(red) Psychowieści

Mary i Max szukają przyjaciół

Rekrutacja do Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max” dobiega końca. W trzech miastach – Warszawie, Łodzi i Lublinie – poszukiwani są wolontariusze, którzy chcieliby zaprzyjaźnić się z osobami z autyzmem i zespołem Aspergera.

Wbrew obiegowej opinii autyzm nie dotyczy przede wszystkim dzieci. Ciągle powiększa się liczba nastolatków i dorosłych z tym zaburzeniem. Bardzo często są oni pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia. Co trzecia osoba z autyzmem twierdzi, że nie ma kolegów ani koleżanek. Zdecydowana większość z nich chciałaby jednak mieć znajomych. Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” to projekt skierowany właśnie do takich osób. W ramach programu osoby z autyzmem dobierane są w pary z wolontariuszami – na podstawie ich wieku, charakteru i zainteresowań – a następnie nawiązują z nimi koleżeńską
relację. Pary spotykają się przez kilka miesięcy i spędzają czas, korzystając z przygotowanej oferty wyjść do kin, kawiarni czy muzeów. Udział w Wolontariacie Koleżeńskim „Mary i Max” to okazja do nawiązania ciekawych znajomości i dzielenia się swoimi pasjami, a zarazem pomocy drugiej osobie. Celem Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max” jest zmiana stereotypowego spojrzenia na autyzm. Duże zainteresowanie projektem udowadnia, że osoby z autyzmem chcą i potrzebują nawiązywać relacje z innymi ludźmi.
 
Do programu angażowani są wolontariusze bez profesjonalnej wiedzy na temat autyzmu – wszystko po to, aby relacja uczestników była jak najbardziej naturalna i nie kojarzyła się z typową terapią. Obecna edycja potrwa do końca grudnia 2017 roku. Aby zgłosić się do programu, należy wejść na stronę internetową www.wolontariatkolezenski.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Projekt po raz kolejny odbędzie się w Warszawie, Łodzi i Lublinie.
IV edycja Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max” została objęta patronatem medialnym przez magazyn psychologiczny „Charaktery”.
 
Więcej informacji: www.wolontariatkolezenski.pl.
 
 

Wstecz