MATERIAŁ PR Wieści

Nowa generacja pracowników – bądź gotowy na motywacyjne wyzwania

Na rynku pracy, obok pokolenia X, czyli urodzonych na przełomie lat 70. i 80 i pokolenia Y, które w dorosłość wchodziło z początkiem nowego tysiąclecia, pojawiło się nowe pokolenie – Z: osoby, które przyszły na świat po roku 1995.

Jakie wyzwania, jeśli chodzi o motywację i angażowanie w pracę, stanowi ono dla współczesnych pracodawców?

Indywidualiści, którzy lubią wyzwania – pokolenie Z

Nowe pokolenie pracowników jest takie samo, jak współczesny świat – bardzo trudne do jednoznacznego opisania. Nawet gdy skupimy się na polskich realiach, uchwycenie wyraźnych cech wspólnych całemu pokoleniu okazuje się zadaniem niezwykle skomplikowanym. Nie można w ich przypadku mówić o żadnym wspólnym przeżyciu pokoleniowym, które kształtowałoby ich zbiorową tożsamość. Warto natomiast dostrzec, w jak bardzo różnych od poprzednich pokoleń warunkach przyszło im dorastać. Tzw. „zetki” od najmłodszych lat otoczone były nowymi, szybko zmieniającymi się technologiami. Już jako dzieci miały dostęp do komputerów i Internetu, ich lata nastoletnie przypadły zaś na eksplozję popularności smartfonów, tabletów, a także portali społecznościowych.
 
Jeśli chodzi o stawiane przed nimi cele i dostępne możliwości w zakresie wyboru kariery, można powiedzieć, że świat stanął przed nimi otworem. Dzieci urodzone po 1995 r. to indywidualiści, którzy bardziej od pracy w grupie cenią sobie wyzwania stawiane jednostce, bowiem wychowywane były w poczuciu własnej wyjątkowości, z podkreślaną na każdym kroku koniecznością ciągłego samorozwoju, zdobywania nowych, szerokich kompetencji… Pokolenie Z doskonale zdaje sobie zatem sprawę, że nie warto stać w miejscu i nie przywiązuje się do miejsca pracy. Często zresztą bardziej niż wynagrodzenie liczą się dla jego przedstawicieli ciekawe zadania, uczestnictwo w ciekawych, innowacyjnych projektach, nowe doświadczenia…
 
System motywacyjny dla różnych pokoleń pracowników według Sodexo

Motywowanie pracowników różnych pokoleń, w tym najmłodszych z pokolenia Z, stanowi, jak widać, nie lada wyzwanie. Dodatkową trudność stwarza fakt, że obecnie pracodawcy muszą zastanowić się, jak skutecznie motywować i pobudzać aktywność de facto trzech pokoleń o zupełnie odmiennych oczekiwaniach. Tu warto skorzystać z rozwiązań, które swoim klientom na całym świecie proponuje firma Sodexo (strona www). Opracowana przez jej specjalistów formuła systemów motywacyjnych pozwoli spełnić oczekiwania pracowników o różnych potrzebach i upodobaniach.
 
Sodexo zakłada bowiem, że najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o motywowanie pracowników, jest przedstawienie im szerokiej gamy możliwych nagród za dobrze wykonywane obowiązki i szczególne osiągnięcia. Metoda, którą sugerują, to wykorzystanie prostej w obsłudze platformy internetowej, gdzie każdy pracownik będzie miał możliwość wybrania takiego świadczenia uznaniowego, jakie najbardziej mu odpowiada. Narzędzia umożliwiające ów wybór to Karta Podarunkowa i Kupon Podarunkowy, które stanowią jedne z najnowocześniejszych metod motywowania pracowników, także tych należących do wymagającego pokolenia Z. Niezwykła uniwersalność i atrakcyjność zarówno Kart jak i Kuponów (dowolny czas realizacji, duży wybór różnorodnych świadczeń, szeroka sieć punktów akceptacji) sprawiają, że są one niezwykle skuteczne i doskonale sprawdzają się w przypadku długofalowych systemów motywacyjnych, ale też jako jednorazowe nagrody uznaniowe. Ich dodatkowym atutem staje się wspomniana wcześniej internetowa platforma umożliwiająca łatwe i wygodne zarządzanie przyznanymi świadczeniami pozapłacowymi.
 
Doświadczenia Sodexo pokazują, że ten model motywowania pracowników świetnie odpowiada wymaganiom pokolenia Z. Dla osób, które od dziecka żyły niejako w podwójnej rzeczywistości – realnej i wirtualnej – załatwianie tego typu spraw przez Internet jest najbardziej naturalną metodą. Rozwiązania proponowane przez Sodexo z całą pewnością wychodzą naprzeciw wymaganiom współczesnych pracowników z pokolenia Z, które dla przedsiębiorców jest nie tylko wielką szansą na sukces, ale także sporym wyzwaniem.

Wstecz