MATERIAŁ PR Komunikaty

Jak sobie poradzić z wyniszczającą niepewnością co do wierności partnera?

Obawy o zdrady i porzucenie dotyczą coraz większej liczby osób pozostających w stałych związkach. Szczególnie, że zdrady to prawdziwa plaga dotykająca nawet dojrzałe związki. Badania społeczne dowodzą, że zdradę ma sobą 42% Polaków.

Chorobliwa zazdrość zatruwa życie. Trudności z koncentracją, bezsenność i nieustanne projekcje kolejnych doświadczeń niewierności partnera mogą doprowadzić do problemów w relacjach interpersonalnych, problemów zawodowych, a nawet depresji. Jak sobie z tym poradzić?

1. Nie pozwól obawom zawładnąć Twoim życiem
Jeżeli dręczą Cię obawy o lojalność Twojego wybranka, nie możesz dopuścić, aby rozwinęła się u Ciebie obsesja na tym punkcie. Nieustanne słowne przytyki wymierzone w kierunku partnera, regularna kontrola telefoniczna co godzinę i powtarzające się awantury z pewnością nie pomogą ani Tobie, ani Twojemu związkowi.
Słyszałaś kiedyś o samospełniającym się proroctwie? Paradoksalnie, ustawiczne zarzuty mogą przyczynić do tego, że dotychczas wierny partner odnajdzie bliską osobę, która wesprze go w trudnych chwilach, a Twoje wyobrażenia zamienią się w rzeczywistość.

2. Zaborczości powiedz nie
Despotyczność w relacjach partnerskich nigdy nie wróży dobrze związkowi. Ingerowanie w strefę życia towarzyskiego partnera wcale nie uchroni Cię przed bolesnym doświadczeniem stania się osobą zdradzaną. Znasz powiedzenie „Jak będzie chciał zdradzić, to znajdzie sposób”? Dokładnie tak jest. Twoje zakazy wyjścia na miasto z kumplami/koleżankami na niewiele się zdadzą, a dadzą jedynie partnerowi sygnał, że próbujesz go ubezwłasnowolnić. A tego nikt nie chce, nawet najbardziej zakochana druga połówka.

3. Kontroluj zazdrość
W zazdrości nie ma nic złego, dopóki nie staje się ona obsesyjna. Dzięki odczuwaniu zazdrości wiemy, jak bardzo zależy nam na partnerze. Podobnie osoba o którą jesteśmy zazdrośni wie, że jest dla nas ważna i nie chcemy jej stracić. To tzw. zdrowa zazdrość, która jest elementem każdego związku.
Problem zaczyna się wtedy, gdy zazdrość nie pozwala Ci spokojnie zasnąć z myślą, że Twój parter na służbowym szkoleniu może właśnie Cię zdradzać. Jeżeli ukochana osoba nie daje Ci żadnych sygnałów do niepokoju (np. zmianą zachowania, nastroju, wglądu), a Ty mimo to przyjmujesz postawę niezłomnego przekonania o braku lojalności, to moment w którym musisz zmienić swoje nastawienie. Chyba, że ponownie liczysz na samospełniające się proroctwo?

4. Porozmawiaj szczerze
Jakkolwiek banalnie i oczywiście to brzmi, pamiętaj, że nic tak nie łagodzi napięć jak zwykła, szczera rozmowa. Zamiast wysuwać w kierunku partnera niczym nieuzasadnione wyrzuty, spróbuj z nim zwyczajnie porozmawiać.
Opowiedz o swoich odczuciach, obawach i lękach. Wyjaśnij, jak bardzo jest dla Ciebie ważny. Być może parter zrezygnuje z zachowań, które wzbudzają w Tobie poczucie lęku i niepewności. Jeśli masz dobrą intuicję i dostatecznie mocno znasz swojego wybranka, wyczujesz czy jego zapewnienia o miłości i zachowaniu wierności, są prawdziwe. To powinno Cię uspokoić.

5. Zrób test na wierność
Jeśli jednak czujesz, że dla spokoju ducha niezbędne są dla Ciebie niezbite dowody wierności (nomen omen pamiętaj o zasadzie domniemania niewinności;)), sięgnij po testy wierności, które możesz wykonać samodzielnie w domu, nie wzbudzając podejrzeń partnera: http://porady-detektywistyczne.pl/uslugi-detektywistyczne/sprawdzic-wiernosc-partnerki-lub-partnera-domu/.

Dzięki wykonaniu testu zdobędziesz dowody na (nie)wierność wybranka i pozwolisz sobie odetchnąć. W końcu najgorsza prawda jest lepsza od niewiedzy.

Wstecz