MATERIAŁ PR Komunikaty

Jak zorganizować strefy relaksu w swoim domu?

Po ciężkim dniu jedyne, o czym marzy większość z nas, to wygodne łóżko lub kanapa. Nic w tym dziwnego – w końcu są to miejsca kojarzące się ze snem, bezpieczeństwem i komfortem.

Fot: fotolia.com, 125585736/Autor: Vssoil322

Stres może mieć destrukcyjny wpływ na organizm, pociągając za sobą liczne konsekwencje, w tym poważne powikłania zdrowotne. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie w domu miejsc, w których w każdej chwili można zlikwidować napięcie i choć na chwilę oderwać się od natłoku myśli.

Strefy relaksu najlepiej wyznaczać na etapie urządzania domu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmodyfikować również istniejącą aranżację. Pierwszym etapem jest określenie, jaki rodzaj odpoczynku najbardziej nam odpowiada. Czy relaks kojarzy się nam z przesiadywaniem z książką na kanapie? A może z zanurzeniem się w gorącej, pachnącej olejkami wodzie? Albo z przebywaniem na świeżym powietrzu? Zależnie od odpowiedzi, wybierzemy miejsca, które staną się naszym zacisznym zakątkiem.

Pierwszą kwestią jest utrzymywanie porządku i przyjemnego nastroju w strefach relaksu. Niezależnie od miejsca, w którym lubimy się odprężyć, ważne, aby odpoczywał również nasz umysł. Najlepiej, jeżeli pomieszczenie jest czyste, pozbawione zbyt dużej ilości rzeczy, a także odpowiednio oświetlone. Obojętnie, czy naszym sposobem na relaks w salonie lub sypialni jest czytanie, oglądanie telewizji, albo granie na komputerze, ważne jest, aby obecne w pokoju światło było łagodne i ciepłe. Unikajmy przede wszystkim mocnych, rażących żarówek, które nastawiają nasz umysł na działanie i znacznie lepiej sprawdzą się w biurze lub innym miejscu pracy. Efekt odprężający uzyskamy za pomocą ciepłego lub naturalnego oświetlenia.

Powrót do natury. Relaks na świeżym powietrzu

W dzisiejszych czasach często zapominamy, że mimo wszystko, najlepiej działa na nas powiew świeżego powietrza. Zamykając się w czterech ścianach, człowiek wiele traci. Jeżeli posiadamy ogród, taras lub balkon, mamy szczęście – możemy zorganizować sobie kolejną strefę relaksu właśnie w tym miejscu. Naukowcy z Uniwersytetu Essex udowodnili, że przebywanie na świeżym powietrzu doskonale wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Aby uprzyjemnić sobie chwile relaksu w otoczeniu natury, warto zdecydować się na wygodne meble ogrodowe, które dodatkowo upiększą ogród lub taras i jednocześnie zwiększą poczucie komfortu.

Okazuje się, że już nawet kilka minut przebywania na dworze sprawia, że zaczynamy czuć się lepiej. To dlatego tak dobrze oddziałują na nas spacery po parku czy lesie. Tworząc swój własny „zielony kącik”, zapewniamy sobie możliwość zregenerowania sił w jeden z najlepszych i najbardziej naturalnych sposobów. Jeżeli posiadamy wannę, kolejną, mniej oczywistą strefą relaksu może stać się łazienka. Wystarczy przemienić ją w „domowe SPA” za pomocą kilku świec, relaksacyjnej muzyki i płynów kąpielowych z zawartością odprężających olejków zapachowych. Dzięki takiej organizacji miejsc do odpoczynku, bez problemu rozluźnimy się po każdym, nawet najbardziej męczącym dniu.

Wstecz