MATERIAŁ PR Komunikaty

Studiuj kognitywistykę na UW

fot. b2dare/istockphoto

Wiemy, że komunikacja międzyludzka bywa nie lada wyzwaniem. Nie zawsze rozumiemy kontekst wypowiedzi, czasem trudno nam zrozumieć poszczególne słowa, często też mimo, że rozumiemy każde wypowiedziane słowo, nie potrafimy odczytać sensu wypowiedzi.

Badania Marka Dingemanse’a z Instytutu Maxa Plancka w Nijmegen pokazały, że stosujemy kilka strategii, mających na celu upewnienie się, czy dobrze rozumiemy naszych rozmówców. Co więcej – strategie są uniwersalne – podobne na całym świecie, niezależnie od języka, którym się posługujemy. Autorzy badań doszli również do wniosku, że większość z nas stosuje je by oszczędzić czas rozmówcy, a nie swój własny. Stąd częściej zadajemy konkretne pytania służące wyjaśnieniu elementów wypowiedzi, niż pytania otwarte typu „hm?”.

Niewykluczone, że wyniki tych badań posłużą w doskonaleniu metod komunikacji nie tylko między ludźmi – w tym między przedstawicielami różnych kultur, ale także między ludźmi i komputerami. Być może za parę lat i komputery będą upewniać się w ten sam sposób co ludzie, że dobrze nas zrozumiały.  

Źródło: M. Dingemanse, S. G. Roberts, J. Baranova, J. Blythe, P. Drew, S. Floyd, R. S. Gisladottir, K. H. Kendrick, S. C. Levinson, E. Manrique, G. Rossi, and N. J. Enfield, Universal Principles in the Repair of Communication Problems; PLOS ONE 10 (9).

Te i inne ciekawe informacje na temat kognitywistyki możesz poznać w czasie dwustopniowych, stacjonarnych i interdyscyplinarnych studiów na Uniwersytecie Warszawskim współprowadzonych przez  Wydział Psychologii i Instytut Filozofii.

Kognitywistyka [cognitive science] jest nauką łączącą metody badawcze i podejścia teoretyczne dziedzin zajmujących się problematyką umysłu, poznania i języka, takich jak psychologia, neurobiologia, filozofia, informatyka, lingwistyka i antropologia.

W tym roku po raz pierwszy jest możliwość rejestracji na studia II stopnia – zapisy ruszyły  6 czerwca na stronie internetowej rejestracji kandydatów: irk.uw.edu.pl.

Zapraszamy również na stronę współprowadzoną przez pracowników Wydziału Psychologii UW poświęconą dwujęzyczności i innym zagadnieniom związanym z nauką języka: dwujezycznosc.info

Więcej na http://kognitywistyka.uw.edu.pl/

Wstecz