MATERIAŁ PR Wieści

Smartfon do grania – jak radzić sobie ze stresem?

Stres jest obecny w życiu każdego z nas. Pewna jego ilość jest nawet potrzebna, gdyż utrzymuje organizm w pełnej gotowości. Bez stresu nie moglibyśmy normalnie żyć, ale jego nadmiar jest niestety szkodliwy.

W dzisiejszym, pędzącym do przodu świecie stres po prostu zjada nas od środka. Żeby wyeliminować jego negatywny wpływ, należy działać, zaangażować do czegoś mózg i rozluźnić się. Paradoksalnie bardzo dobrym sposobem na stres może być smartfon. Gra na nim przynosi w tym przypadku bardzo dobre efekty.

Czym jest stres i do czego jest nam potrzebny?

Reakcja stresowa jest spuścizną po naszych przodkach. W chwili zagrożenia ich ciało było mobilizowane przez mózg do działania, a dokładniej do ucieczki przed zagrożeniem. Gdybyśmy nie mieli takiej reakcji, nie moglibyśmy uniknąć zagrożeń. Dzięki stresorowi reagujemy na zagrożenie i możemy się od niego uchronić. Moment zagrożenia powoduje intensywne wydzielanie w organizmie hormonów stresu, czyli adrenaliny i kortyzolu. Te natomiast automatycznie przyspieszają pracę serca, powodują pocenie, podnoszą temperaturę ciała i przyspieszają oddech. Charakterystyczny objaw „walenia serca” to nic innego jak stres, intensywna reakcja, która aktywuje nasz organizm do działania.

Sposoby na radzenie sobie ze stresem

Do tej pory opracowano i wdrożono wiele metod, które miały za zadanie uwolnić człowieka od stresu. Jednakże jak wiemy, żadna z nich nie jest w stanie tego zrobić całkowicie i ostatecznie. Stres można jedynie okiełznać, nauczyć się nad nim panować lub też minimalizować go wtedy, kiedy czujemy, że mamy go za dużo.

  • Sport – nic tak nie redukuje stresu, jak uprawianie sportu. Podczas aktywności fizycznej w ludzkim ciele dochodzi do wytwarzania endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które są antagonistami hormonów stresu. Aktywność fizyczna zredukuje stres tak, jak zasada znosi działanie kwasu, po prostu rozmyje go.
  • Techniki relaksacyjne – joga, medytacja, słuchanie muzyki relaksacyjnej, to wszystko ma doskonały wspływ na obniżenie poziomu stresu. Kiedy przestajemy myśleć o problemie lub stresowej sytuacji i „wyłączamy” mózg, to ciało dochodzi do naturalnego stanu homeostazy.
  • Granie na smartfonie – pomysł jest być może śmieszny, ale skuteczny. Nie chodzi już tylko o samą grę, ale o zaangażowanie mózgu i ciała. Podczas gry obserwujemy sytuację, skupiamy się na niej i wykonujemy określone działania. To odciąga nasze myśli od stresującej sytuacji, a tym samym redukuje stres, który pojawił się w naszym doświadczeniu.

Dlaczego granie na smartfonie może odstresować?

Stres bardzo często pojawia się w miejscach publicznych, nieznanej okolicy i kontakcie z nieznajomymi ludźmi. Każdy z nas ma swoją własną strefę komfortu, swój sposób postrzegania rzeczywistości. Niektórzy ludzie bardzo stresują się w nieznanych miejscach, nie wiedzą gdzie podziać wzrok, czują na sobie czyjeś spojrzenia i obawiają się oceny. Najlepsze, co można w takim momencie zrobić to wyciągnąć smartfona i zacząć grać! Mózg będzie tak zainteresowany rozgrywką, że przestanie zwracać uwagę na sytuację, która powoduje nieprzyjemne odczucia. Z czasem w mózgu powstaną nowe połączenia neuronalne, które przestaną kojarzyć nieznane otoczenia ze stresem. Kiedy przez cały czas reagujemy na daną sytuację tak samo, mózg ciągle odtwarza utarty schemat. Kiedy nagle zaczynamy reagować inaczej, dostaje on sygnał, że stary schemat należy zastąpić nowym.

Gra może być dowolna, ważne tylko żeby angażowała i przykuwała uwagę. Zaangażujemy ręce, które przestaną się trząść, skierujemy wzrok na ekran, co będzie mniej krępujące, a nasze ciało dozna ulgi. Jeżeli szukasz lub masz zamiar poszukać urządzenia, które pomoże Ci walczyć ze stresem, zobacz smartfony w Morele.net. W ofercie znajdziesz prawdziwe „maszyny”, dzięki którym gra stanie się przyjemnością. Stres nie musi rujnować Ci życia, można do niego podejść w sposób niekonwencjonalny, a mimo to osiągnąć oczekiwany efekt. Granie z pewnością pozwala się uspokoić, trzyma Cię w gotowości, ale odwróci też uwagę od tego, co tak bardzo Ci doskwiera.

Wstecz