym odbył się kapitalny remont, poinformuj o tym ubezpieczyciela. Błędem jest nierzetelne opisanie stanu mieszkania, gdyż nie pozwoli na precyzyjne określenie wysokości ewentualnego odszkodowania. Zatem jeśli posiadasz niesprawne drzwi antywłamaniowe, to nie podawaj ich jako dodatkowe zabezpieczenie mieszkania, ponieważ w razie włamania, TU może nie wypłacić ci odszkodowania.

Usytuowanie mieszkania wpływa na wysokość polisy

Zwróć uwagę na szczegóły swojej polisy i przeczytaj dokładnie, co chcesz ubezpieczyć. Jeśli mieszkasz na parterze, to zadbaj o ubezpieczenie szyb przed wybiciem. Natomiast jeśli chodzi o ubezpieczenie domu na jedenastym piętrze, to szyby raczej nie wymagają takiej ochrony. Decydując się na polisę sprawdź również, czy nieruchomość znajduje się w obszarze narażonym na powodzie. Niepotrzebne jest podwyższanie kwoty polisy, jeśli takie ryzyko w ogóle nie występuje w twojej okolicy.

Większość TU zaproponuje ci wykupienie OC w życiu prywatnym i jest to rozsądne rozwiązanie, które chroni cię na wypadek zalania sąsiadów z Twojej winy. Pakiety OC różnią się w zależności od ubezpieczyciela i możesz je dopasować do indywidualnych potrzeb.

Wstecz