MATERIAŁ PR Komunikaty

Kluczowe trendy edukacji przyszłości

Współczesny świat jest bez wątpienia oparty na nowoczesnych technologiach informacyjnych, które można odnaleźć praktycznie wszędzie: w domach, szkołach, biurach itp. Nie byłyby one tak popularne, gdyby nie rozwój Internetu.

Niemal połowa ludzkości aktywnie korzysta z globalnej sieci, która łączy komputery, ludzi i urządzenia na całym świecie. W Polsce jest to już przeszło 25 mln użytkowników. Ten ogromny system służy celom prywatnym, publicznym, biznesowym, rządowych i edukacyjnym. Internet jest nośnikiem najróżniejszych informacji, zasobów i usług, dzięki któremu zdobywamy i poszerzamy wiedzę. Prześledźmy więc najważniejsze trendy w sferze edukacji, jakie pojawiły się w ostatnim czasie.

Zmienny świat niezmiennej nauki

Okazuje się, że rozwój technologii ma znaczący wpływ na system nauczania. Całkiem szybko może się okazać, że dyplom (nawet prestiżowej) uczelni wyższej nie będzie już odgrywał tak istotnej roli. W erze cyfryzacji znacznie bardziej pożądane stają się praktyczne umiejętności, szczególnie te dotyczące technologicznych aspektów. Dotyczy to również osób, którym już udało się dostać wymarzoną posadę. By utrzymać swój etat trzeba nieustannie się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje oraz umiejętności. Co zatem stanowi przepustkę do sukcesu?

1. Wzrastające oczekiwania kontra budżety

Fundamentem współczesnej firmy jest dobrze wykwalifikowana kadra pracownicza, co wpływa na jej  wzrost wydajności oraz wyników finansowych. Dlatego też obecni pracodawcy stawiają bardzo duży nacisk na aspekty szkoleniowe. Rozwój pracownika to  zdobywanie dodatkowych umiejętności, szczególnie z zakresu nowych technologii.

2. Platforma e-learningowa dla pracodawców

W ostatnim czasie wiele firm, instytucji publicznych czy też szkół wprowadza kształcenie oparte o najnowsze technologie. Główne korzyści  e-learningu to: samodzielne wybranie preferowanego formatu dostarczania wiedzy i tempa jej przekazywania. Warto tez podkreślić, że ten model szkoleniowy pomaga znacząco obniżyć w przedsiębiorstwie koszty.

3. Adaptive Learning

Adaptive Learning jest to taki sposób nauczania, w którym to komputer dostosowuje i koordynuje ścieżkę nauczania konkretnego użytkownika. Wszystko odbywa się w oparciu o zebrane dotychczas informacje dotyczące kursanta. Co istotne, powiązane ze sobą systemy zapewniają nie tylko monitoring postępów, ale także ich administrowanie, dokumentowanie oraz raportowanie i zarządzanie wszystkimi użytkownikami platformy.

4. Microlearning

Niewielkie porcje informacji branżowych zaczerpnięte z Tweetera przy porannej kawie. Komentarz zagadnienia, które dotyczy twojej pracy zawodowej czy zainteresowań. Krótki filmik odnośnie obsługi nowego programu, obejrzany na YouTube lub Vimeo. Wszystko na wyciągnięcie ręki, bo dostępne w Twoim smartfonie czy tablecie. To właśnie w efekcie rozwoju nowych technologii mikro nauka jest powszechnym zjawiskiem. Jest to efektywna forma pozwalająca wykorzystać czas na rozwój poprzez możliwość uczenia się, poszerzania swojej wiedzy z różnych dziedzin.

5. P2P

Skrót z ang. peer to peer - w wolnym tłumaczeniu każdy do każdego. Jest jednym z najlepszych sposobów wymiany  wiedzy np. pomiędzy pracownikami, warunkiem integracji jest połączenie w tej samej „sieci”. Konstrukcja narzędzia pozwala użytkownikom na prowadzenie dyskusji, wymianę poglądów oraz dzielenie się własną wiedzą i  doświadczeniami. Co istotne, wszystkie „porcje wiedzy” wymieniane są bez pośrednictwa „serwera” centralnego. Metoda ta umożliwia dostęp do ogromnych ilości informacji, które do tej pory były prawie nieosiągalne.

6. SaaS w LMS

Zwrot SaaS jest skrótem od słów Software as a Service, co przetłumaczyć należy „oprogramowanie jako usługa”. System ten pozwala na dystrybucje, korzystanie z oprogramowania przez Internet. Na dostawcy usługi spoczywa obwiązek związany z aktualizacją, zarządzaniem oraz serwisem technicznym. Metoda ta daje nieograniczone możliwości rozwoju firmy, dzięki dostępowi do danych z każdego miejsca, w którym można połączyć się z siecią. System uczenia się w chmurze zdecydowanie zdominował aktualne sposoby nauki.

7. Grywalizacja

To kolejny trend edukacyjny. Obecnie stanowi jedną z podstaw nauczania rozwoju umiejętności o charakterze kreatywnym. Grywalizacja to przeniesienie mechanizmów z gier do świata offline w celu zmiany zachowania użytkowników. Metoda ta jest coraz popularniejsza w biznesie. Wykorzystuje się ją także podnosząc zaangażowanie uczestników w procesie edukacji.
Obecny rozwój technologii, otworzył nowe, alternatywne kierunki form kształcenia. Analityka, experience API, integracja oraz wearables są to atrakcyjne narzędzia, które dają ogromne możliwości w stałym procesie jakim jest dzisiaj edukacja.

Nieważne, czy stoisz u progu kariery, jesteś w jej centrum a może zarządzasz podległymi ludźmi – nie powinieneś zapominać, że metoda zdobywania wiedzy powinna być adekwatna do tego, co dzieje się wokół. Cyfryzacja, także w aspekcie zdobywania wiedzy, staje się nie tyle pożądana, ale wręcz wymagana do efektywnej realizacji procesu nauczania. Innowacyjne podejście do nauki, może przynieść nadzwyczajne rezultaty i tylko od nas zależy czy będziemy chcieli z nich skorzystać.

Wstecz