MATERIAŁ PR Komunikaty

Światło – jego wpływ na naszą psychikę i samopoczucie

fot. fotolia.com, 171187217 | Autor: phRed

Według fizjologów, im więcej światła w naszym życiu, tym lepsze samopoczucie. Można zauważyć to wiosną i latem, gdy wiele osób ma zdecydowanie więcej energii i chęci do życia.

Naukowcy podkreślają, że dostęp do większych ilości światła ma pozytywny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną, dzięki czemu w słoneczne dni czujemy się zdecydowanie lepiej. Znaczenie ma jednak zarówno to, jak często przebywamy na słońcu, jak i rodzaj sztucznego oświetlenia w naszym domu.

Nie ma wątpliwości, że ludzki mózg potrzebuje naturalnego światła. Dlatego po całym dniu spędzonym w pracy, gdy na dworze świeci słońce, dobrze jest wyjść, chociaż na krótki spacer. Nie tylko dotlenimy mózg, ale również zmieni się nasze samopoczucie. Dzięki promieniowaniu słonecznemu organizm zaczyna produkować hormony, w tym melatoninę. Wpływa ona na nasz cykl okołodobowy, regulujący cykl snu oraz czuwania. Im więcej melatoniny, tym lepiej śpimy i jesteśmy bardziej wypoczęci. Oprócz tego światło słoneczne powoduje wytwarzanie serotoniny, nazywanej potocznie „hormonem szczęścia”.

Niestety, dostęp do naturalnego słońca w naszym kraju jest w dużym stopniu ograniczony. W okresie jesiennym i zimowym dni są zdecydowanie krótsze, dlatego znacznie częściej korzystamy ze sztucznych źródeł światła. Dobrze oświetlone pomieszczenie nie tylko wydaje się nam większe, ale również zdecydowanie bardziej przytulne i komfortowe. Taki rodzaj jasności powoduje również zwiększenie wydzielania endorfin, dzięki czemu jesteśmy zdecydowanie szczęśliwsi. Jak widać, również sztuczne oświetlenie może w dużym stopniu wpływać na nasz nastrój. Znaczenie ma zarówno jego umiejscowienie, barwa, jak i rodzaj lamp, z których korzystamy.

Zasady oświetlania pomieszczeń, które wpłyną na twoją produktywność i samopoczucie

Inną istotną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia, jest jego barwa, która wpływa na nasze samopoczucie: ciepła będzie najlepsza do miejsc przeznaczonych do odpoczynku i relaksu, jak np. salon czy sypialnia, za to światło o chłodnym zabarwieniu nadaje się przede wszystkim do pomieszczeń, w których chcemy pozostać skupieni i produktywni – przy biurku dziecka lub w naszym miejscu pracy. Istotna jest również odpowiednia wielkość i budowa lamp. Warto wybierać modele przeznaczone do konkretnego pomieszczenia. Przykładowo, sklep Lampex posiada na swojej stronie lampy o różnym natężeniu światła i szczegółowo podanych parametrach. Zostały podzielone na kategorie, co zdecydowanie ułatwia dobranie modelu do kuchni, salonu, czy pokoju dziecięcego.

Najlepiej, jeżeli w niemal każdym pokoju znajduje się więcej niż jedno źródło światła. W przypadku sypialni i salonu zaleca się wyposażenie w formie oświetlenia górnego oraz lamp podłogowych, lampek nocnych, lub coraz bardziej popularnych kinkietów. To bardzo ważne również w przypadku kuchni – dobrze, aby nad blatem znajdowały się dodatkowe lampki (np. halogeny), które dodadzą przygotowanemu jedzeniu apetyczności i ładnego wyglądu, a także rozjaśnią miejsce robocze.

Wstecz