(red) Komunikaty

Premiera spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”

18 lutego 2017 roku w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach odbędzie się premiera spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo” na podstawie książki Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Za adaptację tekstu odpowiada Amadeusz Nosal, a za reżyserię - Judyta Be

Rondo to spokojne miasteczko, w którym rozbrzmiewa śpiew kwitnących kwiatów, a przyjaźni mieszkańcy z uśmiechem witają nadejście kolejnego dnia. Życie toczy się tutaj w niemal muzycznym rytmie, od wschodu do zachodu słońca, a czas płynie powoli, zataczając swoje codzienne pętle.

Wszystko to przerywa pojawienie się nieproszonego gościa - Wojny, która zaprowadza w miasteczku nowe porządki i odbiera jego mieszkańcom ich codzienność oraz poczucie bezpieczeństwa. Wojna przemocą forsuje swoje rządy i rujnuje na mapie miasta wszystkie charakterystyczne miejsca, stara się też odebrać mieszkańcom tożsamość oraz pielęgnowane przez nich wartości.

Czoła nowej rzeczywistości przepełnionej strachem i ciemnością, stawia trójka przyjaciół, którzy wyruszają na trudną i niebezpieczną misję, mającą przywrócić w Rondzie słońce i muzykę. Bez nich kwiaty nie mogą przecież kwitnąć, a ludzie - normalnie żyć.

„Wojna, która zmieniła Rondo” to spektakl o sile wspólnoty i zjednoczenia wobec niespodziewanych, dramatycznych zagrożeń. To przypomnienie o fundamentalnych wartościach wolności, pokoju i bezpieczeństwa, których często nie doceniamy. A także o wielkiej sile spokoju, rozwagi i pacyfizmu wobec nieuzasadnionej agresji.

Choć twórcy spektaklu poruszają trudne i ważne problemy, robią to w przystępny i adekwatny dla dzieci sposób - poprzez metaforę, wzruszającą i mądrą opowieść a także współuczestnictwo.

Publiczność nie tylko pozna historię Ronda, ale będzie też mogła aktywnie współtworzyć jego świat pełen obrazów i dźwięków. Zarówno w samym spektaklu, jak i w towarzyszących mu warsztatach oraz działaniach edukacyjnych.
Ich formułę realizatorzy spektaklu opracowywali we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego.

Autorami książki „Wojna, która zmieniła rondo”, na podstawie której powstało przedstawienie w teatrze „Kubuś”, są ukraińscy artyści Romana Romanyszyn i Andrij Łesiw.

Koncept na opowieść dla dzieci dotyczącą wojny zrodził się u nich po tym, jak Rosja anektowała Krym, a we wschodniej Ukrainie wybuchł, trwający do dziś, konflikt zbrojny.

Ale poruszany w książce problem nie ma wymiaru lokalnego. 
To pięknie ilustrowana, uniwersalna historia o bezduszności wojny i o tym, jak się z nią mierzyć. Wartościowa nie tylko w treści, ale w i formie - jej wydanie doceniono w konkursie Bologna Ragazzi Award 2015. Po polsku książka ukazała się nakładem Krytyki Politycznej.

Realizowana w kieleckim teatrze adaptacja tekstu to jego sceniczna prapremiera.

Spektakl adresowany jest do widzów w wieku od 7 lat.

BIOGRAMY TWÓRCÓW spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”

Amadeusz Nosal
Dramaturg, autor wizualizacji i identyfikacji wizualnych do spektakli oraz działań w teatrach instytucjonalnych w całej Polsce. Absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie, specjalność Dramaturg Teatru. Asystent Krystiana Lupy przy spektaklu „Wycinka Hölzfallen” (Teatr Polski we Wrocławiu, 2014). Dramaturg, współautor adaptacji, autor multimediów w spektaklu „Cynkowi Chłopcy” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, który zdobył Nagrodę Główną, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną M-Teatr, Koszalin 2016. Autor adaptacji, multimediów, dramaturg w spektaklu „Tutaj jest wszystko” w reżyserii Magdaleny Miklasz, który zdobył Nagrodę Publiczności Dziecięcej na Festiwalu Korczak, Warszawa 2016. Uczestnik licznych warsztatów dramaturgicznych, a także warsztatów dotyczących pracy pedagogiczno-dydaktycznej oraz tworzenia i organizacji projektów kierowanych do dzieci i młodzieży w Instytucie Teatralnym.

Judyta Berłowska
Reżyser. Absolwentka wiedzy o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie (licencjat w 2011 r.), oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST (magister w 2016 r); asystentka Agnieszki Glińskiej i Barbary Wysockiej; laureatka Forum Młodej Reżyserii 2014 (Grand Prix) za pracę reżyserską „Bez ojcowizny” na podstawie „Płatonowa”. Debiutowała spektaklem „Hotel Kijów” w Teatrze Barakah w Krakowie. Jako dyplom zrealizowała „Wyprawę czarownic” – spektakl dla młodzieży gimnazjalnej – na podstawie powieści T. Pratchetta w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze. Wielokrotnie pracowała z dziećmi i młodzieżą jako wychowawca oraz instruktor teatralny. Interesuje się pedagogiką teatralną i terapią przez teatr.

Aleksandra Żurawska
Scenograf, kostiumograf. Główny nurt jej twórczości artystycznej związany jest z filmem i teatrem.
Absolwentka Scenografii Teatralnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Współpracuje z Judytą Berłowską od 2014 roku, kiedy ich spektakl „Bez Ojcowizny” zdobył Grand Prix Forum Młodej Reżyserii. Kolejne teatralne realizacje to: „Wyprawa Czarownic” w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, „Drzewom nie wypadają włosy” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz „Głodne Dziecko” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Dawid Sulej Rudnicki
Kompozytor, aranżer i pianista.  Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.  Pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i Krakowskiej Akademii Tańca „L`art de la Danse”. Gościnnie wykładał w Instytucie Komunikacji i Mediów na Uniwersytecie w Oslo. Autor piosenek, muzyki do spektakli, pokazów tanecznych i filmów. Otrzymał Nagrodę Rektora PWST w Krakowie i Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Laureat konkursów, m. in.:  Transatlantyk Poznań International Film and Music Festival  (I miejsce),  Legnica Cantat (I miejsce), Komeda Jazz Festival (II miejsce), Iława Old Jazz Meeting (wyróżnienie),  Jazz Improvizacjia - Wilno (nagroda publiczności). Jego piosenka „Niestosowne Sny”, napisana wspólnie z Agnieszką Grochowicz, zajęła I miejsce na Alternatywnej Liście Przebojów Radia Kraków. Film „Przyjęcie” w reżyserii Maćka Bochniaka z jego muzyką zdobył wyróżnienie specjalne na festiwalu Open City Docs w Londynie. Prowadzi działalność koncertową, porusza się w szerokim spektrum stylistycznym.

Nela Mitukiewicz
Choreograf, pedagog tańca, animator kultury. Absolwentka Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Szkoliła się w London Contemporary Dance School at The Place. Tematyka, która interesuje ją najbardziej, to pogranicze tańca, muzyki i teatru. Pasjonuje ją praca z dziećmi w różnym wieku. Aby nieustannie doskonalić się jako pedagog, regularnie uczestniczy w szkoleniach oraz warsztatach, m.in. z Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, Choreoterapii, czy Infant Developmental Movement Education. Współpracuje z teatrami dramatycznymi, tworząc ruch sceniczny w spektaklach.

Wstecz