Marek Binder Wieści

Omega-3 a bariera krew–mózg

W porównaniu do innych organów naszego ciała mózg pozostaje pod szczególną ochroną. Otacza go rodzaj muru, który nazywamy barierą krew–mózg.

Jej podłożem anatomicznym jest szczelne przyleganie do siebie komórek tworzących ściany naczyń krwionośnych przebiegających w ośrodkowym układzie nerwowym. Uniemożliwia to przenikanie do tkanki nerwowej niesionych przez krew czynników chorobotwórczych. Niestety, wskutek tej szczelności bardzo utrudnione jest przenikanie do mózgu wielu leków, na przykład cytostatyków, czyli leków hamujących podziały komórkowe – powszechnie wykorzystywanych w leczeniu nowotworów.

Dlatego też zrozumienie mechanizmów działania bariery krew–mózg może przyczynić się do lepszego manipulowania jej przepuszczalnością i w ten sposób ułatwić stosowanie leków koniecznych do leczenia ośrodkowego układu nerwowego. Zadziwiającego odkrycia dotyczącego tej kwestii dokonali badacze pod kierunkiem Chenghui Gu z Harvard Medical School. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Neuron” donieśli oni, że jeden z „prozdrowotnych” składników naszej diety – kwasy omega-3, spotykane w tłuszczach rybnych czy orzechach – pełnią bardzo ważną rolę w działaniu tej bariery.

Autorzy wykryli, że obecność tych kwasów jest dwukrotnie, a w niektórych miejscach pięciokrotnie wyższa w naczyniach krwionośnych mózgu. Dokładne badania przeprowadzone z użyciem metod inżynierii genetycznej wykazały, że te tłuszcze są ważnym elementem mechanizmu blokującego transport cząsteczek o większych rozmiarach przez komórki nabłonka naczyń krwionośnych tworzących barierę krew–mózg.

Wstecz