Wieści

Sposób na kobiety

Chcesz przyciągać kobiety? Dbaj o swoje poczucie humoru! Taki sposób sugerują najnowsze badania, opublikowane w „Evolutionary Psychology”.

Profesor Jeffrey Hall z University of Kansas szukał związku między humorem i inteligencją. I odkrył, że wprawdzie humor jest jedną z najbardziej cenionych cech u partnera, ale wcale nie dlatego, że mówi o jego inteligencji. Jak zatem działa?

Aby to sprawdzić, prof. Hall przeprowadził badania. W pierwszym z nich uczestnicy oceniali stu nieznajomych, którzy mieli profile zamieszczone na Facebooku. Na podstawie profili szacowali, jakie mogą mieć cechy osobowości. Następnie ich wnioski porównywano z tym, jak sami użytkownicy FB się oceniali. Okazało się, że poczucie humoru jest podstawą wnioskowania o cechach, które mają znaczenie w relacji z innymi ludźmi. Osoby z poczuciem humoru częściej były oceniane jako ekstrawertycy niż osoby inteligentne.

W kolejnym badaniu sprawdzano, jaką rolę odgrywa humor w nawiązywaniu romantycznej relacji. Wzięło w nim udział 51 par studentów, którzy nie znali się wcześniej. Po 10-minutowej rozmowie wypełniali ankietę. Okazało się, że gdy mężczyzna stara się być zabawny, a jego żarty bawią kobietę, rośnie prawdopodobieństwo, że będzie ona zainteresowana podtrzymaniem znajomości. Co ciekawe, nie zauważono takiej zależności u mężczyzn rozbawianych przez kobietę.  Najlepiej zaś wróży parze, gdy on powie jakiś żart, który ją rozśmieszy, i nagle śmieją się razem.Ten moment jest najlepszym prognostykiem dla nawiązującej się właśnie romantycznej relacji. Lecz dlaczego poczucie humoru u partnera pociąga kobiety?

Pierwsze z badań pokazało, że humor wcale nie jest podstawą wnioskowania, że partner jest  szczególnie inteligentny. Dlaczego więc działa? Prof. Hall proponuje kilka wyjaśnień. Według niego humor może być wyznacznikiem, że dana osoba jest towarzyska, zainteresowana budowaniem relacji i przyjemna w kontakcie. Mężczyźni mogą używać go też, by ocenić, czy kobieta jest nimi zainteresowana i czy wspólnie tworzą pewien skrypt zalotów. Ponadto humor i wspólny śmiech umacniają relację – jest nam razem przyjemnie i chcemy w tym stanie trwać.
(dg)
foto: Rawpixel/shutterstock.com

Wstecz