MATERIAŁ PR Komunikaty

Oprogramowanie do wypełniania deklaracji

Przed rozpoczęciem wypełniania deklaracji zastanawiamy się w jaki sposób zrobić to najszybciej, najwygodniej i jednocześnie w najlepszy sposób.

Rynek, aż kipi od reklam oraz informacji o różnych oprogramowaniach, które mają przeprowadzić nas przysłowiowo „za rękę”, zmieniając czas poświęcony pracy zeznaniom w czystą przyjemność. Czytając artykuły dostępne w internecie, można nie zorientować się, że są tzw. artykułami sponsorowanymi – podając   przydatne informacje, jednocześnie przekraczając pewną granicę i polecając konkretny produkt. W jaki sposób więc wybrać oprogramowanie do wypełniania deklaracji i nie dać się oszukać?

Oficjalne e-deklaracje

Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia możliwość skorzystania z darmowej, oficjalnej wersji oprogramowania do składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Są to e-deklaracje. Z formularzy można korzystać w dwa  sposoby - interaktywny plik formatu pdf, który należy pobrać ze strony ministerstwa lub formularz online. Obie opcje są ułatwieniem, pozwalają uniknąć konieczności ręcznego wypełniania poszczególnych pól. Do korzystania z e-deklaracji ma prawo bezpłatnie każdy podatnik. Należy jednak posiadać chociaż podstawową wiedzę z zakresu finansów, aby łatwo i prawidłowo wypełnić dokumentację.

Bezpłatne oprogramowanie

„Bezpłatne” oprogramowania do wypełniania deklaracji są często zapewniane na płytach CD jako dodatek do czasopism. Za niewielkie pieniądze można wtedy kupić aktualny program do instalacji na własnym komputerze. Nie są to rozbudowane systemy, jednak pozwalają wysłać formularz online czy wydrukować deklarację i wysłać ją listem poleconym. Niestety często zablokowane są  różne opcje wyboru np. organizacji, której chcemy przekazać swój procent podatku.

Drugą formą jest możliwość ściągnięcia z internetu bezpłatnych aplikacji. Są one najczęściej dość proste, ale pozwalają na łatwiejsze przebrnięcie przez formularz. Niestety podobnie jak w wersjach dodawanych do czasopism niektóre opcje mogą być niedostępne, dodatkowo zdarza się sporo reklam produktowych spowalniających naszą pracę.

Aplikacje komercyjne

Innym rodzajem oprogramowania do wypełniania deklaracji są aplikacje komercyjne, tworzone przez różne portale oraz firmy informatyczne i podatkowe. W zamian za opłatę zdobywamy możliwość korzystania z intuicyjnej aplikacji prowadzącej nas za rękę. Najczęściej działają na zasadzie pytanie – odpowiedź. Odpowiadając na kolejne pytania generuje się nasz formularz. Polecane szczególnie dla osób, których przerastają formularze podatkowe i ich wypełnianie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania?

Wybierając oprogramowanie do wypełniania PIT należy zwrócić uwagę na datę wydania aplikacji, oraz dostępnych aktualizacji. Przepisy zmieniają się dość regularnie i w przypadku korzystania z oprogramowania wydanego dawno / nieaktualizowanego możemy wygenerować nieprawidłowy wniosek.

Decydując się na płatną formę aplikacji sprawdźmy opinie i recenzje produktu – tak aby dobrać najlepszy dla nas. Bez względu na formę (płatną / bezpłatną) warto zweryfikować wydawcę czy źródło oprogramowania. Nie zapominajmy, że wprowadzamy wrażliwe i poufne dane dotyczące naszych finansów, podatków itp. Korzystając z aplikacji niewiadomego pochodzenia możemy nieumyślnie udostępnić zbyt wiele informacji o sobie nieodpowiednim podmiotom. Zeznanie składamy przecież do Urzędu Skarbowego, a pod nim widnieje nasz podpis.

Wstecz