(red) Wieści

Matura i co dalej

Jaki kierunek wybrać? Na którą uczelnię złożyć aplikację? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie maturzyści. Jak dokonać właściwego wyboru i na co zwrócić uwagę, wybierając kierunek studiów i uczelnię - radzi Ewa Wojtowicz.

Dr Ewa Wojtowicz jest psychologiem i doradcą zawodowym. Pracuje w Centrum Pracy i Kariery Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

AGNIESZKA CHRZANOWSKA: – Maturzyści przeżywają teraz gorący okres. Przygotowania do egzaminów spędzają im sen z powiek, a przed nimi jeszcze przecież wybór kierunku studiów i uczelni. Jak dokonać wyboru, aby studia nie okazały się zmarnowanym czasem?
EWA WOJTOWICZ:
– Studiowanie może być przyjemnością, a praca wykonywana po ich ukończeniu dawać satysfakcję. Aby tak się stało, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować kilka elementów. Po pierwsze, nie kierujmy się modą, wyborami kolegów czy rodziców, a własnymi preferencjami i zainteresowaniami. Zdobądźmy jak najwięcej informacji o interesujących nas kierunkach i o uczelniach, które je prowadzą. Skorzystajmy ze stron internetowych szkół, forów i serwisów społecznościowych, przeczytajmy informatory, podpytajmy znajomych, uczestniczmy w dniach otwartych. Po drugie, sprawdźmy, jaki jest profil absolwenta danego kierunku: do jakiej pracy przygotowują specjalizacje, w jakich branżach można znaleźć zatrudnienie itp. Po trzecie, przyjrzyjmy się planom studiów na różnych uczelniach. Jeżeli marzymy na przykład o byciu grafikiem, trzeba mieć świadomość, że różne uczelnie – artystyczne lub techniczne – prowadzą swoje kierunki inaczej. Jedne większe znaczenie nadają naukom ścisłym, a inne humanistycznym. Wybierzmy tę uczelnię, której program jest bliższy naszym zdolnościom.

Jak ocenić swoje predyspozycje zawodowe?

– Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się własnym umiejętnościom i zainteresowaniom. Zainteresowania powiązane są z wieloma aspektami naszego życia, na przykład wartościami, potrzebami, nawykami czy stylem życia. Dlatego to, co robimy pod ich wpływem, niesie ze sobą gwarancję satysfakcji w życiu prywatnym i zawodowym. Takie zachowania są działaniami autotelicznymi, stają się celem samym w sobie, dlatego są źródłem naszego zadowolenia.
Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z własnego potencjału, nie biorą pod uwagę wielu ważnych umiejętności, które każdego dnia wykorzystują. Warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czego uczę się szybciej niż inni? Którą z codziennych aktywności mógłbym zajmować się częściej? Co robię dobrze? Warto przy tej okazji wyliczyć kilka własnych umiejętności, na przykład: znajomość języków obcych i łatwość ich uczenia się, umiejętność obsługi komputera i różnych programów, łatwość wypowiedzi i „przelewania” swych myśli na papier, wiedza praktyczna i teoretyczna na temat hodowli kwiatów domowych, zdolność rozkręcenia i złożenia każdego urządzenia czy rozwiązania zadania z fizyki!
Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące diagnozy naszego potencjału, skorzystajmy z porady doradcy zawodowego czy psychologa. Na rynku funkcjonują również firmy i instytucje, w których wykwalifikowane osoby – najczęściej psychologowie – dysponują testami i kwestionariuszami pomocnymi w określeniu potencjału zawodowego.

A jakich cech powinien szukać w sobie przyszły psycholog?

– W tym zawodzie jest wiele specjalizacji. Psycholog może pracować w wielu branżach, a jego kompetencje wykorzystywane są w różnych obszarach, na przykład w edukacji, ochronie zdrowia, sprzedaży i reklamie, zarządzaniu ludźmi, administracji czy mediach. Każde stanowisko, na którym pracuje psycholog, wymaga zatem innych cech, umiejętności czy talentów. Niezależnie jednak od planów zawodowych, studenta psychologii powinna cechować ciekawość i otwartość na świat i procesy, jakie zachodzą między ludźmi. W zawodzie psychologa ważna jest również umiejętność rozwiązywania problemów i wyciągania poprawnych wniosków. Praca psychologa często powiązana jest z odpowiedzialnością moralno-społeczną, liczy się więc niezależność poglądów i umiejętność argumentowania własnego zdania. Standardy etyczne to kolejna ważna kwestia – dyskrecja, poszanowanie praw innych osób, z którymi współpracuje: klientów, specjalistów z innych dziedzin. Psycholog nie wykorzystuje swojej wiedzy do manipulowania innymi – pamięta o poszanowaniu autonomii drugiego człowieka.
Kandydatom na studia psychologiczne powinna przyświecać idea kształcenia się przez całe życie. Cenna jest tu zatem silna motywacja do nauki i rozwoju swoich kompetencji. Studia psychologiczne to niezbędna podstawa, ale nie można po nich spocząć na laurach. Psychologia jest nauką prężną, coraz częściej wykorzystywaną w różnych obszarach zawodowych. Te różnorodne praktyczne zastosowania wymagają systematycznego doszkalania się i doskonalenia umiejętności.

Czy już wybierając kierunek studiów, powinniśmy planować przyszłą ścieżkę kariery?
– Generalnie studiowanie ma na celu zdobywanie wiedzy, poszerzanie horyzontów i kształtowanie poglądów oraz samodzielne zdobywanie różnorodnych kwalifikacji. W świadomości społecznej dyplom uczelni wyższej jest gwarancją sukcesu i możliwości lepszego przystosowania do wymagań rynku pracy. Dlatego też zmienia się oferta uczelni – dużo większy nacisk kładą teraz na kształtowanie umiejętności praktycznych i przygotowanie studentów do zawodu. Wybierając uczelnię, w pewien sposób określamy zatem naszą przyszłość zawodową. Przy czym warto pamiętać, że rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że w wielu przypadkach trudno przewidzieć, jakie możliwości otworzą się przed studentami pod koniec procesu kształcenia. A i w trakcie życia możliwe jest przekwalifikowanie się, zmiana zakresu zadań czy pełnionych funkcji. Wybór uczelni określa więc w pewien sposób obszar, w którym możemy – ale nie musimy – poruszać się zawodowo.

Gdy już wiemy, co chcemy studiować, czeka nas kolejne zadanie – wybór uczelni.
– Internet będzie tu skarbnicą wiedzy! Na portalach społecznościowych możemy poszukać wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów – oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Archiwa wiadomości mogą nam posłużyć do sprawdzenia, czy interesująca nas uczelnia nie miała kłopotów – gdyby tak było, na pewno znajdziemy o tym informacje w sieci. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana szkoła jest wiarygodna, możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy jest wpisana do wykazów uczelni publicznych i prywatnych w kraju.

Jak przygotować się do rozpoczęcia studiów? Początki mogą być przecież bardzo trudne...

– Rozpoczęcie studiów to czas wielu zmian: nowa rzeczywistość, nowi znajomi, nowy rozkład dnia i zupełnie nowe zajęcia. Dla wielu osób to trudny etap w życiu, szczególnie gdy wyjeżdżają z rodzinnych stron, by rozpocząć studia w innym mieście.
Warto zapoznać się z wybraną uczelnią jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Poznajmy kąty, sprawdźmy, gdzie są ważne punkty: nasz wydział, dziekanaty, rektorat, działy, które pomagają na różne sposoby studentom, np. biuro karier, biblioteka czy komórki zajmujące się współpracą zagraniczną lub stypendiami. Pierwsze dni poświęćmy przede wszystkim na nawiązanie nowych znajomości i zdobycie jak największej ilości informacji. Nie trzymajmy się z dala od innych osób. One są w podobnej sytuacji – czują się tak samo niepewnie i są zagubione. Razem będzie łatwiej przezwyciężyć wszystkie trudności. Dajmy też sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego trybu życia. Nie unikajmy zajęć na uczelni, poznajmy reguły i zasady obowiązujące w studenc­kim świecie.

Jak w pełni wykorzystać czas studiów, aby w przyszłości rzeczywiście pozwoliły nam znaleźć satysfakcjonującą pracę?
– Wiedza i praktyka to dwa kluczowe słowa. Zdobywajmy wiedzę zarówno ogólną, jak i branżową, a także dbajmy o rozwój zawodowy. Wiedza pozwoli nam uzyskać niezbędne podstawy do poruszania się po interesującym nas polu zawodowym. Im szersza – tym większa nasza elastyczność. Wiedza branżowa to przede wszystkim okazja do sprawdzenia, w jakich zadaniach, na jakich stanowiskach można pracować. Co mogę robić i gdzie mogę pracować po ukończeniu danego kierunku? Znajdźmy jak najwięcej odpowiedzi na to pytanie! Będziemy bardziej świadomie planować swoją edukację, a później życie zawodowe.
Mniej więcej od połowy studiów, gdy teoretyczne wykształcenie pozwala na rozumienie słownictwa branżowego, zwiększa się nasza świadomość różnych procesów czy umiejętność rozwiązywania podstawowych problemów. Zatroszczmy się więc o odbywanie praktyk i staży. To okazja do przeniesienia i sprawdzenia zdobytej wiedzy w różnych zadaniach. Tym bardziej że pracodawcy coraz większą wagę przykładają do umiejętności praktycznych studentów i ich motywacji do podjęcia pracy.

STUDIUJ PSYCHOLOGIĘ - ZAJRZYJ DO NASZEGO INFORMATORA O UCZELNIACH

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Postrzeganie stresu wpływa na efekt pracy

Skupienie na celu zmniejszy stres

Lepsza nauka krótka i częsta


foto: Photographee.eu/shutterstock.com

Wstecz