MATERIAŁ PR Wieści

Odpowiedni moment na konto dla dziecka

Kieszonkowe, prezenty „w kopertach”, coraz częściej również zarobki za drobne prace czy dochody wynikające z kreatywności, zaradności, a także wyjątkowych osiągnięć. Takie są główne źródła pochodzenia środków finansowych w przypadku dzieci i nastolatków.

Mądry dorosły i dziecięce finanse

Oczywiście nie ma obowiązku wypłacania dzieciom kieszonkowego i zapewne jakaś część rodziców tego nie robi. Warto się jednak zastanowić czy ta pozorna oszczędność nie kosztuje znacznie więcej. Z reguły nastolatek bez kieszonkowego co jakiś czas zgłasza się po fundusze na kino, wyjście na zakupy, mecz czy nową grę, co najczęściej generuje znacznie większe wydatki. Nie wspominając już o tym, że zarządzanie określoną pulą pieniędzy to najlepsza szkoła odpowiedzialności i solidne podstawy budowanej w tym okresie niezależności.

Jak wiadomo ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają dopiero dzieci, które ukończyły 13 lat. Wówczas można już pokusić się o otwarcie konta bankowego dla dzieci. Zanim jednak formalnie oddamy zarządzanie finansami naszym latoroślom, warto zastanowić się na ile są one gotowe na taką odpowiedzialność. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że im wcześniej tym lepiej, zatem naukę finansowej odpowiedzialności należałoby zacząć tak szybko jak to możliwe. Mając na uwadze fakt, że dzieci naprawdę przyswajają i uczą się bardzo chętnie i szybko, o pieniądzach można rozmawiać już z przedszkolakami. Nieodzownym elementem takiej edukacji jest zawsze tzw. dobry przykład, szczególnie, że przez długi czas to właśnie rodzice są najważniejszym autorytetem.

Kieszonkowe w gotówce czy na konto?

Nie bez powodu coraz wiele banków oferuje dziś korzystne konto dla dziecka. Według statystyk większość rodziców wypłaca dzieciom kieszonkowe. Dane opracowane przez Instytut Homo Homini mówią, że postępuje tak 75% rodziców, z czego ponad 60% robi to na podstawie własnej decyzji, a 21% pod wpływem próśb dziecka. 9% rodziców poddało się argumentowi „bo inni dostają”. Oznacza to, że większość z nas stara się zapewnić swoim pociechom mniejszą albo większą swobodę finansową. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o to, aby unikać próśb o drobne na kino, lody czy pieniądze na książkę. Istotą kieszonkowego, a także konta bankowego dla dzieci, jest wdrożenie do odpowiedzialnego, świadomego zarządzania środkami finansowymi. I tu mogą oczywiście pojawiać się pytania: czy dawać kieszonkowe, jakiej kwoty ma dotyczyć, wypłacać w gotówce czy zdecydować się na nowoczesne konto dla dziecka?

Kiedy warto otworzyć konto bankowe dla dziecka

Jeśli chodzi o stronę prawną, dla założenia rachunku niezbędne jest osiągnięcie pułapu wiekowego – 13 lat, a także zgoda i dokumenty rodzica, rodziców, opiekuna prawnego. Tyle formalnie, ale nadal istotne jest pytanie - portfelik z banknotami czy praktyczna karta.

Na pewno dziecko musi być gotowe na własny rachunek i taki sposób zarządzania pieniędzmi. Nie ma sensu zakładanie konta bankowego dziecku, które co prawda nauczyło się już oszczędzać, ale gromadzi oszczędności w przysłowiowej śwince. Nie wydaje ich na swoje potrzeby, nie kupuje sobie książek, gier czy zabawek. Natomiast na pewno warto zastanowić się nad rachunkiem dla młodego utracjusza. Umowa dotycząca regularności i wysokości wypłat kieszonkowego i przekazanie ich na konto dziecka, to praktyczna lekcja rozsądnego dysponowania funduszem. Nie wspominając już o tym, że kontrolę nad finansami ma także rodzic. Aby lekcja była naprawdę skuteczna trzeba pamiętać o bardzo istotnych kwestiach. O terminowości wpłat na konto dziecka deklarowanych kwot oraz o konsekwentnym przestrzeganiu, że na konto wpływa tylko kieszonkowe. Bez dodatkowych pieniędzy, gdy młody człowiek zaszaleje i roztrwoni pieniądze w pierwszych dniach miesiąca.

Nastolatek uczy się finansów

Konto bankowe dla dziecka to wiele korzyści, zarówno czysto praktycznych, jak również wychowawczych. Nastoletni posiadacz rachunku bezpośrednio styka się z jednym z najważniejszych zagadnień, obszarów dorosłego życia. Im wcześniej je zrozumie i opanuje tym lepiej. Własne konto i regularne wpływy uczą realnej oceny możliwości finansowych. Tym samym prowokują i motywują do oszczędzania. Konto to namacalny dowód, że zasoby finansowe są ograniczone, wyczerpywalne i niezbędne jest racjonalne do nich podejście. Jednocześnie jak na dłoni widać, że systematyczność i planowanie mogą przynosić wymierne efekty. Pamiętajmy również o tym, że konto bankowe to dostęp do wszystkich rozwiązań i narzędzi. W ramach korzyści wyposażamy dziecko w wygodną kartę do płatności i bankomatów. Tym samym zyskuje niezależność w finansowaniu swoich pasji i zainteresowań, ale także jest to zwyczajnie dużo bezpieczniejsza forma niż portfel z gotówką. Oczywiście nie sposób pominąć bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnych, które dla młodych ludzi są niezbędne, interesujące, są ich codziennością.

Konto bankowe – praktycznie i bezpiecznie

A co jeśli chodzi o decyzję dotyczącą banku, w którym otwieramy konto dla dziecka?

Bardzo często wybór pada na instytucję, w której działają już rachunki rodziców. Warto jednak również w tej kwestii współpracować i współdecydować z dzieckiem. Szczególnie, że z punktu widzenia nastolatka mogą zaważyć nieco inne kryteria. Bardzo dobrze ilustruje to przykład konta 13+ w orange finanse - http://www.orangefinanse.com/konto_osobiste_13.phtml, które wydaje się być wręcz skrojone na miarę potrzeb dzisiejszych dzieciaków i młodzieży. Choć teoretycznie produkty różnych banków są w tym zakresie dość podobne, nastoletni posiadacz konta doceni wiele oferowanych tu możliwości. Zarówno rodzic jak i „małolat” będą zadowoleni z faktu, że otwarcie i prowadzenie rachunku nic nie kosztuje. Nie ponosimy również żadnych kosztów w związku z wydaniem kart do rachunku. Jednym z istotnych kryteriów wyboru banku jest także dostępność bankomatów oraz ewentualne prowizje za wypłaty. W przypadku konta dla dziecka w orange finanse, współpraca z mbankiem, zapewnia wypłaty bez prowizji z bardzo szerokiej sieci bankomatów w całej Polsce. Docenimy to szczególnie w czasie wyjazdów, wycieczek, kiedy można nastolatka poratować szybkim przelewem na konto.

Nowoczesne konto dla dziecka i nastolatka

Dzisiejszy nastolatek to oczywiście osoba na wskroś nowoczesna, bez problemów i kompleksów korzystająca z najnowszych technologii i gadżetów. Konto dla dziecka w orange to dostęp do bankowości elektronicznej, ale także bardzo atrakcyjne rozwiązania mobilne. Najlepszy przyjaciel, ukochany gadżet młodego człowieka to smartfon. Dzięki aplikacji mobilnej można m.in. sprawdzać saldo bez logowania, wypłacać kasę z bankomatu (BLIK)  oraz wykonać przelew na numer  telefonu. Atutem nastoletniego rachunku w orange jest także dostęp do Strefy Korzyści i wielu kuszących okazji u partnerów programu rabatowego.

Z czego jeszcze skorzysta nastoletni posiadacz konta orange? Na przykład z praktycznej karty debetowej w standardowej formie i jako naklejki, z płatności w systemie BLIK oraz nowoczesnej, zbliżeniowej karty NFC (dla abonentów sieci Orange - karta SIM NFC). Przy czym konto dla dziecka orange finanse jest dostępne również dla klientów innych operatorów.

Wybór banku, który zajmie się nastoletnimi finansami może być jedną z pierwszych poważnych decyzji młodego człowieka. Dlatego warto pozwolić mu „wykazać się”, zaproponować różne opcje albo zdać się na jego samodzielne poszukiwania. Dobry wybór może dać ogromną satysfakcję i motywować do dalszej mądrej, odpowiedzialnej niezależności.

Wstecz