MATERIAŁ PR Styl życia

Tradycyjne telefony komórkowe – jak wygląda obecna oferta rynkowa?

W dobie smartfonów niewielkie telefony z klawiaturą są już mało popularne. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy obecnie w sklepach niczego, czym można się zainteresować. Poniższy tekst udowadnia, że jest wręcz odwrotnie.

Oczywiście musimy zdać sobie sprawę, że tego typu urządzenia raczej nie zainteresują masowego odbiorcy, który jest przyzwyczajony do sporych, co najmniej 5-calowych, dotykowych ekranów, wysokiej jakości aparatu i morza funkcji, z których może skorzystać na co dzień. Jak w tym wszystkim odnajdują się telefony komórkowe?

Rodzaje urządzeń

Można stwierdzić, że różnie, ponieważ obecnie oferowane modele przygotowywane są na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich dotyczy urządzeń przeznaczonych przede wszystkim dla seniorów. Takie telefony charakteryzują się przede wszystkim dużymi klawiszami i bardzo uproszczonym interfejsem. Co więcej, niektóre z nich są czarno-białe! Nie to jest jednak najważniejsze – mają one bowiem umożliwić łatwe wykonywanie i odbieranie połączeń, to samo tyczy się wiadomości tekstowych. To tyle.

Drugą grupę stanowią telefony komórkowe dla aktywnych. Mowa o modelach wyróżniających się specjalnymi, wzmacnianymi obudowami, które wytrzymają poważne obciążenia, a także mocne uderzenia. Dzięki temu możemy je zabrać w góry, na ekstremalną wycieczkę rowerową czy chociażby na narty. Będziemy mieć pewność, że nie ulegną one zniszczeniu. Tego samego nie można powiedzieć o wielu nowych smartfonach.

Między tymi dwoma kategoriami znajdują się modele uniwersalne, łączące wszystkie funkcje, a czemu zapewniając coś ekstra. Oczywiście wybór poszczególnych urządzeń należy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb.

Telefony komórkowe – jak wybrać?

Skoro wiemy już, na jakie kategorie urządzeń możemy się zdecydować, warto pokrótce przedstawić przykładowe konfiguracje telefonów, a także wszystkie najważniejsze parametry techniczne, na jakie możemy liczyć.

  • Ekran. Jeżeli chodzi o jego przekątną, musimy zdać sobie sprawę, że rzadkie są modele 3-calowe, znacznie częściej spotkać można telefony o przekątnej ekranu 1,8 lub 2,4 cali. Jak wspominaliśmy wcześniej, nie wszystkie z nich są kolorowe. W przypadku najtańszych urządzeń, producenci często ograniczają się do zaledwie kilku kolorów lub wypuszczają ekrany czarno-białe.

Z pewnością warto zdecydować się na telefony posiadające polaryzowane warstwy ekranu – dzięki nim gwarantują wyższą czytelność w świetle słonecznym.

  • Aparat. Wiele osób zaskoczyć może fakt, iż na rynku dostępne są modele z całkiem przyzwoitymi aparatami, o rozdzielczości od 2 do nawet 5 MPix. Co więcej, niektóre telefony posiadają także aparat przedni.
  • Łączność. Większość telefonów komórkowych posiada wbudowany moduł Bluetooth, dzięki któremu mogą one łączyć się z innymi urządzeniami. W przypadku niektórych z nich producenci postanowili pójść o krok dalej, wyposażając je w moduł Wi-Fi, pozwalający na połączenie z Internetem. Takie modele są jednak rzadkością.
  • Bateria. Pod tym względem telefony komórkowe są naprawdę bardzo atrakcyjne. Przeważnie dysponują one bateriami o pojemności 1000-1200 mAh, jednak to wystarczy, by zapewnić kilkadziesiąt godzin ciągłej, intensywnej pracy oraz od kilku do kilkunastu dni w trybie czuwania.
  • Wyposażenie dodatkowe. Wspomnieć należy przede wszystkim o możliwości korzystania z dwóch kart SIM w jednym czasie (DUAL SIM), a także czytnik kart pamięci. Wiele urządzeń posiada także dodatkowo wzmocnione obudowy – mowa w tym miejscu przede wszystkim o modelach dla osób aktywnych.
  • Funkcje. Ich zakres uzależniony jest oczywiście od przeznaczenia telefonu. Obok tych podstawowych, takich jak redukcja szumów, dyktafon, budzik, kalendarz czy kalkulator, wymienić można między innymi wybieranie głosowe i jednoprzyciskowe, latarkę LED oraz specjalne odtwarzacze.

Telefony komórkowe – cena

Z opisanych wyżej urządzeń korzystają nie tylko osoby starsze, ale również miłośnicy sportów ekstremalnych, a także klienci biznesowi, który cenią sobie wytrzymałe, proste telefony gwarantujące podstawową funkcjonalność.

Co ważne, są one stosunkowo tanie. Za modele najprostsze zapłacimy zaledwie 50 złotych, te bardziej zaawansowane mogą kosztować od 100 do maksymalnie 400 złotych. Nie jest to więc wiele.

Telefony komórkowe – przykłady

Na koniec warto przedstawić kilka ciekawych modeli, które mimo, iż nie są tak rozbudowane jak standardowe smartfony, potrafią sporo i, co najważniejsze, zapewniają wygodne użytkowanie.

  • Nokia 3310 – nie, nie jest to ten legendarny telefon, który wytrzymałością dorównywał skale. Mowa o jego odnowionej wersji, zaprezentowanej na początku 2017 roku. Urządzenie szybko okazało się prawdziwym hitem sprzedażowym. Skutecznie nawiązuje do swojego pierwowzoru, oferując przy okazji wiele funkcji dodatkowych.

Telefon jest ładny, poręczny i wytrzymały. Posiada 2,4-calowy, kolorowy ekran, aparat 2 MPix z lampą LED, odtwarzacz mp3, radio FM, 16 MB wbudowanej pamięci wewnętrznej (możliwość zamontowania karty pamięci do 32 GB) oraz funkcję DUAL SIM. Wyróżnia się ponadto bardzo prostym interfejsem i pojemną baterią. Okaże się wręcz idealny dla osób poszukujących standardowych telefonów dobrej jakości. Cena? Od 238 do niecałych 253 złotych.

  • Panasonic KX-TU329FXME – bardzo popularny telefon rozkładany, charakteryzujący się sporymi klawiszami i przejrzystym wyświetlaczem (2,4 cali). Obsługuje wszystkie podstawowe funkcje, zapewniając przy tym wiele rozwiązań ułatwiających użytkowania (np. wybieranie jednoprzyciskowe). Telefon posiada również aparat w rozdzielczości 2 MPix. Kosztuje 305 złotych.
  • Maxcom MM 330 CLASSIC – wyróżnia się sporym ekranem o przekątnej 3,2 cali, a także bardzo przyzwoitym aparatem 5 MPix. Do tego wszystkiego należy dodać bardzo atrakcyjną obudowę, pojemną baterię, czytnik kart pamięci oraz port microUSB. Należy za niego zapłacić 298 złotych.

Jak widać, na rynku znaleźć można sporo ciekawych telefonów komórkowych. Gwarantują one stabilne działanie, prostotę obsługi, a także kilka funkcji dodatkowych. Okażą się dobrym wyborem nie tylko dla osób starszych, ale również dla wszystkich poszukujących tanich, prostych i wytrzymałych urządzeń.

Wstecz