MATERIAŁ PR Psychowieści, Wieści

Jesienna depresja - skąd się bierze i jak jej przeciwdziałać?

Jakie są objawy depresji sezonowej?

Depresja jesienna (sezonowa) powstaje na skutek zbyt małej ilości witaminy D. Jej objawy to obniżone samopoczucie, senność, nerwowość i niepokój. Aby zmniejszyć skutki choroby należy poddawać się fototerapii, pić dziurawiec oraz jeść dużo warzyw i owoców.

Depresja jesienna najczęściej dotyka obywateli krajów Europy Północnej. W państwach Skandynawii na to schorzenie cierpi około 2% populacji.

Czym jest jesienna depresja?
Jesienna depresja jest chorobą sezonową, która rozpoczyna się w okresie jesienno-zimowym, a kończy wraz z nadejściem wiosny. Schorzenie ma nierozerwalny związek z małą ilością słońca. Mniejsza ilość witaminy D powoduje gorsze przyswajanie wapnia oraz niewystarczającą ilość hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Ludzie, którzy są wyjątkowo wrażliwi na zmiany pogodowe na początku jesieni zaczynają odczuwać przygnębienie i smutek. W tym okresie są senni i potrzebują częstych drzemek w ciągu dnia.

Skąd wzięła się depresja sezonowa?
Życie człowieka od zawsze było połączone z cyklem natury. Ciepłe miesiące były przeznaczone na ciężką pracę, a w miarę zbliżania się zimy przechodziło się w stan spowolnienia organizmu, który odbijał się spowolnionym metabolizmem i mniejszą energią. Jednak w obecnych czasach ciemność zastępuje się żarówką, przez co ludzie oczekują od siebie takiej samej aktywności przez cały rok. Ta zaburzona równowaga przyczynia się do obniżenia samopoczucia i frustracji.

Każdy człowiek ma też indywidualną podatność na zaburzenia depresyjne. Szczególne znaczenie ma mniejsza wrażliwość siatkówki oka na docierające światło. Osoby, których oczy są mniej wrażliwe, częściej skarżą się na gorsze samopoczucie w okresie jesiennym.

Jesienna depresja – jaka dieta?
Dieta ma znaczący wpływ na samopoczucie. W czasie jesiennej depresji nie należy jeść pokarmów, które mają niską wartość odżywczą. W tym okresie szczególnie trzeba pamiętać o uzupełnianiu wszystkich mikroelementów i witamin znajdujących się głównie w owocach i warzywach. Warto też jeść pełnoziarniste pieczywo, które jest bogate w witaminy z grupy B wzmacniające układ nerwowy. Na samopoczucie pozytywnie wpływają też tłuszcze nienasycone, które znajdują się w rybach, orzechach i olejach (rzepakowy, lniany).

Sposób na jesienną depresję – fototerapia
Jesienią z powodu chłodu znaczną część dnia spędza się w zamkniętych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Aby temu przeciwdziałać warto poddać się fototerapii polegającej na naświetlaniu lampami, których natężenie jest podobne do światła słonecznego. Jeden taki seans trwa około 20 minut. Zaleca się aby wykonywać go rano i wieczorem, czyli wtedy gdy najmniej jest światła na zewnątrz. Według specjalistów fototerapia poprawia samopoczucie u około 80% pacjentów.

Dziurawiec na walkę z depresją jesienną
Dziurawiec zwyczajny jest rośliną o jaskrawożółtych kwiatach. Zbawienne działanie tej rośliny zostało udowodnione kliniczne. Dzięki zawartej w nim hiperycynie, dziurawiec skutecznie pomaga zmniejszać objawy depresji i jesiennej chandry. Warto przyjmować to zioło w postaci herbatki lub naparu. Nie można jednak łączyć dziurawca z lekami antydepresyjnymi. Zamiast tego warto wspomagać leczenie innymi roślinami, takimi jak dzika róża, lawenda, chmiel czy koper włoski.

Wstecz