MATERIAŁ PR Komunikaty

Psychologia zakupów - jak nie dać się zmanipulować?

Nasza funkcja poznawcza świata, wszystkie decyzje które podejmujemy na co dzień, wszystkie kroki, poparte są psychiką. Zależność tą wykorzystują sprzedawcy, wpływając na naszą podświadomość poprzez odpowiednie zabiegi marketingowe.

Ogromna ilość czynników ma wpływ na naszą decyzję sfinalizowania zakupów online. Mimo, że cenimy wygodę i oszczędność czasu, jaką zapewniają nam zakupy w sieci, wciąż prawie 67% osób przerywa zakupy online.

Nasza funkcja poznawcza świata, wszystkie decyzje które podejmujemy na co dzień, wszystkie kroki, poparte są psychiką. Zależność tą wykorzystują sprzedawcy, wpływając na naszą podświadomość poprzez odpowiednie zabiegi marketingowe. Ogromna ilość czynników ma wpływ na naszą decyzję sfinalizowania zakupów online. Mimo, że cenimy wygodę i oszczędność czasu, jaką zapewniają nam zakupy w sieci, wciąż prawie 67% osób przerywa zakupy online.

Jak podejmujemy decyzje zakupowe?

Wobec nas, klientów stosowana jest cała masa tricków, która nakłonić ma do dokonania zakupu.Kolory, wzory, faktury, dźwięki i zapachy- podczas zakupów do naszego mózgu dociera mnóstwo impulsów, którym nie sposób się oprzeć. Na podjęcie decyzji o zakupie, zarówno w sklepie stacjonarnym jak i sklepie online, wpływ ma cała masa czynników. Część z nich wynika z celowości działania sprzedawców, część z nich wynika z naszego postrzegania produktu. W sieci duży wpływ na podjęcie decyzji o zakupie ma strona internetowa sklepu: lubimy te czytelne, proste w obsłudze, kolorowe, ale wyglądające profesjonalnie, w stonowanych kolorach. Przeglądanie produktów popieramy sięganiem po zdjęcia i video- ich dostępność zwiększa sprzedaż, aż o 58%. Mimo, że to Panie częściej udają się na zakupy, to Panowie górują w pojedynku na bardziej kapryśną populację, skłonną do zrezygnowania z zakupów.

Do opuszczenia sklepu skłania nas konieczność założenia konta, dodatkowe ukryte koszty, a także niejasno określone koszty dostawy. Decyzje zakupowe podejmujemy w oparciu o wcześniejsze doświadczenia- chętniej zrobimy zakupy w już sprawdzonym sklepie, tyczy się to zarówno sklepów stacjonarnych jak i online. Obecnie jesteśmy bardziej rozważni i nieufni podczas zakupów- bardzo zwracamy uwagę na opinie innych klientów, wyniki dowodzą, że aż 70% klientów sięga po recenzje innych użytkowników produktu. Zapachy produktów, kawy, kwiatów, kojarzone z konkretnymi towarami, pozwalają wytworzyć nam więź z marką- jest to wykorzystywane przez pracodawców w procesie tak zwanego neuromarketingu. Dzięki temu zabiegowi robimy zakupy bardziej nieświadomie, impulsywnie, często nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć, czemu zdecydowaliśmy się na ten towar, kolor, a nie inny. O zakupie decyduje nasza podświadomość w największej mierze.

Jak na decyzję o zakupie wpływają kupony rabatowe? 
Promocje i obniżki bardzo szybko przykuwają nasz wzrok. Zniżka w wysokości 20% potrafi momentalnie utwierdzić nas w słuszności zakupu. Natomiast zwiększenie ceny towaru o 5% jest dla nas wcale niezauważalne. Również kupony rabatowe nakłaniają nas do zakupów, tyle że po nie sięgamy świadomie, chcąc zminimalizować ponoszone koszty. Dostępność kodów rabatowych jest jednym z powodów, dla których preferujemy zakupy online. Jak mówią statystyki ponad 50% użytkowników sięga po kody zniżkowe. 57% kupujących twierdzi, że to kod promocyjny zasądził o dokonaniu zakupu. Uzyskanie zniżki podwaja naszą satysfakcję z zakupów. Korzystając z kodów częściej wracamy do danego sklepu, kojarząc go z oszczędnością, mając poczucie, że wydajemy pieniądze w sposób ekonomiczny. Kody rabatowe nie powinny wzbudzać naszej podejrzliwości- są dedykowane klientom, którym zależy na zaoszczędzeniu na zakupach. Zasada jest prosta: klient nie uzyska zniżki, jeśli nie odwiedzi strony z kodami. Od niego zależy czy uzyska rabat. Gdzie znaleźć takie narzędzia uzyskiwania zniżki?

Na przykład CoupoRando- strona z kodami rabatowymi może posłużyć jako rezerwuar kodów rabatowych. Wystarczy pobrać kupon dedykowany wybranemu przez nas sklepowi i wkleić otrzymany kod w przeznaczone na to pole, podczas końcowych etapów finalizowania zakupów. Kody rabatowe mogą przynieść zarówno zniżki na produkty jak i zapewnić darmową dostawę.

Wstecz