MATERIAŁ PR Wydarzenia

Przygotowania do świąt – jak je zaplanować?

Okres Bożego Narodzenia to niewątpliwie najbardziej magiczny czas w roku pełen rodzinnych spotkań i ciepłej atmosfery. Zanim jednak będzie można wygodnie usiąść przy choince, czeka nas mnóstwo obowiązków – przedświąteczne porządki, gotowanie, kupowanie prezentów… Jak rozplanować te zadania, aby uniknąć niepotrzebnego stresu?

Kiedy w połowie listopada na sklepowych półkach pojawiają się bombki choinkowe, a witryny zdobią dekoracje świąteczne, zazwyczaj uznajemy to za przesadę i stwierdzamy, że zostało jeszcze sporo czasu. A później na dwa tygodnie przed Wigilią biegamy po sklepach szukając prezentów, czy marnując czas w długich kolejkach. Zdecydowanie nie ma to nic wspólnego z magią świąt, a stres związany ze świątecznym zamieszaniem nierzadko wyładowujemy na najbliższej rodzinie. W jaki sposób zaplanować przygotowania, aby uniknąć negatywnych emocji?

Podział obowiązków
Wiele gospodyń uważa, że wszystkie zadania – od gotowania, przez sprzątanie, aż po dekorowanie domu i pakowanie prezentów – powinny wykonać samodzielnie. W efekcie są zmęczone, a atmosfera świąt wcale im się nie udziela. Można jednak temu zaradzić – wystarczy sprawiedliwie podzielić obowiązki. Mąż z pewnością poradzi sobie z umyciem okien czy odkurzaniem, starsze dzieci pomogą w sprzątaniu, a maluchy w wykonywaniu dekoracji świątecznych, czy układaniu zabawek na półkach. Jeśli planujesz Wigilię u siebie w domu w szerszym gronie osób, poproś siostrę, mamę, czy szwagierkę, aby przyniosły po jednej potrawie – w ten sposób łatwiej Ci będzie zorganizować uroczystą kolację.

Prezenty – im wcześniej tym lepiej
Upominki pod choinkę kupowane na ostatnią chwilę zdecydowanie nie zaowocują trafionymi prezentami. Im wcześniej zaczniesz szukać niespodzianek dla najbliższych, tym więcej będziesz mieć czasu, aby zastanowić się spokojnie co może ich ucieszyć. Nie bój się Internetu – zakupy w sieci są bezpieczne, a dodatkowo pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu, jaki spędziłabyś w korkach, a później w kolejkach do kasy. Oprócz tego nierzadko w sklepach online pojawiają się korzystne promocje – np. perfumy damskie Tommy Hilfiger w niskich cenach często łatwiej znaleźć w Internecie niż w drogeriach stacjonarnych.

Pamiętaj o najważniejszym
Święta Bożego Narodzenia to czas dla rodziny. Nawet jeśli nie wszystkie okna zostaną umyte, a zakamarki odkurzone, nie ma to większego znaczenia. Plama na dywanie, czy nieidealnie uprasowane zasłony nie powinny popsuć atmosfery przy świątecznym stole.

Wstecz