MATERIAŁ PR Komunikaty

Technologie mobilne a wpływ na psychikę człowieka

Żyjąc w XXI wieku, jesteśmy mimowolnymi świadkami codziennego rozwoju technologicznego. Możemy go zaobserwować niemalże w każdej dziedzinie naszego życia, chociażby podczas wykonywania codziennych czynności, które stały się obecnie o wiele prostsze.

Wezwanie taksówki, zamówienie pizzy czy zrobienie zakupów – dzisiaj wszystko to umożliwiają nam aplikacje w telefonie komórkowym lub na tablecie i nikogo ten fakt już nie dziwi. Czy zastanawialiśmy się jednak, jak wszechobecność technologii mobilnych wpływa na naszą psychikę?

Nowoczesne technologie mobilne niemal szturmem wdarły się do naszej codzienności. Czy tego chcemy, czy nie – korzystamy z ich dobrodziejstwa nawet kilkadziesiąt razy dziennie! Niezależnie od wieku, płci, pozycji społecznej czy wykonywanego zawodu, każdy z nas posiada przynajmniej jednego smartfona. Skoro jest to zjawisko tak powszechne, musi zauważalnie wpływać na naszą psychikę.

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w małym, czy też w większym mieście, z pewnością widujemy na ulicach osoby, brnące przed siebie wolnym krokiem, wpatrując się przy tym w ekran swojego telefonu komórkowego. Tak zwane „komórkowe zombie” jest w dzisiejszych czasach plagą, tym groźniejszą, jeżeli występuje również wśród kierowców. Uzależnienie od technologii mobilnych oraz konieczność wykazywania stałej aktywności w Internecie to efekt zachowań kształtowanych obecnie już w bardzo młodym wieku. Dlaczego ta nowoczesność tak nas od siebie uzależniła, że nie możemy się bez niej obejść?

Ciężko zaprzeczyć niektórym faktom – np. temu, że człowiek z natury jest dość leniwy i chętnie korzysta z wszelkich dostępnych narzędzi, które mogą maksymalnie ułatwić mu wykonywane codziennych czynności. Technologia mobilna jest doskonałym nośnikiem takich narzędzi – czyli aplikacji, mogących posiadać bardzo zróżnicowane funkcje. Przykłady można mnożyć bez końca! Przypuśćmy, że mamy ochotę na pizzę – jej zamówienie wymaga od nas wykonania telefonu do pizzerii, porozumienie się z osobą po drugiej stronie, nieraz powtórzenie zamówienia, podanie adresu… jednym słowem: czeka nas całe mnóstwo czynności. O wiele chętniej skorzystamy więc z aplikacji mobilnej, która wymaga jedynie kilka ruchów palcem wskazującym po ekranie telefonu.

Nie ma w tym nic złego – każdy z nas miewa bowiem takie dni, kiedy zwyczajnie nie ma ochoty na rozmowę z drugim człowiekiem. Problem zaczyna się wówczas, gdy za pośrednictwem mobilnych technologii zaczynamy kontaktować się ze światem na co dzień – zastępując spotkania towarzyskie wizytą na portalu społecznościowym (który oczywiście – a jakże! – również dostępny jest w formie aplikacji mobilnej, aby ułatwić swoim użytkownikom korzystanie z jego funkcji).

Jak takie zachowanie na dłuższą metę odbija się na naszej psychice? Zjawisko to wzięli pod lupę naukowcy z Uniwersytetu Derby w Wielkiej Brytanii. Badanie wykonane na 256 użytkownikach smartfonów pozwoliło wysnuć tezę, że codzienne nadużywanie technologii mobilnych prowadzi w prostej linii do zaniedbywania relacji międzyludzkich oraz całkowitego oderwania od rzeczywistości. Miażdżącym wydaje się fakt, że aż 13% badanych wykazywało objawy typowe dla fizycznego uzależnienia, spędzając przy ekranie telefonu komórkowego średnio 3,6 godziny dziennie. Niektórzy badani przyznali się nawet do tego, że wyjątkowo źle znoszą „rozstanie” z telefonem, gdy udają się na nocny spoczynek, zaś kilka sekund po przebudzeniu nadrabiają już zaległości w przeglądaniu portali. Zatrważające.

Nowoczesne technologie mobilne mają jednak również swoje jasne strony. Aplikacje pozwalają nam na szybkie korzystanie z potrzebnych funkcji w każdej sytuacji – na przykład możemy wezwać pomoc, gdy nieoczekiwanie znajdziemy się w tarapatach albo sprawdzić rozkład jazdy autobusów w nieznanym nam mieście. Wśród przykładów warto przytoczyć np. aplikację iTaxi, która umożliwia zamówienie taksówki na terenie ponad 150 miast w całej Polsce lub aplikacje do zamawiania jedzenia online, gdzie warto wspomnieć np. o szybko rozwijającym się Glodny.pl czy nieco większym Pyszne. Świadomość łatwej dostępności takich funkcji gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu czujemy się znacznie pewniej. Jak zatem widać – nie taki diabeł straszny! Najważniejsze to znaleźć złoty środek: zachować umiar i mądrze korzystać z dobrodziejstw technologii mobilnych.

Wstecz