Wieści

Jak skutecznie zmieniać nawyki

Jeśli pracujesz nad zmianą nawyków, to precyzyjnie zaplanuj ich wprowadzenie, a potem ten plan wykonaj - radzą badacze z University of Southern California. Ciągłe rozmyślanie o strategii zmiany powoduje, że nowe czynności nie są wykonywane w trybie automa

Nawyki są kodowane w mózgu przez system pamięci proceduralnej, działający niemal automatycznie, bez udziału naszej świadomości. Planowanie czynności i rozmyślanie wymaga natomiast uruchomienia systemu pamięci deklaratywnej z której dane wydobywamy świadomie. – Kiedy angażujemy do pracy oba systemy pamięciowe na raz, to mogą one nawzajem zakłócać swoje działanie – mówi Jennifer Labrecque, autorka badań.

To ważna informacja dla osób, które wprowadzają zmiany w swojej codziennej rutynie – postanowiły jeść regularnie, ćwiczyć, więcej czytać, znaleźć czas na swoje hobby itd. W praktyce oznacza to, że należy zaplanować nową czynność i nie zastanawiać się nad nią więcej w trakcie wprowadzania nawyku, by nie utrudniać procesu jej automatyzacji.
W badaniach Labrecque wykorzystano grę, za pomocą której osoby biorące udział w eksperymencie uczyły się robić sushi.

Okazało się, że badani lepiej zapamiętywali kolejne kroki przygotowywania potrawy, gdy kilkukrotnie powtarzali czynność bez dodatkowych sugestii ze strony badaczy (np. żeby w jakimś momencie szczególnie się skupić). – Zauważyliśmy, że przez tak banalny komentarz ludzie wypadali z rytmu - zaczynali rozmyślać nad kolejnymi krokami przygotowywania sushi i zaburzali tym samym proces uczenia – tłumaczy autorka.

Oczywiście nie da się zmienić nawyków bez odrobiny świadomego wysiłku. Chodzi jednak o to, by opracować taką strategię, która w trakcie wdrażania nowej czynności nie będzie już wymagała dodatkowych zmian. Na przykład osoba, która wprowadza w życie dietę i więcej ruchu może  wcześniej rozpisywać jadłospis na cały tydzień i ustawić przypomnienie o treningu na telefonie. Dzięki temu zminimalizuje potrzebę zastanawiania się nad nowymi czynnościami i przyspieszy ich automatyzację.

oprac. marga na podst. livescience.com

Wstecz