MATERIAŁ PR Wieści

Porządkowanie spraw w swoim życiu zacznij od uporządkowania relacji z ludźmi

Wiosna – pora roku, którą lubimy najbardziej. Dni są coraz dłuższe i coraz cieplejsze, drzewa i trawniki coraz bardziej zielone, klomby - kolorowe. Wiosna to też tradycyjnie czas dorocznych porządków. Tylko czy rzeczywiście te w szafach są najważniejsze?

Bardzo często robimy porządki w szafach, szafkach i szafeczkach a zapominamy o uporządkowaniu wielu ważniejszych, choć może na pierwszy rzut oka niewidocznych, spraw. Gdzieś pod skórą czujemy, że nie wszystko jest tak, jak być powinno, ale stosujemy klasyczną technikę wyparcia: nie myślę, więc nie ma. Tymczasem wiosna to dobry moment, by uporządkować relacje między ludźmi.

Czas jest wrogiem kontaktów międzyludzkich

Jak dawno temu rozmawiałeś z ciocią Ireną, wujkiem Januszem, albo kolegą ze szkolnej ławy, który w trakcie przypadkowego spotkania dał ci numer telefonu? Im bardziej odkładasz te rozmowy tym bardziej wydaje ci się, że po tak długim czasie nie ma sensu dzwonić. Masz rację – wydaje ci się. Zadzwoń już dziś. Może ktoś właśnie czeka na twój telefon.

Celebruj pozornie błahe chwile w życiu

Wspólny posiłek to nie czas na odbieranie telefonów, czytanie książek czy oglądanie telewizji. To jedna z niewielu chwil w ciągu dnia gdy cała rodzina zbiera się w jednym miejscu. Wykorzystaj ten moment, zapytaj co wydarzyło się w ciągu dnia, opowiedz o swoim poranku, cementuj więzi.

Wykreśl ze swojego słownika słowa „zaraz” i „później”

Znasz to? "Mamo pobaw się ze mną" – Później. "Tato chodź na plac zabaw" – Później. "Mamo pić" – Zaraz. "Tato, gra mi nie działa" – Zaraz. Pamiętaj, to twoja rodzina – powinna być dla ciebie najważniejsza. Odłóż książkę, przerwij przeglądanie internetu, przełóż na wieczór pracę, którą znowu zabrałeś z biura do domu, nie odkładaj na później potrzeb domowników.

Praca jest ważna, ale nie najważniejsza

Jak często zdarza ci się mówić mężowi/żonie i dzieciom, że w sobotę i niedzielę niestety musisz pracować? Zastanów się, czy naprawdę musisz. Praca jest ważna, ale nie może przesłaniać tego co w życiu najważniejsze. Straconego czasu nikt ci nie odda. Dzieci dorosną i pójdą swoją drogą. Pomyśl o tym.

Zdefiniuj swoje priorytety i konsekwentnie się ich trzymaj

Zastanów się co jest naprawdę ważne w twoim życiu. Co jest celem, a co tylko środkiem potrzebnym do jego osiągnięcia. Czy naprawdę twoim celem jest praca, czy może to zarobione dzięki niej pieniądze pozwolą ci na realizację marzeń, celów, planów? Określ swój cel i krok po kroku dąż do jego realizacji.

Zadbaj o niezbędny dystans

Mordercze tempo życia nierzadko nie pozostawia czasu na odpoczynek. Wracasz do domu i wciąż myślisz o pracy albo o kłótni z przyjacielem. To są ważne sprawy, ale nie pozwól by tobie i reszcie domowników zepsuły humor. Naucz się odkładać na później problemy, których w danej chwili nie jesteś w stanie rozwiązać. Bywa tak, że najlepszym lekarstwem na problemy jest właśnie czas.

Czujesz potrzebę szerszego uporządkowania swojego życia? Więcej porad znajdziesz tutaj.

Wstecz