MATERIAŁ PR

Jak kolory wnętrz wpływają na samopoczucie

Większość z nas ma jakiś ulubiony kolor. Niektórzy mają faworyta od dziecka, dobrze im się kojarzy, przypomina pewne miłe wydarzenia, inni zaś po prostu lubią dany kolor, choć raczej nie wiedzą dlaczego.

Wpływa on na nich pozytywnie, wyzwala pewne emocje, które sprawiają, że wybieramy takie, a nie inne rzeczy. Szczególnie ma to znaczenie, gdy urządzamy mieszkanie. Na pewno chcemy czuć się w nim dobrze. Jakie więc wybierać kolory do mieszkania, jak wpływają na nasze samopoczucie?

Czarno-białe

Biały to kolor, który przynosi ukojenie, dobre samopoczucie, kojarzy się z czystością i przestrzenią. Jest bardzo dobry na stres, lekki i swobodny. Wybierają go osoby dynamiczne, zdolne do kreowania nowych pomysłów i planów. Co ważne, biały kolor pasuje do praktycznie każdego wnętrza, gdyż bardzo łatwo go skomponować z różnymi dodatkowymi elementami. W aranżacji wnętrz odnajduje się doskonale.

Z drugiej strony mamy kolor czarny. To na pewno nie jest ulubiony kolor wielu ludzi, choć trzeba przyznać, że jest inspirujący, intrygujący i tajemniczy. Wybierają go osoby niezależne i opanowane, pewne siebie, które wiedzą, czego chcą. Na ogół jednak kojarzy się dość negatywnie, więc jeśli planujemy go we własnym mieszkaniu, to musimy wykazać się wyczuciem. Bardziej pasuje jako dodatek niż całość.

Ciepło, ciepło

Ciepłe kolory, jak sama nazwa wskazuje, mają kojarzyć się z czymś miłym, energicznym, bardziej namacalnym, niż kolory zimne. Ciepło to miesiące, jak maj, czerwiec czy lipiec, nie dziwi więc, że wiele osób wybiera je do aranżacji wnętrz.

Żółty kojarzy się z pełnią życia, ze słońcem, z letnią pogodą. Wywołuje radość, zwiększa chęć do życia, Jest kolorem optymistów, osób energicznych i kreatywnych, które ponad wszystko cenią sobie życie pełną piersią. Żółty działa też terapeutycznie - zmniejsza napięcia i konflikty. Nie można jednak z nim przesadzać, gdyż zbyt duża ilość może irytować.

Pomarańczowy to radość, otwartość i nieskrępowana chęć życia. Kiedy znajdziemy się w miejscu, gdzie przeważa pomarańczowy - nie możemy się mylić - trafiliśmy do osoby energicznej, która kocha życia, ruch i nowe doświadczenia. Pomarańczowy wyzwala ukryte pokłady energii i motywację do działania.

Czerwony kojarzy się z gorącem i płomieniami, jest żywy i pobudzający. To symbol ognia, przyciąga uwagę, dominuje. Dla niektórych może być zbyt agresywny, szczególnie gdy jest go zbyt dużo.

W krainie zimna

Kolory zimne wpływają zupełnie inaczej na nasze samopoczucie. Są bardziej stonowane, łagodne, nie tak dosłowne, jak barwy ciepłe. Pasują doskonale do miejsc bardziej intymnych, na przykład do sypialni, ale także łazienka w takiej kolorystyce prezentuje się świetnie.

Przeczytaj również inne porady na temat kolorystyki łazienki

Najbardziej popularnym z zimnych kolorów jest niebieski. Błękit nieba, spokój i beztroska, ale również mróz. Choć dodaje lekkości i relaksu, to jednocześnie wprowadza pewien dziwny klimat, który na pewno nie przypadnie do gustu osobom lubiącym ciepłe, żywe barwy. Jest bardzo dobry dla wyczerpanych psychicznie, dla osób, które przede wszystkim potrzebują spokoju i wypoczynku.

Fioletowy jest bardzo zagadkowy, niektórzy nawet twierdzą, że mistyczny. Ogólnie to bardzo łagodny kolor, który pasuje do wielu miejsc, podoba się też wielu osobom. Jeśli preferujemy kolory zimne, a niebieski jest zbyt lodowaty, to właśnie fioletowy będzie bardzo dobrym wyborem.

Każdy kolor inaczej oddziałuje na nasze samopoczucie, sprawia, że czujemy się bardziej smutni lub weseli, wpadamy w zadumę lub ekscytację. To jaką więc barwę dobierzemy do naszego mieszkania, ma wielki wpływ na nasze codzienne życie. Najważniejsze to dobrać taki kolor, który będzie najbardziej odpowiadał naszej osobowości.

Wstecz