(red) Wieści

Kochasz? Dziękuj

Chcesz, by twoje relacje z żoną/mężem były lepsze? Okazuj wdzięczność, doceniaj partnera/partnerkę – takie wnioski płyną z badań Allena Bartona i Teda Futrisa z Uniwersytetu w Georgii.

– Zauważyliśmy, że przekonanie, że mąż/żona ceni współmałżonka, wpływa bezpośrednio na zadowolenie z małżeństwa, zaangażowanie we wspólne życie – tłumaczy prof. Ted Futris.

Badacze zaprosili do badań ankietowych kilkaset małżeństw. Małżonkowie odpowiadali na pytania dotyczące finansów, jakości komunikacji z partnerem i sposobu wyrażania wdzięczności.

Wyniki badań wskazują, że właśnie okazywanie wdzięczności najbardziej wpływa na jakość relacji. Nawet jeśli badane pary przeżywały różnego rodzaju trudności, wdzięczność pomagała zachować pozytywny obraz małżeństwa.

Według badaczy okazywanie wdzięczności chroni związek przed rozwodem. Małżeństwa, które przetrwały, różnią się od tych, które się rozpadły nie pod względem częstotliwości kłótni, ale sposobu, w jaki przebiegały konflikty oraz tego, jak małżonkowie traktowali się na co dzień. Ważnym elementem codziennego życia pary było właśnie okazywanie sobie wdzięczności. 
(marga)

 

Wstecz