MATERIAŁ PR Styl życia

Łazienka w stylu skandynawskim – sposób na jasne wnętrze

Biel pomieszczenia połączona z ciepłem drewna i niecodziennymi dodatkami wydobywa z wnętrza to, co najlepsze. To dlatego styl skandynawski cieszy się nieustanną popularnością.

Mistrzowskie oświetlenie

Łazienka w stylu skandynawskim ma dokładnie przemyślane oświetlenie. Okna zazwyczaj są pozbawione zasłon czy nawet firanek, dzięki czemu do pomieszczenia wpada wiele promieni słonecznych. W celu zapewnienia prywatności można zamocować rolety lub żaluzje, które rozproszą światło. Dodatkowy efekt rozjaśnienia osiąga się za pomocą białych ścian, które odbijają światło. Z kolei wieczory rozświetlą lampy umieszczone w strategicznych miejscach, by ułatwić domownikom codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Klosze powinny być proste, o kolorze zbliżonym do poszczególnych elementów pomieszczenia. Z kolei kinkiety wokół lustra pozbawione są wszelkich dekoracji.

Główna gama kolorów w łazience w stylu skandynawskim

W łazience w stylu skandynawskim dominują odcienie szarości, biel, barwy naturalnego drewna i beże. To jasne kolory pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie. Wnętrze najlepiej prezentuje się z jasnymi i dużymi kaflami, które mają zalety odpowiadające każdemu domownikowi – nadają wnętrzu przestronności i są łatwe w pielęgnacji z powodu niewielkiej ilości fug. W połączeniu z drewnianymi elementami tworzą piękną i uporządkowaną całość.

Najlepsze materiały do łazienki

W łazience w stylu skandynawskim można pokusić się o boazerię i duże kafle. Jeśli nie chcesz układać ich na wszystkich ścianach, wystarczy, że pokryjesz nimi np. jedną ścianę lub niezbędne miejsca – wokół prysznica lub umywalki. W skandynawskiej łazience można również ułożyć drewnianą listwę na wysokości umywalki lub postawić na matowe ceramiczne płytki imitujące kamień. W doborze materiałów jest duża dowolność – ważne, by pojawiły się elementy kamienia, szkła czy drewna.

Drewno w łazience, czyli powrót do natury

Drewno w łazience w stylu skandynawskim może wydawać się fanaberią, jednak z powodzeniem można dostać gatunki egzotyczne, takie jak jatobe, cedr i teak, odporne na wilgoć i grzyby. Jeśli jednak obawiasz się położyć u siebie prawdziwe drewno, wybierz akcenty w specjalnej okleinie. Na przykład przy swojej toaletce ustaw zaimpregnowane drewniane krzesło lub postaw na płytki ceramiczne imitujące drewno.

Łazienka w stylu skandynawskim – jakie meble wybrać?

Wyposażenie powinno być proste, pozbawione ozdób i najczęściej w kolorze białym. Cały design ma służyć domownikom w codziennych czynnościach. Dla ocieplenia pomieszczenia można wybrać meble z fontami imitującymi drewno lub opcję z mlecznym szkłem. Ciekawym zabiegiem będzie stworzenie we wnętrzu szachownicy, za pomocą czarnej komody umieszczonej w towarzystwie białych mebli albo przez ułożenie nad umywalką mozaiki w tym motywie.

(Nie)zbędne dodatki

Łazienka w stylu skandynawskim przez swoje ostre krawędzie i geometryczne kształty może sprawiać wrażenie chłodnej i sterylnej. Do ocieplenia jej wizerunku potrzebne są akcenty, które nie zdominują całej aranżacji, ale nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Jako dodatki w łazience w stylu skandynawskim sprawdzą się:

    •    lustro w drewnianej ramie,
    •    czarne ramki na zdjęcia o różnych wymiarach,
    •    bawełniane chodniki,
    •    ozdobne wieszaki,
    •    kolorowe ręczniki,
    •    wiklinowe kosze na np. bieliznę,
    •    dekoracyjne świeczniki,
    •    rośliny.

Wstecz