Wieści

Sukces w pracy zależy od partnera

Sumienny mąż, dobrze zorganizowana żona - to niezły przyczynek do sukcesów w pracy i wyższych zarobków - twierdza psychologowie.

Wiemy o tym, że nasze cechy osobowości i temperament mają wpływ na sukcesy zawodowe. Psycholodzy zaobserwowali jednak, że sukces zawodowy może też zależeć od osobowości małżonka. - Twoja żona czy twój mąż zapewne nie przychodzą z tobą codziennie do pracy, ale ich wpływ na to jak wykonujesz swoje obowiązki zawodowe jest wielki -  mówi Brittany C. Solomon z Washington University.

Solomon wraz z Joshuą J. Jacksonem przeanalizowała dane ponad czterech i pół tysiąca małżeństw. Śledzono sukcesy zawodowe osób biorących udział w badaniach, satysfakcję z pracy, prawdopodobieństwo awansu i podwyżki oraz cechy osobowości tzw. Wielkiej Piątki – otwartość na doświadczenia, ekstrawersję, ugodowość, sumienność i neurotyzm. Okazało się że badani, których mąż lub żona osiągali wysokie wyniki w skali sumienności byli bardziej usatysfakcjonowani z pracy i mieli większe szanse na awans i podwyżkę.

Osoby sumienne są dobrze zorganizowane, solidne, doskonale zarządzają obowiązkami i finansami. Dlatego - zdaniem autorów - biorą na siebie więcej zobowiązań, dzięki czemu ta druga osoba może poświęcać czas i energię swojej pracy zawodowej. Dzięki takiemu partnerowi łatwiej też osiągnąć balans między pracą a domem, co jest częstym powodem stresu.

oprac. marga na podst. psychologicalscience.org

Wstecz