MATERIAŁ PR Komunikaty

Karta graficzna – dedykowana czy zintegrowana?

Dla wielu osób, zwłaszcza graczy, układ GPU jest najważniejszym elementem budowy każdego laptopa. Jego znaczenie uzależnione jest jednak w głównej mierze od tego, w jaki sposób z urządzenia będziemy korzystać.

Inne jednostki okażą się bowiem przydatne w ramach standardowej pracy biurowej, a inne do obsługi gier komputerowych. W każdej jednak sytuacji nasz wybór dotyczy dwóch rodzajów kart graficznych – dedykowanych i zintegrowanych.

Istotne różnice

Czym różnią się oba produkty? Zintegrowana karta graficzna nie jest oddzielnym podzespołem. Zazwyczaj zostaje ona „zespolona” z procesorem, dlatego w pewien sposób dzieli z nim moc obliczeniową. Wszystko to sprawia, że jej wydajność jest mocno ograniczona, co oczywiście przekłada się na to, że może zostać wykorzystania wyłącznie do obsługi mało wymagających gier i programów.

Jeżeli chodzi natomiast o dedykowaną kartę graficzną, do czynienia mamy z samodzielnym elementem konstrukcji laptopa, który montowany jest na płycie głównej (za pomocą odpowiedniego złącza). Pracuje ona przy wykorzystaniu własnej pamięci, dzięki czemu jej moc jest znacznie większa w porównaniu z jednostkami zintegrowanymi.

Do czego przyda się karta zintegrowana?

Podkreślić należy, że największą zaletą tego rozwiązania jest jego niski koszt. Zintegrowany układ GPU znajdziemy więc przeważnie w tanich laptopach, przeznaczonych do użytku amatorskiego bądź standardowej pracy biurowej. Przykładem niech będzie tu najsłabsze konfiguracje modelu HP ProBook 430, które kosztują około 2 tysiące złotych.
Są to popularne urządzenia o biznesowych charakterze. Wyposażenie ich w wyłącznie zintegrowaną grafikę nie oznacza jednak wcale, że są słabej jakości. Posiadają bowiem bardzo przyzwoite procesory i odpowiednią ilość pamięci RAM. Po prostu służą do obsługi pakietu biurowego i podstawowych programów multimedialnych, które nie wymagają wykorzystania kart dedykowanych.

I to właśnie do tego typu zadań przystosowane są laptopy posiadającego zintegrowaną kartę graficzną. Takie urządzenia jak wspomniany już HP ProBook 430 znajdą więc swoje zastosowanie w biurach oraz w domach. Poradzą sobie bowiem z obsługą programów biznesowych, odtwarzaczy multimedialnych, aplikacji internetowych, a nawet niektórych gier komputerowych.
Podkreślić należy również fakt, że zintegrowane układy GPU pojawiają się także w laptopach bardzo drogich. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o modelach konwertowalnych oraz wyróżniające się pewnego rodzaju elitarnym charakterem, który widoczny jest chociażby w sposobie przygotowywania obudowy laptopów.

Do czego przyda się karta dedykowana?

Najbardziej oczywistym sposobem wykorzystania możliwości dedykowanych jednostek graficznych są gry komputerowe. Znajdziemy je więc przede wszystkim w bardzo wydajnych maszynach gamingowych, których koszt często przekracza granicę 8 tysięcy złotych.

Tego typu karty graficzne sprawdzają się jednak również w urządzeniach profesjonalnych, wykorzystywanych przez grafików oraz osoby pracujące w programach do obróbki wideo i dźwięku. Dobrym przykładem takiego laptopa jest Lenovo ThinkPad P50, który wyposażony jest w podzespoły wysokiej jakości.

W przypadku decydowania się na laptopa posiadającego dedykowaną kartę graficzną, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość jej pamięci (do gier i użytku profesjonalnego przydatne okażą się modele z co najmniej 4 GB pamięci), a także częstotliwość taktowania. Te dwa parametry w największej mierze decydują o wydajności grafiki. Warto przeanalizować również obsługiwane przez nią technologie i usługi.

Wstecz