MATERIAŁ PR Komunikaty

Jak odkryć dobry pomysł zawodowy na siebie lub na Twój biznes?

To, czy idziemy do pracy z entuzjazmem, czy też czekamy z utęsknieniem na koniec pracy, zależy od nas.

Każdy z nas ma w sobie unikalny potencjał, który może rozwijać i dzięki temu realizować się. My tworzymy naszą rzeczywistość i codziennie wybieramy scenariusz naszego życia, sposób, w jaki żyjemy, z kim je dzielimy, gdzie mieszkamy oraz to, jak wygląda nasza ścieżka zawodowa, To, czy idziemy do pracy z entuzjazmem, czy też czekamy z utęsknieniem na koniec pracy, zależy od nas.

Jest kilka etapów zmiany zawodowej. Po pierwsze, etap zagubienia, w którym mamy dosyć naszej obecnej pracy, ale jeszcze nie wiemy, co innego moglibyśmy robić. W tym momencie, doświadczamy często wypalenia zawodowego, frustracji i bezradności.

Po drugie, mamy etap poszukiwań, kiedy rozwijamy się i poznajemy siebie w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, takie jak: Kim jestem? Czego chcę? Co jest dla mnie ważne?

Najpierw wyznaczamy sobie kierunek, a potem działamy, nie na odwrót. Czy wyobrażasz sobie statek, który ma przemierzyć ocean, wypływający z portu i płynący przed siebie bez obranego kierunku? Gdzie dotrze statek, który nie ma wytyczonego celu podróży? Podobnie, Ty obierasz kurs, wyznaczasz sobie kierunek zawodowy, zanim zaczniesz szukać nowej pracy lub zdecydujesz się na własną działalność.

Aby znaleźć to, co chcemy robić w życiu, a potem przekuć to w pomysł na biznes, trzeba najpierw poznać siebie i przejść 7 etapów, czyli kroków, bez których nie znajdziemy tego, czego szukamy.

Fundamenty dobrego pomysłu zawodowego na siebie i na swój biznes

Pod spodem metoda 7 kroków*, które pozwalają na odkrycie właściwego dla pomysłu zawodowego na siebie, który będzie zgodny z naszym potencjałem.

Krok 1 - PASJA – to, co lubię
Krok 2 - W CZYM JESTEM DOBRA / MOJE TALENTY
Krok 3 - co chcę robić w życiu (pragnienia, marzenia, intuicja, sens)
Krok 4 - moje wartości
Krok 5 - wizja mojej pracy (jaki styl życia preferuję - etat czy działalność)
Etap generowania pomysłów zawodowych na siebie, w oparciu o pierwsze 5 kroków

Etap weryfikacji pomysłów
Krok 6 - KORZYŚCI MATERIALNE (zapotrzebowanie na rynku)
Krok 7 - sprawdzić czy moje wyobrażenie o danym zawodzie lub biznesie jest zgodne z rzeczywistością
Etap dojrzewania do podjęcia decyzji o zmianie
Etap działania w kierunku zmiany - ustalanie celu i planu działania, który doprowadzi Cię do zmiany

Dobry pomysł zawodowy składa się z kilku filarów. Po pierwsze, opiera się na tym, co nas interesuje, fascynuje, do czego mamy serce, czemu z przyjemnością poświęcamy swój czas, nie czując jego upływu. To jest to, co robimy nie dlatego, że musimy, tylko dlatego, że naprawdę lubimy to robić. To może być cokolwiek, np. rozmowa z drugim człowiekiem, rozwiązywanie zagadek czy problemów, jakaś forma aktywności fizycznej lub twórczej, gotowanie, redagowanie tekstów, łączenie ludzi, przekazywanie wiedzy, uczenie się nowych rzeczy, liczenie, robienie zdjęć, zbieranie informacji itd. Jeśli mamy pasję do czegoś, znajdźmy sposób, aby zajmować się tym częściej w naszej pracy.

Kolejnym filarem dobrego pomysłu zawodowego na siebie jest robienie tego, w czym jest się dobrym lub do czego ma się predyspozycje i naturalny talent. W praktyce oznacza to sprawdzenie się w różnych sytuacjach i zaobserwowanie, co nam wychodzi i do czego mamy dryg, a co nam się nie udaje i lepiej to zostawić. Jeśli poświęcamy swój czas i energię na rozwijanie swoich naturalnych predyspozycji, to stajemy się dobrzy w tym, co robimy. Sprawia nam to radość i satysfakcję. Natomiast kiedy rozwijamy to, co w nas kuleje (np. urodzony humanista trudni się informatyką, która niespecjalnie go fascynuje), czyli tak naprawdę walczymy ze swoimi słabościami, możemy być pewni, że nigdzie nas to nie zaprowadzi.

Odkrycie swoich pasji, talentów i predyspozycji wiąże się z pracą nad samoświadomością, czyli nad poznaniem siebie, tego, kim jestem, jaki mam potencjał, ograniczenia czy wartości, którymi kieruję się w życiu. Jest to proces, w którym ogromną rolę odgrywa praca nad sobą i nad poczuciem własnej wartości. Dlaczego? Nie zobaczymy potencjału i daru, który mamy w sobie, jeśli nie poznamy i nie zrozumiemy siebie, swoich myśli, przekonań, emocji, schematów zachowania, wyniesionych z domu i ze środowiska, w którym żyjemy. Ponadto kiedy nauczymy się doceniać naszą wewnętrzną wartość, będziemy potrafili też lepiej wykorzystać swój potencjał w pracy.

Kolejnym elementem na drodze do odkrycia idealnej dla siebie pracy jest odpowiedzenie sobie na pytanie:

„Co tak naprawdę chcę w życiu robić?”

Dlatego istotne jest, aby to pytanie sobie zadać i rozważyć je w swoim sercu, bo w głębi duszy wiemy, czego pragniemy i co jest dla nas dobre. Ważne, aby przy tym odnaleźć to, co nadaje Twojej pracy sens, niektórzy nazywają to też misją.
Niestety, jest to często zagłuszone m.in. przez lęk przed oceną innych, który objawia się w postaci myśli „Co inni powiedzą?”. Do tego dochodzą nasze negatywne przekonania na swój temat (np. „Ja się do tego nie nadaję.”), lęk przed porażką („A co będzie, jak mi się nie uda?”) oraz obawa, przed którą często stoją osoby zakładające własną działalność („Czy się z tego utrzymam?”). Znakomita większość barier, które napotykamy w procesie zmiany swojej ścieżki zawodowej, to blokady mentalne, nad których przełamaniem możemy pracować.

W kontekście naszej przyszłej pracy czy działalności jest istotne, abyśmy uświadomili sobie, co jest dla nas ważne w życiu i w pracy, jakim wartościom przypisujemy największe znaczenie. Wartości są tym, co jest dla nas ważne i czym kierujemy się w naszym życiu, zachowaniu, w naszych wyborach, w relacjach z innymi etc. Wartości są częścią naszej tożsamości, tego, kim jesteśmy. Dobrze je sobie uświadomić po to, aby nasz kolejna praca była bardziej zgodna z nami i w rezultacie przynosiła nam więcej satysfakcji.

Kolejny krok to zbudowanie wizji naszej wymarzonej pracy lub działalności. Zbudować wizję pracy, to znaczy określić jej ramy, formę oraz styl pracy i życia, jaki chcemy prowadzić i który będzie dla nas odpowiedni i oparty o nasze aktualne potrzeby. Styl życia i pracy na etacie, bardzo różni się od tego, jaki prowadzą przedsiębiorcy we własnej działalności.
Właściwy dla nas kierunek zawodowy to jedno, ale drugie, to forma, w jakiej wykonujemy ten zawód i ma ona ogromne znaczenie.

Następnie, generujemy pomysły zawodowe na siebie (pomysły na prace lub biznes) oparte na naszym potencjale, czyli na tym, co lubimy, naszych zainteresowaniach i pasjach, na naszych mocnych stronach, wartościach, na tym czego chcemy dla siebie i co nadaje sens naszej pracy; pomysły podparte wizją naszej przyszłej pracy, zbudowanej na naszych potrzebach.
To jeszcze nie koniec. Trzeba te pomysły teraz zweryfikować.

Kolejnym istotnym krokiem do wymarzonej pracy jest zweryfikowanie, czy pomysł na pracę, zawód, czy działalność da nam możliwość zarabiania pieniędzy. Oznacza to w praktyce dwie rzeczy. Jeśli wolimy pracę na etacie, to sprawdźmy, czy jest zapotrzebowanie na rynku na zawody, prace, które wynikają z naszych zainteresowań i z tego, w czym jesteśmy dobrzy. Innymi słowy, czy są takie oferty pracy na lokalnym rynku oraz czy pracodawca zapłaci nam za pracę tyle, ile potrzebujemy.
Po drugie, jeśli naszym zamiarem jest odejście z etatu na własną działalność, to należy sprawdzić, czy nasi potencjalni klienci potrzebują produktu lub usługi, które stworzymy na bazie naszych pasji i talentów oraz czy za nie zapłacą.

Na tym etapie jest konieczne, abyśmy dowiedzieli się również, czy nasze wyobrażenie na temat danego zawodu lub działalności, jest zgodne z rzeczywistością. Często jest tak, że nie wiemy, jak tak naprawdę wygląda dana praca. Jest kilka metod weryfikacji, a tymi najbardziej skutecznymi są:
    1.    Research internetowy
    2.    Rozmowy z osobami, które już dany zawód lub działalność wykonują
    3.    Spróbowanie danego zawodu w doświadczeniu

Podsumowując, jeśli poświęcimy swój czas oraz energię na to, aby rzetelnie przejść przez 7 powyższych kroków, to odkryjemy dobry pomysł zawodowy na siebie lub na swój biznes. Metoda jest prosta, ale żeby dała rezultat, trzeba poświecić czas na poznanie siebie i swoich możliwości. Nie ma tutaj drogi na skróty. Kiedy już się określimy, kolejnym krokiem jest podjęcie wewnętrznej decyzji o zmianie zawodowej.
Następnie stawiamy sobie realny, określony w czasie cel, budujemy plan jego realizacji i działamy konsekwentnie aż do skutku, czyli do momentu, aż zdobędziemy pracę, zawód lub otworzymy działalność, która będzie dawać nam nie tylko pieniądze, ale też satysfakcję i poczucie sensu. Czas i tak upłynie, niezależnie od tego, czy wykorzystamy go na zmianę, czy nie.

Autorka artykułu
Anna Koprowska. Jako Coach Zmiany Zawodowej pomaga kobietom pracującym na etacie, w korporacji, które są niezadowolone ze swojej obecnej pracy, odnaleźć właściwy pomysł zawodowy na siebie, oparty na ich potencjale oraz zainteresowaniach, który oprócz pieniędzy, da im satysfakcję oraz poczucie sensu.  Wspiera w zmianie zawodowej mentalnie oraz merytorycznie.

Pomaga m.in. poprzez program indywidualny oraz grupowym online: "Odkryj dobry pomysł na Twój biznes i zacznij działać" Kolejna edycja: 08.10 - 30.11.2017. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

 

 

Wstecz