MATERIAŁ PR Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

Kolejna, szesnasta już edycja festiwalu odbędzie się w dniach 9–15 grudnia w Warszawie.

WATCH DOCS to jeden z największych festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka. Prezentuje filmy, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Jest wspólną inicjatywą Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Społecznego Instytutu Filmowego.

W tegorocznym programie wydarzenia znajdzie się ponad 60 filmów, podzielonych na 10 sekcji repertuarowych. Gościem specjalnym 16. MFF WATCH DOCS będzie laureat nagrody Goncourtów Jonathan Littell, zaś ceremonię otwarcia festiwalu uświetni polska premiera jego filmu „Szkodliwe jednostki” („Wrong Elements”), który opowiada o dzieciach-żołnierzach przymusowo wcielanych do powstałej w Ugandzie pod koniec lat 80. Armii Bożego Oporu Josepha Kony’ego.

Oprócz dwunastu filmów konkursowych, które powalczą o Nagrodę Watch Docs, widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze polskie dokumenty społeczne sezonu (sekcja „Nowe filmy polskie”), najlepsze społecznie zaangażowane filmy krótkometrażowe (sekcja „Na krótko”) czy prześledzić retrospektywę twórczości Nimy Sarvastaniego – tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka dokumentalistom za osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka.  

Projekcje zaplanowane w ramach festiwalu odbędą się w trzech kinach: Muranowie, Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” (Kino.Lab i Laboratorium) oraz w Państwowym Muzeum Etnograficznym (Kino Antropos). Na wszystkie seanse wstęp jest wolny.

Pokazom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka, wykłady oraz warsztaty.

Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2017 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 40 polskich miast.

Patronat medialny - „Charaktery”.

Więcej: www.watchdocs.pl.

Wstecz