MATERIAŁ PR Wieści

Nawroty schizofrenii - czy da się im zapobiec? Jak pomóc choremu, gdy się pojawią?

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, która ma charakter nawrotowy. Nawroty mogą mieć miejsce także u pacjentów, którzy są w trakcie terapii. Zwykle przed wystąpieniem nawrotów pojawiają się sygnały ostrzegawcze. Jak je rozpoznać i pomóc choremu?

Sygnały ostrzegawcze, które zapowiadają nawrót choroby, nie są specyficzne i z tego powodu mogą być trudne do zidentyfikowania. Można do nich zaliczyć między innymi:
- bezsenność;
- rozdrażnienie;
- zmiany nastroju, zachowania czy percepcji.

Tego typu symptomy mogą zapowiadać pojawienie się nawrotu na wiele dni, tygodni a nawet miesięcy przed jego wystąpieniem,  dlatego bardzo  ważna jest umiejętność wczesnego zauważania niepokojących sygnałów - dzięki temu można zapobiec wystąpieniu ostrych objawów psychotycznych.

Nawroty schizofrenii - jak postąpić w przypadku pojawienia się sygnałów ostrzegawczych?

Rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych może być trudne. Bywa, że niektóre dolegliwości mogą być związane z działaniem niepożądanym leków, rezydualnymi objawami schizofrenii lub po prostu ze zmianą nastroju. Istotne jednak, by ich nie lekceważyć i podjąć zdecydowane działania, by zapobiec nawrotowi choroby.

Bardzo ważne jest, by zminimalizować stres, który przyczynia się do wzrostu ryzyka ponownego pojawienia się objawów psychotycznych. Warto zadbać o możliwość relaksu i odpoczynku, a jeśli to możliwe – zrobić przerwę w pracy.
Obawami związanymi z nawrotem objawów dobrze jest podzielić się z bliskimi, którzy będą potrafili spojrzeć na problem z innej perspektywy i w razie potrzeby pomóc, także w sprawach całkiem prozaicznych, np. w codziennych domowych obowiązkach.

Nie można zapominać o tym, by po zaobserwowaniu sygnałów ostrzegawczych skonsultować się z lekarzem – być może konieczna będzie modyfikacja dotychczasowej farmakoterapii i zmiana dawki leku.

Objawy nawrotu schizofrenii

Nawrót choroby charakteryzuje się występowaniem ostrych objawów psychotycznych, np. urojeń i omamów (w schizofrenii przeważają halucynacje słuchowe w postaci „obcych głosów”). Nawrót może przebiegać jako nasilenie objawów negatywnych (wycofanie, izolacja, zubożenie ekspresji emocji).

Czy można zapobiec nawrotom schizofrenii?

Nie ma metody, która może całkowicie zapobiec nawrotom choroby. Warto jednak podkreślić, że właściwie prowadzona terapia farmakologiczna z zastosowaniem leków przeciwpsychotycznych może w dużym stopniu obniżyć ryzyko ich wystąpienia.

Badania wskazują, że tylko u dwóch na dziesięciu pacjentów właściwie leczonych neuroleptykami dojdzie do nawrotu schizofrenii w ciągu dwóch lat. Dla porównania, u pacjentów nie stosujących tego rodzaju terapii ryzyko ponownego wystąpienia ostrych objawów psychotycznych wynosi aż 80%. Stąd niezmiernie ważne jest kontynuowanie leczenia przeciwpsychotycznego także w okresach remisji.

LAI – sprzymierzeńcy w walce o codzienność bez nawrotów schizofrenii

LAI to długodziałające leki przeciwpsychotyczne, które podawane są w formie iniekcji co 2-3 tygodnie. Są alternatywą dla tradycyjnego leczenia.

LAI eliminują konieczność codziennego przyjmowania określonej dawki leków doustnych. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na poprawę współpracy z chorym, a tym samym – na skuteczność leczenia.  Kolejną zaletą LAI jest kwestia odciążenia opiekunów, którzy są zatroskani o to, czy ich bliski przyjął danego dnia odpowiednią porcję leków.
Warto podkreślić, że zmiana terapii z leczenia doustnymi lekami przeciwpsychotycznymi na ich długodziałające odpowiedniki przeciwpsychotyczne pozwala zmniejszyć ryzyko konieczności leczenia w szpitalu.

Kliknij i dowiedz się więcej o LAI.

Podsumowując: podstawą skutecznego zapobiegania nawrotom schizofrenii jest właściwie i systematycznie prowadzone leczenie przeciwpsychotyczne, także w okresach remisji ostrych objawów choroby. Ważne jest odpowiednie rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych i właściwa reakcja po ich wystąpieniu.

Nawroty schizofrenii – dowiedz się więcej w serwisie Zdrowie Psychiczne

Wstecz