MATERIAŁ PR Komunikaty

Jak prawidłowo ocenić nianię?

Nie jest dzisiaj łatwo znaleźć odpowiednią nianię do dziecka. Dlatego na początek najlepiej zatrudnić opiekunkę na okres próbny, abyśmy mogli się przekonać, czy nadaje się do tej pracy oraz czy potrafi złapać dobry kontakt z naszym dzieckiem?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to, gdzie znaleźć odpowiednią nianię? Nie każdy bowiem ma wśród swoich znajomych kogoś, kto może polecić sprawdzoną nianię. Z pomocą może nam więc przyjść Internet. Wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową  np. niania w Krakowie zapewne znajdziemy wiele ogłoszeń opiekunek. Warto korzystać ze sprawdzonych, profesjonalnych portali, które odpowiednio zweryfikują kandydatkę i sprawdzą np. autentyczność jej referencji.

Zatrudniając nianię zwykle dobrze jest, jeśli pierwsze dni spędzimy razem z nią i z dzieckiem, aby przekonać się, jak niania sobie radzi i czy odpowiednio zajmuje się naszym dzieckiem.

Oceniając nianię po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na jej podejście do dzieci. Koniecznie należy obserwować reakcję dziecka na nianię, czy wita ją z uśmiechem, czy też na jej widok zaczyna płakać, a także jak maluszek zachowuje się po pobycie z nianią. To może nam bardzo wiele powiedzieć na temat niani i tego, jak czuje się z nią nasze dziecko.

Obserwując nianię powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką jest osobą. Czy posiada takie cechy jak: cierpliwość, przewidywalność, opanowanie, odpowiedzialność oraz czy jest osobą ciepłą, radosną i z odpowiednim podejściem do dzieci. Powinna sama inicjować kontakt z maluchem i okazywać mu zainteresowanie. Idealna niania to taka, która lubi dzieci i chce z nimi pracować. Warto zaufać swojej intuicji. Jeśli sami pozytywnie odbieramy nianię, darzymy ją sympatią i mamy poczucie tego, że możemy jej zaufać to wróży to dobrą współpracę.

Oczywiście najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo naszego malucha, dlatego warto dowiedzieć się, czy niania miała do czynienia z niebezpiecznymi dla dziecka sytuacjami i jak sobie z nimi poradziła. Warto zapytać, co by zrobiła np. w sytuacji, gdy malec upadnie na placu zabaw. Plac zabaw to zresztą bardzo dobre miejsca, do tego żeby poobserwować pracę niani – będziemy wtedy mogli sprawdzić, czy opiekunka uważnie śledzi, co się z dzieckiem dzieje. Czy asekuruje je, dba o jego bezpieczeństwo na huśtawce, w piaskownicy czy w pobliżu ruchliwej ulicy, czy usuwa groźne przedmioty z otoczenia malca, czy cały czas pilnuje dziecka, jest przy nim, czy też np. siedzi na ławce wpatrzona w telefon komórkowy, Ważne jest też, żeby niania urozmaicała dziecku zabawę, pokazywała mu, jak się bawić i rozbudzała jego zainteresowania. Warto też sprawdzić, czy niani nie zdarza się np. dać dziecku klapsa. Jeśli sami nie możemy obserwować niani na placu zabaw, można poprosić o pomoc np. sąsiadkę czy przyjaciółkę.

Z nianią należy też, jak najwięcej rozmawiać, poznawać ją bliżej, dopytywać np. o zainteresowania, o to czy angażowała się wcześniej np. w jakiś wolontariat, czy ma jakieś nałogi, a także dowiedzieć się czegoś więcej o wyznawanych przez nią wartościach, dobrze jeśli niania będzie miała podobne do nas spojrzenie na świat.

Warto też zwrócić uwagę na to, jaki językiem posługuje się niania, dzieci bardzo szybko uczą się od dorosłych, dlatego niania powinna mówić ładną polszczyzną i używać bogatego słownictwa. Ważne są również takie sprawy jak: kultura osobista oraz higiena osobista niani oraz schludność ubioru. Musimy mieć pewność, że niania wpoi naszemu maluchowi odpowiednie nawyki i zachowania.

Decyzje o zatrudnieniu niani należy kilka razy bardzo dobrze przemyśleć. W końcu ma to być osoba bardzo ważna w życiu naszego dziecka, dlatego musimy być w 100% pewni, że trafiliśmy na odpowiednią osobę, przy której nasze dziecko będzie szczęśliwe i co najważniejsze bezpieczne.


 

Wstecz