(red) Wieści

Słonie mądrzejsze od ludzi?

Czym różni się mózg słonia od mózgu człowieka? Czy mózg słonia – większy od ludzkiego – ma więcej komórek nerwowych? Czym się owe komórki zajmują?

Odpowiedzi na te pytania szukali Suzana Herculano-Houzel i jej współpracownicy z Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro oraz Paul Manger z University of the Witwatersrand w RPA. Wyniki ich badań możemy poznać dzięki publikacji we „Frontiers in Neuroanatomy” (6/2014).

Otóż według naukowców mózg człowieka jest trzykrotnie mniejszy od mózgu słonia i, niestety, mieści trzykrotnie mniej neuronów niż mózg tego wielkiego ssaka, który posiada ich aż 257 miliardów.

Czy zatem można przypuszczać, że słonie po prostu „rżną głupa” przed ludźmi, bo nie chcą nas irytować swoimi zdolnościami umysłowymi? Chyba jednak nie, bo sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, gdy weźmiemy pod uwagę, gdzie dane neurony są zlokalizowane. Okazuje się, że 97,5 procent neuronów w mózgu słonia znajduje się w móżdżku, strukturze związanej z koordynacją ruchów. Rozbudowane unerwienie móżdżku może być związane z koniecznością manipulowania trąbą, która jest niezwykle złożonym narządem ruchu – zawiera ok. 150 tys.włókien mięśniowych.

Jeśli chodzi o korę mózgową, to proporcje się odwracają – ludzie posiadają tu trzykrotnie więcej neuronów niż słonie, chociaż kora mózgowa człowieka waży dwukrotnie mniej niż kora słonia. Czynność kory jest powiązana z tzw. wyższymi funkcjami umysłowymi. Tak więc nie sama masa mózgu decyduje o szczególnych zdolnościach człowieka, ale jego kora mózgowa – niedawny „wynalazek” ewolucji, którym natura obdarzyła nas dość sowicie. 
Marek Binder

 

Wstecz