MATERIAŁ PR Wieści

Inwestycja w język obcy – dlaczego warto?

- Do you speak English? - Yyy...

Takie krótkie rozmowy, połączone z widocznym zażenowaniem, wciąż zdarza się nam czasem zasłyszeć na ulicy lub w kawiarni i wciąż potrafią wprawiać w osłupienie. Dlaczego? Otóż dlatego, że zdaje się, iż władanie co najmniej jednym językiem obcym w stopniu co najmniej ułatwiającym podstawową komunikację nie jest już wcale kompetencją wyjątkową, lecz całkiem podstawową, której oczekuje się od każdego. W Polsce siłą rzeczy językiem obcym, którego znajomości wymaga się najczęściej jest oczywiście angielski – z uwagi na jego rozpowszechnienie w rejonie europejskim. Od kiedy zacząć się go uczyć? I czemu to takie ważne?

Im wcześniej, tym lepiej?

Po długoletniej dyskusji na skalę światową o tym, czy predyspozycje do nauki języków są związane z wiekiem, czy też nie, pojawiły się rozstrzygające wnioski, że nie ma takiej zależności. Czy oznacza to, że równie dobrze języka można zacząć uczyć się na przykład dopiero po trzydziestce? Oczywiście! Tylko po co tyle czekać? Nie bez powodu dzieci rozpoczynają naukę języka standardowo już w szkole podstawowej (a coraz częściej nawet w przedszkolu). Zaczynając kurs angielskiego w 7 czy 8 roku życia, zwiększamy szanse na to, że do osiągnięcia pełnoletności, nastolatek będzie płynnie posługiwać się mową wyspiarzy. A to już imponujące! Warunkiem oczywistym jest odpowiednie podejście do nauki i systematyczność.

W czym przyda mi się ten angielski?

Pytanie to mogłoby zadać każde dziecko lub nastolatek, którego rodzic nalega na zapisanie go na kurs angielskiego. Argumentów jest mnóstwo. Wakacje można spędzać nad polskim morzem, ale po co tam marznąć, skoro z powodzeniem można wybrać się do słonecznej Grecji lub Włoch? Znając choćby podstawy angielskiego, dogadamy się w każdym hotelu, a rodzice nie będą musieli asystować przy takich sprawach, jak kupno napoju w barze czy wymiana ręcznika. Angielski przyda się nie tylko na wyjazdach rodzinnych. Wielką szansą i ciekawą perspektywą jest udział w wymianach młodzieżowych. Są to międzynarodowe spotkania młodzieży w podobnym wieku z trzech, czterech, a czasem nawet dziewięciu państw europejskich, podczas których uczestnicy integrują się ze sobą i mają razem warsztaty. Językiem komunikacyjnym jest zwykle właśnie angielski.

Sama wymiana to niezapomniane doświadczenie dla każdego nastolatka, a znajomości na niej zawarte mogą utrzymać nawet na lata. Mogą, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie dogadać się z nowymi koleżankami i kolegami. Takie relacje procentują, również możliwością odwiedzin znajomych w innych krajach. Nauka języka angielskiego wpływa całościowo na rozwój człowieka – dzięki niej dzieci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nie ograniczając się tylko do materiałów po polsku, ale też korzystając z filmów czy komiksów z Anglii czy Stanów Zjednoczonych. A to już nieograniczony zasób wiedzy! Takie podejście do nauki to ogromna inwestycja w przyszłość. Gdy znamy już gramatykę i słowotwórstwo w jednym języku obcym, zdecydowanie łatwiej przyswaja się inne, do których możemy znaleźć podobieństwa.

Aby nauka nie była koszmarem…

…należy dopasować sposób nauki do ucznia. Nie każdy uczy się tak samo, więc ważne jest podejście zindywidualizowane – należy dopasować tempo i częstotliwość nauki do możliwości dziecka. A co najważniejsze, aby dobrze opanować język, samo chodzenie na kurs angielskiego nie wystarczy. Metod nauki jest przecież wiele! I korzystajmy przy tym z osiągnięć techniki. Słówek z powodzeniem można uczyć się z nagrań audio, nawet w autobusie w drodze ze szkoły. Aby sprawdzić, czy już są zapamiętane, wystarczy wypełnić test online. Jeśli już zajęcia w grupie, to małej – tak, by z jednej strony ćwiczyć konwersacje w parze czy dyskusje na forum, ale też by lektor mógł skupić się na indywidualnej osobie. Ważne też, by mieć zajęcia z lektorami natywnymi – rodowitymi Amerykanami, Australijczykami czy Anglikami. To bardzo motywuje do nauki, gdy mamy pewność, że musimy użyć angielskiego, bo inaczej się nie dogadamy. Dobrze jest też, by dziecko robiło testy postępu i dostawało certyfikaty, gdy wchodzi na wyższe poziomy umiejętności. Dzięki temu wie, że nauka się opłaca i chce więcej!

Artykuł powstał we współpracy ze Speak-Up. Zapraszamy do wypróbowania oferty kursów języka angielskiego.

Więcej informacji na stronie https://speak-up.pl/.

Wstecz