MATERIAŁ PR Komunikaty

Rola psychologii w marketingu online

Niektórzy bezwiednie traktują marketing jako integralną część życia człowieka w XXI w., natomiast profesjonalne agencje marketingowe spędzają każdą chwilę na tym, by znaleźć najlepszy sposób dotarcia do potencjalnego klienta.

Potencjalni klienci zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że zewsząd ktoś lub coś chce na nich wywrzeć wpływ w celu realizacji własnych założeń. A to szef próbuje na nas wpłynąć, po to by praca miała bardziej efektywny wymiar, a to w telewizji uśmiechnięta pani o wymiarach modelki mówi, że powinniśmy zażyć daną tabletkę po to, by schudnąć - gdyż jak możemy zauważyć - jej już się udało. To właśnie środki masowego przekazu dominują w tej dziedzinie; telewizja, prasa, czy radio nie od dziś są znane z tego, że aż roi się w nich od reklam. Rzecz w tym, że natłok treści o charakterze promocyjnym spowodował nasze przyzwyczajenie do tego typu komunikatów. Wielu z nas, zupełnie nie zwraca już na nie uwagi. W tym momencie marketingowcy musieli odnaleźć nowy punkt zaczepienia klienta - wybór padł na Internet, bo jest to miejsce, w którym coraz więcej osób spędza swój czas.

Podstawowe wyzwanie, jakiemu musi sprostać marka

Czym charakteryzuje się Internet? Faktem, iż jest on tworem niematerialnym. W związku z tym, wszystkie witryny sklepowe muszą walczyć o to, by zdobyć zaufanie swoich klientów i zbudować markę praktycznie od podstaw. Nawet biorąc pod uwagę otaczające nas placówki; mało kto jest w stanie kupić coś w miejscu, w którym obsługa wydaje mu się podejrzana, ceny dziwnie zaniżone, a sam budynek dość obskurny. Nikt w końcu nie chce wyrzucić swoich pieniędzy w błoto, dlatego też biznesy internetowe, których zadanie jest podwójnie utrudnione; inwestują w pozycjonowanie i wszelkie kampanie promocyjne, które mają na celu przedstawienie marki szerokiemu gronu odbiorców. Często decydują się one na zatrudnienie influencerów, innymi słowy powszechnie znanych i lubianych osób, które na przykład kupują odzież w danym sklepie, a następnie informują o tym fakcie na swoim blogu lub portalu społecznościowym, tym samym przyciągając do sklepu nowych klientów.

Jak wpłynąć na nasze wybory?

Perswazja to składowa część każdej reklamy. Jej siła jest tak wielka, że wielu z nas po prostu podświadomie się jej poddaje i robi dokładnie to, co zaplanowali sobie producenci danej kampanii. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ nie wszyscy internauci wiedzą, na co powinni zwrócić szczególną uwagę. Jedno jest pewne; podstawowe chwyty psychologiczne, stosowane na billboardach, czy też w reklamach telewizyjnych znajdują swoje dokładne odzwierciedlenie w tym, co dzieje się w sieci. Aby je odnaleźć wystarczy nieco dokładniej przyjrzeć się stronom, które codziennie odwiedzamy.

Często wykorzystywane metody

1. Odwołanie do emocji i wzajemnośćCzłowiek jest istotą emocjonalną, to nie ulega wątpliwości. Podczas oglądania reklamy na każdego oddziałują inne wrażenia. Jedne są dobre, inne nieco gorsze - dla nadawcy ważne jest to, by wywołać konkretną reakcję, taką jak; zaciekawienie, radość, przynależność, a nawet złość, czy wstyd. Wtedy można mieć pewność, że przekaz zostanie zapamiętany. Oczywiście żaden spec od marketingu nie omieszka wykorzystać faktu, że podejmujemy impulsywne decyzje na podstawie własnych emocji. E-commerce słynie z tego, że musi w jakikolwiek sposób zwrócić na siebie uwagę klienta i zaoferować mu coś unikalnego, coś czego nie może mu zapewnić nikt inny. Dlatego też firmy prześcigają się w organizowaniu różnego rodzaju wyprzedaży po to by, użytkownicy mogli cieszyć się z jak najbardziej udanych zakupów. 
Ponadto proponują rejestrację na danym portalu nie tylko po to, by łatwiej było dokonać transakcji. Dzięki temu budują poczucie przynależności, odbiorca staje się częścią większej grupy. Użytkownicy na pewno prędzej zdecydują się wydać pieniądze w sklepie internetowym, w którym mają już swoje konto, niż w przypadkowym miejscu, którego nie znają. W dodatku kiedyś już zdecydowali się na zakup i wszystko przebiegło pomyślnie. Działa to dokładnie tak samo jak w przypadku kontaktów międzyludzkich; jeżeli ktoś zrobił na nas dobre pierwsze wrażenie, to mamy większą ochotę poznać tę osobę jeszcze lepiej i spotkać się z nią raz jeszcze.
Jednak to nie jedyne sprytne metody stosowane przez właścicieli firm. Często osoby, które dokonały transakcji otrzymują dodatkowy rabat na następne zakupy. Tym sposobem wzbudza się w kliencie poczucie pewnego podświadomego dyskomfortu. Jest to zwykła psychologiczna reakcja; jeżeli coś dostajemy, to chcemy jak najszybciej zrewanżować się danej osobie i odwzajemnić gest po to, by nie być jej niczego winnym. 2. Efekt zastraszenia

Brzmi groźnie, ale sprawa jest dość trywialna. Niejeden z nas szukał wakacyjnego lokum do wynajęcia, bądź chciał zakupić bilet; chociażby lotniczy. Niezależnie od sytuacji, na pewno raz na jakiś czas spotykaliśmy się z komunikatem: „ostatnie wolne miejsca!”. Mogłoby się wydawać, że to tylko banalnie prosta wiadomość dodana na portalu przez empatycznego właściciela danej firmy, który lojalnie chce nas ostrzec. Wniosek jest prosty; jeżeli nie zdecydujemy się natychmiast, to wakacyjne wizje pięknego i luksusowego hotelowego pokoju legną w gruzach, a ktoś na pewno nas uprzedzi. W tym momencie odbiorcę - potencjalnego przecież klienta - nachodzi cały wir myśli, który w rezultacie ma doprowadzić do podjęcia nieracjonalnej decyzji podyktowanej strachem, że inni nam “coś zabiorą”.Najczęściej jest to, rzecz jasna, nieprawda, a owe „ostatnie wolne miejsca” są dostępne jeszcze przez pół roku, ale jak mus to mus. Skoro tak jest napisane, to nie ma co ryzykować!


3. Copywriting, czyli sztuka zwrócenia uwagiJak łatwo wypromować i ładnie wypozycjonować swoją firmę w wynikach wyszukiwarki? Nic prostszego! Wystarczy uzbroić się w nieco cierpliwości i zlecić zadanie fachowcom. Na rynku usług marketingowych funkcjonują agencje, które zajmują się pisaniem tekstów na zlecenie po to, by przedstawić dany produkt, czy usługę w jak najkorzystniejszym świetle. Pracujące tam osoby wiedzą, jak odpowiednio dobrać słowa, by zwrócić uwagę czytelnika na chwytliwy tytuł, czy też ciekawą treść, z którą warto się zapoznać. To właśnie te osoby zdają sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje ludzki umysł w kontekście podejmowania decyzji i co zrobić, by w jakimś stopniu na owy wybór wpłynąć.

Psychologiczne podejście kluczem do sukcesu


Tak naprawdę żadna działalność nie miałaby racji bytu, gdyby nie brała pod uwagę tego, jak funkcjonuje ludzki umysł, psychika, emocje.Wszystkie produkty i usługi są tworzone i kreowane z myślą o nich, o ich potrzebach i wymaganiach. Dlatego jasne jest, że wszyscy starają się sprostać owym wymaganiom tak, jak najlepiej potrafią. Nie inaczej sprawy przedstawiają się w Internecie, gdzie firmy i portale prześcigają się w wymyślaniu kolejnych, jeszcze bardziej efektywnych działań, mających na celu przyciągnięcie klienta na swoją stronę internetową.

Niektórzy buntują się i narzekają na to, że czują się manipulowani i poddawani procesom, na które nie mają wpływu. Jednak czy „manipulacja” to dobre słowo? W końcu tym różni się ona od perswazji, że w rezultacie ma wprowadzić kogoś w błąd, spowodować niekorzyść, z której tylko manipulujący zdaje sobie sprawę, a tak przecież nie jest.

W każdej dziedzinie życia ktoś chce przekonać nas do swoich racji. Rzecz w tym, by starać się posiąść wiedzę, która umożliwi nam podejmowanie racjonalnych decyzji, a także pozwoli spojrzeć na całe zagadnienie z nieco szerszej perspektywy. Wtedy właśnie okaże się, że tak samo jak inni poprzez perswazję starają się coś udowodnić nam, tak my często podświadomie chcemy wyperswadować coś innym. Ludzie funkcjonują tak od dziesiątek lat, zmienia się tylko forma przekazu, a cel pozostaje ten sam. Nie ma sensu, więc oburzać się na rzeczywistość wywierania wpływu społecznego, tylko przyjąć ją taką jaka jest, gdyż owa psychologia była, jest i z pewnością nadal będzie obecna.

autor: Karolina Kowalczyk

Wstecz