Marek Binder Wieści

Narodziny encefalofonu

Interfejs mózg–komputer (BCI) to technika, której celem jest wykorzystanie sygnałów mózgowych do sterowania komputerem.

Najczęściej do rejestracji sygnału używa się elektroencefalografu (EEG), który zbiera sygnały bioelektryczne wytwarzane przez duże populacje neuronów w korze mózgowej. Zarówno rozwój technik rejestracji, jak i zaawansowanych komputerowych metod analizy sygnału przyniosły w ostatnich latach ogromne postępy w dziedzinie BCI. Dzięki temu osoby, które z jakichś powodów mają ograniczone możliwości ruchowe, zachowują zdolność komunikowania się z otoczeniem. Całkiem nowe zastosowanie dla idei interfejsu mózg–komputer opracowali naukowcy z Seattle pod kierunkiem Thomasa Deuela ze Swedish Neuroscience Institute.

W publikacji we „Frontiers in Human Neuroscience” przedstawili pierwsze próby zastosowania systemu BCI do tworzenia muzyki, a swoje urządzenie nazwali encefalofonem. W największym skrócie pomysł polega na tym, że uczestnicy badania sterują dwoma najłatwiejszymi do sterowania typami własnych fal mózgowych: falami alfa, generowanymi w obszarach wzrokowych (zmieniają się, kiedy zamykamy i otwieramy oczy), oraz falami w obszarach ruchowych (zanikają, kiedy wyobrażamy sobie wykonywanie ruchu).

W trakcie eksperymentu osoby badane regulowały oba typy fal, a system komputerowy wyróżnił w ich zapisie EEG osiem przedziałów zmian wygenerowanych częstotliwości, którym przypisał tony o ośmiu wysokościach. W kluczowej fazie eksperymentu uczestnicy słyszeli w słuchawkach dwie wysokości tonu odpowiadające dolnemu i górnemu c i mieli „wytworzyć” fale mózgowe, których charakterystyka odpowiada właśnie tym dwóm nutom.

Poziom wykonania nie był może powalający, bo wynosił 62 proc. (tylu uczestnikom udało się wygenerować fale mózgowe odpowiadające danej nucie), ale miejmy nadzieję, że jest to pierwszy krok w kierunku uczynienia z naszego mózgu instrumentu muzycznego. Kto wie, może za kilka lat zamiast artysty z gitarą czy trąbką zobaczymy na scenie artystę w czepku z wystającymi kabelkami, który będzie tworzył utwory, zamykając i otwierając oczy.


Wstecz