(red) Wieści

Internet kontra sen

Młodzi ludzie, którzy dużo czasu poświęcają na korzystaniu z mediów społecznościowych częściej cierpią na problemy ze snem niż ich rówieśnicy, którzy rzadziej zaglądają do Internetu

Według dr Jessici Levenson z University od Pittsburgh School of Medicine, specjaliści zajmujący się problemami ze snem powinni obowiązkowo pytać pacjentów o częstotliwość korzystania z Internetu.

– Dzisiejsi młodzi dorośli, to pierwsze pokolenia wychowujące się z social mediami – mówi Levenson.

W 2014 roku dr Levenson i jej współpracownicy zebrali dane od prawie 1.800 Amerykanów w wieku od 19 do 32 lat dotyczące korzystania z portali internetowych i problemów ze snem. Pytano o jedenaście najpopularniejszych: Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine i LinkedIn. Ustalono, że średnio badani spędzali 61 minut w Sieci w ciągu dnia, a w perspektywie tygodnia odwiedzali 30 portali. Aż jedna trzecia badanych (30 proc.) przyznawała, że ma problemy ze snem. Osoby, które spędzały przed monitorami najwięcej czasu w ciągu dnia, dwa razy częściej cierpiały na zaburzenia snu niż badani, którzy najmniej czasu poświęcali internetowi. Ci, którzy najczęściej w ciągu tygodnia zaglądali do Sieci trzy razy częściej zgłaszali problemy ze snem.

– To może oznaczać, że częstotliwość wizyt na portalach jest bardziej związana z bezsennością niż całkowity czas korzystania z nich w ciągu dnia – mówi autorka. Innymi słowy możliwe, że lepiej zaglądać na swoje konta rzadziej, ale na dłuższy czas. Psychiatrzy tłumaczą, że korzystanie z portali może wypierać sen (np. osoba nie śpi, bo wrzuca zdjęcia na Instagram); portale mogą pobudzać poznawczo, emocjonalnie i fizjologicznie (np. kiedy ktoś prowadzi dyskuje, rozmawia z bliskimi); korzystanie z portali może zaburzać rytm cyrkadialny (poprzez światło emitowane przez smartfon, komputer). – Możliwe też, że młodzi ludzie korzystają z Internetu kiedy mają trudności z zaśnięciem, co z kolei utrudnia zasypianie, i tak w koło – mówi dr Brian Primack, współautor. Trudno powiedzieć co jest przyczyną, a co efektem.

(marga) sciencedaily.com

Wstecz