MATERIAŁ PR Styl życia


Kolorystyka wnętrz i jej wpływ na człowieka

Planując remont lub budowę, zanim wybierzemy meble, farby i panele, warto pamiętać o kilku zasadach odnoszących się do doboru kolorystyki. Podjęcie właściwych decyzji odnośnie do kolorów, może znacząco wpłynąć na nasz komfort mieszkania w danym miejscu.

fot. euforma.pl  

Gdy chcemy stworzyć wrażenie przytulności i sprawić, że pokój wyda się bardziej przestronny, w kwestii ścian lub podłóg postawmy na to, co jasne. Szarości, beże, czy klasyczna biel to idealne propozycje dla niewielkich pomieszczeń. Wybierając tło dla mebli, czyli panele, kafelki, tapety i farby, lepiej nie decydować się na zbyt jaskrawe barwy.

Na dłuższą metę mogą być one męczące dla oczu i źle wpływać na nasze samopoczucie, dlatego opcje takie jak krwista czerwień, ciemny brąz, czy soczysta, intensywna zieleń, najlepiej sprawdzą się w przypadku dodatków. Jeżeli zależy nam na kolorach we wnętrzu, postawmy na jaśniejsze lub bardziej stonowane odcienie ulubionych barw na ścianach, a te bardziej jaskrawe wprowadźmy pod postacią mebli czy ozdób.

Szukając kolorowego wyposażenia, możemy postawić na urozmaicenie w formie eleganckich tkanin. Przykładem takiego dodatku jest dywan IVETTE OMBRE o intensywnie niebieskim kolorze, który łączy w sobie ciemne i jasne odcienie tej barwy. Doskonale skomponuje się z białą, drewnianą i ciemną podłogą. Niebieski jest idealnym kolorem do sypialni lub salonu, ponieważ wpływa na człowieka uspokajająco i łagodzi napięcie nerwowe. Może pomóc w zasypianiu osobom narażonym na stres i przemęczenie.

W pokoju dziennym doskonale sprawdzi się też mocna czerwień, która nastraja pozytywnie oraz tworzy wrażenie ciepła i przytulności. Warto wprowadzić ten kolor pod postacią miękkiej, eleganckiej sofy, takiej jak np. model LENA, lub bardziej designerskiej, w stylu modelu HIDDEN.

Sofa Lena fot. euforma.pl

Żółty i zielony w nowoczesnych aranżacjach

Inną intensywną barwą jest żółty, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy pobudzić swoje zdolności organizacyjne. Przykładem takiego mebla jest biurko BASIC+, odpowiednie do pokoju dziecka. Mebel jest dostępny w odcieniu żółtym, który doskonale wspomaga zdolności poznawcze, pamięć i ułatwia skupienie się na wykonywanej pracy. Za to zieleń to kolejny kolor, który wykazuje silne działanie relaksujące.

Obniża ciśnienie krwi, wspomaga krążenie i pomaga w odzyskaniu równowagi psychicznej. Zieleń warto wprowadzić do salonu, np. w formie wyprofilowanej kanapy i foteli ALEX. Poza ciemną zielenią, możemy postawić również na jaśniejsze i bardziej jaskrawe kolory, jak np. w przypadku sofy BOULI, pasującej do wnętrz w stylu nowoczesnym i industrialnym.

Poza dobrze dobraną kolorystyką istotna jest oczywiście wysoka jakość wyposażenia, dlatego przy kupnie mebli warto postawić na sprawdzony salon meblowy, taki jak Euforma. Z całą pewnością dobór kolorystyki nie może być dziełem przypadku. Jeden kolor będzie działać na nas pobudzająco, inny uspokajająco, dlatego dobrze jest przemyśleć swój wybór i dopasować właściwości danej barwy do charakteru i przeznaczenia danego wnętrza.

Wstecz