MATERIAŁ PR Wieści

Prezenty dla pracowników – doskonały motywator

Wszystko wskazuje na to, że na polskim rynku rozpoczyna się okres dominacji pracownika. Z wielu branż dochodzą sygnały o niedoborach ludzi zarówno na stanowiskach wysoce specjalistycznych, jak i tych podstawowych.

Dlatego firmy nie mogą pozwalać sobie na utratę doświadczonych pracowników, a także muszą podejmować działania, które zachęcą nowe osoby do aplikowania na wakaty. Jednym z lubianych przez działy HR sposobów budowania więzi z firmą są prezenty dla pracowników.

Bony już nie wystarczą

Przez lata najpopularniejszym prezentem dla pracowników były bony. Do dziś dnia wręczane są w firmach prywatnych i budżetówce najczęściej przed świętami Bożego Narodzenia i rzadziej przed Wielkanocą. Jednak doświadczenia wskazują, że ta forma podarunków, choć popularna, jest odbierana jako mało pomysłowa. Pracownicy coraz częściej oczekują, że firma wyjdzie im naprzeciw i pokaże, że rozumie ich potrzeby.

Prezenty dla pracowników pozwalają realizować konkretne cele

Obdarowywanie pracowników jest jednym z najprostszych sposobów budowania wizerunku firmy. Nawet jeżeli z jakiegoś powodu opuszczą oni przedsiębiorstwo czy instytucję, to mając dobre wspomnienia będą ambasadorami marki, zachęcającymi do aplikacji na wolne stanowiska. Sprawnie działające działy HR wspomagają inicjatywy mające na celu motywowanie i zwiększanie satysfakcji pracowników zarówno w skali całej firmy, jak i poszczególnych działów. W tym drugim przypadku mogą to być bardzo proste działania w rodzaju wspólnego świętowania ważnych wydarzeń – rocznic urodzin czy narodzin dziecka. Tutaj pracownicy sami przygotowują dla siebie prezenty i dają niejednokrotnie upust swej kreatywności lub korzystają z gotowych pomysłów oferowanych przez wyspecjalizowane firmy upominkowe jak chociażby ta http://www.wyjatkowyprezent.pl/pomysl-na-prezent/prezent-dla-pracownika.

W skali firmy ciekawym rozwiązaniem są różne formy wspólnego świętowania. Wzorcowym przykładem są Wigilie firmowe, gdzie wszyscy spotykają się w zdecydowanie luźniejszej atmosferze. To miejsce, gdzie wręczane są raczej drobne prezenty dla pracowników, w rodzaju książek czy filmów. W wielu firmach świętowane są też inne okazje o charakterze społecznym. Dzień kobiet, przez lata kojarzony z nieśmiertelnym goździkiem, stał się doskonałą okazją do ocieplania wizerunku pracodawcy. Drobne upominki w rodzaju biletu do teatru czy kina oraz ładne kwiaty roznoszone osobiście przez prezesa czy członków zarządu, na pewno pomagają w budowaniu więzi z firmą.

Doskonale sprawdzają się też święta, gdzie pracodawcy pokazują zrozumienie dla prywatnego życia pracowników. Mowa tutaj o Dniu Dziecka czy Mikołajkach. Choć nie każda instytucja czy firma ma taką możliwość, to warto rozważyć zorganizowanie tego typu wydarzeń w murach zakładu pracy. Dla dzieci jest to często jedyna okazja do zobaczenia, jak pracują mama czy tata. Zamiana sali konferencyjnej w bawialnię, zorganizowanie kilku konkursów i wręczenie prezentów dla dzieci pracowników będą wydarzeniem, które na długo zapamiętają zarówno milusińscy, jak i dorośli. Działy HR mogą wykorzystać tę okazję do zrobienia zdjęć buszujących po firmie dzieci i sprezentować każdemu rodzicowi ramkę do postawienia na biurko. Ten drobiazg może okazać się bardzo ważny w budowaniu przywiązania do firmy.

Imprezy integracyjne

Jednym ze sprawdzonych sposobów umacniania więzi z pracodawcą jest organizowanie imprez integracyjnych. Wspomniana wcześniej Wigilia, to wyjątkowy przypadek takiego wydarzenia. Jednak firmy starają się organizować takie spotkania również przy innych okazjach. Ważne wydarzenie w historii (np. każda okrągła rocznica założenia przedsiębiorstwa, osiągnięcie wysokiego wyniku finansowego czy podpisanie wyjątkowo lukratywnego kontraktu) może być okazją do wyjścia. Taki prezent dla pracowników ma zazwyczaj formę kilkudniowego wyjazdu połączonego z dodatkowymi atrakcjami. Nieprzebranym źródłem pomysłów na te ostatnie są oferty firm tworzących wyjątkowe prezenty. Przejażdżka czołgiem po poligonie, wolne loty w tunelu aerodynamicznym czy ćwiczenia ze strzelania na pewno zostaną zapamiętane na długie lata, przyczyniając się do zwiększenia zadowolenia z pracy i docelowo poprawienia efektywności.

Warto pamiętać, że wszelkie prezenty dla pracowników uznawane są przez system podatkowy za dodatkową korzyść i należy od nich zapłacić podatek dochodowy. Zwykle zajmują się tym działy kadr, które odliczają stosowaną kwotę od kolejnej wypłaty. Niektóre formy podarunków mogą być finansowane z funduszu świadczeń pracowniczych oraz nie zostać objęte opodatkowaniem.

Dbanie o pracowników procentuje

Sposobów na budowanie wizerunku firmy i motywowanie pracowników jest oczywiście więcej. Podstawowym kryterium pozostaną zawsze godziwe i adekwatne do wykonywanych zadań zarobki. Jednak prezenty dla pracowników na pewno zostaną docenione i pomogą w utrzymaniu ich w firmie przy coraz trudniejszym rynku.
Wstecz