MATERIAŁ PR Komunikaty

Psychologia prezentów, czyli co chcemy powiedzieć poprzez podarunki

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi rozpoczynają się gorączkowe przygotowania do tego najbardziej rodzinnego czasu w roku.

Podczas Świąt najważniejsza jest obecność bliskich osób oraz wspólnie spędzone chwile w wyjątkowej atmosferze, jednak niemałą rolę odgrywają również gwiazdkowe prezenty, które często wybieramy na wiele tygodni wcześniej, pieczołowicie przygotowując niespodziankę. Zależy nam bowiem, by osoby obdarowane czuły się szczególnie w tym wyjątkowym dla całej rodziny czasie.

Jak wybieramy prezenty?

Można pokusić się o stwierdzenie, że sposób wybierania prezentów odzwierciedla nasze wnętrze. Jeśli bowiem jesteśmy empatyczni i skłonni do słuchania innych, koncentrujemy się przede wszystkim na potrzebach naszych bliskich i staramy się jak bardziej wnikliwie ich obserwować, by wybrać podarunek, który trafi w gust obdarowanej osoby. Jeśli natomiast bliżej nam do egocentryków i większość swojej uwagi skupiamy na sobie, prezenty świąteczne są odbiciem naszych własnych pragnień. Oczywiście im większa wyobraźnia i polot darczyńcy, tym bardziej finezyjne są gwiazdkowe podarunki. Pragmatyzm i oszczędność w okazywaniu emocji również możemy dostrzec w prezentach. Zdarza się również, że z powodu braku czasu lub pomysłu, sięgamy po gotowe propozycje i niezbyt długo zastanawiamy się nad tym, co kupujemy. Badania dowodzą jednak, że im większa bliskość między ludźmi i im większe zaangażowanie w relację, tym staranniej wybieramy świąteczne prezenty. Wszak zależy nam, by nasi bliscy czuli się w tym czasie naprawdę wyjątkowo.

Bliska ciału koszula

W prezentowym savoir-vivrze panuje zasada mówiąca o tym, że im podarunek bliższy ciału, tym silniejsza więź łączy dwie osoby. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko relacji partnerskich. Zastanówmy się, czy bieliznę dostaniemy od mamy czy od teściowej? Odpowiedź jest oczywista. Od najbliższych częściej dostajemy przedmioty codziennego użytku oraz rzeczy osobiste i nie ma w tym ani krzty złego tonu. Przeciwnie - w ten sposób okazujemy sobie bliskość. Dla osób, z którymi łączą nas powierzchowne relacje, najczęściej wybieramy dość neutralne prezenty, np. szalik, eleganckie rękawiczki lub ozdobny brelok. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że nie wiemy, co podarować, ale również dlatego, że wręczenie zbyt osobistego prezentu może wprawić obdarowanego lub obdarowaną w niemałe zakłopotanie.

Biżuteria i eleganckie akcesoria

Biżuteria oraz eleganckie akcesoria to prezenty, które paradoksalnie wręczamy najbliższym oraz z tym, z którymi łączy nas niewiele. Stylowy gadżet to bowiem coś, co może świadczyć o naszym dobrym guście i hojności, dlatego sprawdzi się w roli podarunku dla osoby, której chcemy okazać szacunek (niekoniecznie uczucie!). Jednocześnie takie drobiazgi mogą być wyrazem silnych uczuć - mężczyźni obdarowują swoje wybranki drogimi kolczykami nie dlatego, by podkreślić zasobność swojego portfela, ale po to, by ich ukochana poczuła się wyjątkowa i piękna. Motywacje są więc bardzo różne.

Książki, i jeszcze raz książki

Książki to prezenty dla i od moli książkowych. Wręczają je zazwyczaj osoby, którym nieobce są popołudnia z nosem wściubionym w lekturę najnowszej powieści. Jeśli wśród naszych bliskich znajduje się zapalony czytacz, możemy mieć pewność, że pod choinką znajdzie stos aktualnych bestsellerów. Należy jednak pamiętać, że o ile książki to jedne z najpiękniejszych podarunków, są również bardzo niebezpiecznymi prezentami, dlatego nie powinniśmy kupować im osobom, o których niewiele wiemy. Prawdziwy mól książkowy może bowiem poczuć się urażony źle dobraną literaturą. Wyjątek stanowią ponadczasowe i zjawiskowe albumy, których nigdy za wiele w każdej domowej bibliotece.
Kupowanie i wręczanie prezentów to wielka radość zarówno dla osoby obdarowywanej, jak i dla tego, kto wręcza podarunki, dlatego zadbajmy o to, by właściwie przygotować się do tej ważnej chwili. Zanim wybierzemy świąteczny upominek, upewnijmy się, że wiemy, co może ucieszyć naszych bliskich i czy aby na pewno to prezent dla nich, a nie dla nas. Wiele ciekawych inspiracji możesz znaleźć na stronie www.prezenty.pl. Wesołych Świąt!

Wstecz