MATERIAŁ PR Styl życia

Jak szybko znaleźć leki trudno dostępne?

Ministerstwo Zdrowia co kilka miesięcy publikuje wykaz leków trudno dostępnych. Zwykle na liście pojawiają się leki immunosupresyjne, przeciwzakrzepowe, czy nawet mieszanki mlekozastępcze dla niemowląt. Z uwagi na swoją ograniczoną dostępność, preparaty te trudno znaleźć w pobliskich aptekach. Skąd wynika problem z dostępnością niektórych leków i jak ich szukać?

Które leki są trudno dostępne i dlaczego?

Wśród leków trudno dostępnych dużą część stanowią leki przeciwastmatyczne i stosowane w POChP, a także insuliny przyjmowane przez cukrzyków. Problem z dostępnością dotyczy także środków przeciwzakrzepowych oraz przeciwnowotworowych. Na wykazie znalazły się również mleka modyfikowane przeznaczone dla dzieci na diecie eliminacyjnej, jak również niektóre szczepionki.

Dlaczego niektóre leki są trudno dostępne? Zazwyczaj wynika to z braku danego produktu u samego producenta. Często jest to związane z niedostępnością pewnych surowców potrzebnych do produkcji leku lub kłopotami na linii produkcyjnej. Zdarza się jednak, że leki są nielegalnie wywożone za granicę. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie zmian w prawie farmaceutycznym, aby zapobiec temu procederowi.

Polacy w aptekach

Z utrudnioną dostępnością leków Polacy stykają się na co dzień. Z badań wynika, że ponad 50% osób dokonuje zakupów w aptekach nawet kilka razy w miesiącu. Według szacunków w blisko połowie przypadków nie udaje się zakupić poszukiwanego leku w pobliskiej aptece. To ogromny problem, zwłaszcza dla tych pacjentów, którzy muszą dany lek przyjąć natychmiast lub u których nawet krótkie przerwanie terapii farmakologicznej zagraża życiu. Pacjenci radzą sobie z tymi sytuacjami na różne sposoby.

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Choć szukanie trudno dostępnego leku może być frustrujące, proces ten można sobie ułatwić. Popularnym rozwiązaniem są apteki internetowe, które umożliwiają szybkie zakupienie leków, często w konkurencyjnych cenach. Jeśli jednak apteka on-line nie ma placówek stacjonarnych, zakup preparatu na receptę może być niemożliwy.

Inna metodą jest skorzystanie z internetowej wyszukiwarki KtoMaLek.pl, która natychmiast sprawdzi bazy okolicznych aptek i określi, gdzie dany lek jest dostępny. Wystarczy podać interesującą nas lokalizację oraz nazwę preparatu. Serwis wygeneruje listę najbliższych aptek, w których wybrany przez nas środek będzie dostępny. Witryna umożliwia również jego natychmiastową rezerwację. Dzięki temu mamy pewność, że wybrany produkt będzie na nas czekał w aptece.
Możemy także poprosić farmaceutę o sprowadzenie interesującego nas preparatu. Jeśli lek jest dostępny w hurtowni, do obioru w aptece może być nawet na drugi dzień.

Wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.

Wstecz