MATERIAŁ PR Komunikaty

7 kluczowych zasad SEO, które zaprowadzą Twoją stronę na sam szczyt!

Proces pozycjonowania portali internetowych zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. W jaki sposób zapewnić długotrwały wzrost pozycji stron w wyszukiwarce, tak by generowały one jak najwięcej organicznego ruchu?

Nie jest to łatwym zadaniem, gdyż Google ciągle modyfikuje własny algorytm i nie zamierza dzielić się szczegółowymi informacjami na temat mechanizmu jego działania. Dziś pozycjonowanie Wrocław to proces wieloaspektowy, który wymaga jednoczesnego działania na wielu polach. Nie wystarczy już tylko masowe linkowanie z wielu miejsc. Trzeba wykazać się sporą kreatywnością i wyciągać wnioski na podstawie podejmowanych działań. Prezentujemy zatem 7 najważniejszych przykazań SEO, których powinna być świadoma każda osoba zajmująca się pozycjonowaniem.

1. Właściwe frazy kluczowe oraz ich odpowiednie rozmieszczenie

Zanim będzie można rozpocząć wdrażanie działań pozycjonujących, należy koniecznie rozpocząć od właściwej optymalizacji treści portalu pod słowa kluczowe. Najlepiej wybrać te spośród nich, które cechują się wysoką popularnością, a jednocześnie są stosunkowo mało konkurencyjne. Warto w tym celu skorzystać z bezpłatnych aplikacji umożliwiających analizę fraz kluczowych pod kątem ich potencjału SEO. Dobrym rozwiązaniem jest – zwłaszcza na początku – używanie plannera słów kluczowych Google Adwords. Narzędzi zaprezentuje nam sugestie słów kluczowych, mając na uwadze liczbę wyszukań w ciągu miesiąca, a także konkurencyjność. Korzystanie z plannera Google wymaga zalogowania na aktywnym koncie Google.

2. Unikalny tytuł
Duże znaczenie w procesie pozycjonowania ma nadanie odpowiednich tytułów – zawierających frazy kluczowe – w odniesieniu do każdej z podstron. Powinny być one zbieżne z jej treścią, tak aby ułatwiać odwiedzającemu witrynę odnalezienie interesujących go informacji. Tytuł nie powinien liczyć więcej aniżeli 50 znaków. W przeciwnym razie zostanie on automatycznie skrócony, co będzie widoczne na liście wyników Google i narazi na ryzyko zniechęcenia potencjalnych odwiedzających. Roboty Google faworyzują strony zawierające właściwie utworzone tytuły. Przeprowadzenie tej czynności nie zajmuje wiele czasu, a znacznie zwiększa szanse wzrostu pozycji w wyszukiwarce. Tytuł każdej z podstron należy umieścić w sekcji .

3. Znacznik meta descriptionDla każdej z podstron warto także stworzyć unikalny opis strony, liczący maksymalnie 155 znaków ze spacjami. Będzie on pojawiał się w wynikach wyszukiwarki i na jego podstawie użytkownicy zapewne będą decydować, czy strona jest warta odwiedzenia. W przypadku rezygnacji z samodzielnego wstawienia meta description, Google automatycznie dobierze opis na podstawie treści witryny. Prawidłowy description powinien skłaniać internautów do tego, aby chcieli oni kliknąć w odnośnik do Twojej strony. Podobnie jak znacznik tittle, i w tym przypadku warto zadbać o zamieszczenie słów kluczowych. Dobrą praktyką jest także zachęcanie do podjęcia akcji np. poprzez zastosowanie frazy „odwiedź naszą stronę i znajdź to, czego szukasz!”.

4. Przyjazne adresy URL dla wyszukiwarki oraz odwiedzającychNieodzownym elementem układanki pod tytułem „skuteczne SEO” są także przyjazne adresy URL. Powinna je cechować przede wszystkim prostota oraz czytelność. Należy więc unikać stosowania znaków specjalnych czy długich ciągów numerycznych. Wówczas adres jest trudny do zapamiętania i w żadnym stopniu nie informuje o faktycznej zawartości strony. W przypadku korzystania z systemu zarządzania treścią WordPress, masz możliwość aktywowania funkcji automatycznego generowania adresów URL, spełniających powyższe założenia. Włączysz ją wybierając zakładkę „ustawienia”, następnie „bezpośrednie odnośniki”, a później „nazwa wpisu”.

5. Przydatne treści wysokiej jakościNie może być mowy o skutecznym marketingu, jeżeli content na stronie internetowej cechuje się niską wartością merytoryczną. Element ten odgrywa także niezaprzeczalne znaczenie w pozycjonowaniu. Użytkownik odwiedzając portal poszukuje podanych w przystępnej formie odpowiedzi na konkretne pytania, które rozwiązują jego problemy i trafiają w niezaspokojone potrzeby. W treści należy umieścić w sposób naturalny dobrane wcześniej frazy kluczowe – zarówno w formie mianownikowej, jak i odmienionej. Trzeba również pamiętać o uwzględnieniu podziału tekstu na poszczególne nagłówki – od H1 do H6. Roboty Google monitorując strony na tej podstawie próbują ocenić, które elementy treści są najistotniejsze i w ten sposób przyznają stronie określoną wartość SEO.

6. Narzędzia do prowadzenia analizy

Nie sposób prowadzić kompleksowych działań SEO, jeżeli pominięty zostanie etap monitoringu i analizy podjętych dotychczas aktywności. Służy do tego celu zwłaszcza narzędzie Google Analytics. Generuje ono w trybie rzeczywistym wykresy obrazujące ruch na portalu. Możesz dowiedzieć się z jaką częstotliwością Twoja strona jest odwiedzana w poszczególnych interwałach czasowych, ilu użytkowników ją odwiedzało, skąd trafili na portal, jakie podstrony przeglądali oraz ile poświęcili na to czasu. Zdołasz tym samym ocenić, w jaki sposób działania podjęte przez specjalistę SEO, przełożyły się na popularność strony internetowej. Co niezwykle istotne, aplikacja ta jest całkowicie darmowa – wystarczy jedynie posiadanie konta Google.

7. Szybka nawigacja i estetyczna warstwa wizualna

Witryna internetowa posiadająca nawet niezwykle wartościową treścią nie znajdzie się wysoko na liście wyszukiwań Google, jeżeli będzie cechować się utrudnioną nawigacją. Nawet gdyby tak się stało, to działania SEO poszłyby na marne – użytkownicy po chwili opuszczaliby stronę podirytowani. Czas wczytywania strony głównej oraz poszczególnych podstron powinien być więc skrócony do minimum. Można to zweryfikować za pomocą narzędzia Google Page Speed Test.

Trzeba cały czas się uczyć

Proces SEO nie zamyka się oczywiście w powyższej liście. Zaprezentowaliśmy jednak kluczowe zasady, które stanowią absolutną podstawę pozycjonowania. Warto poza tym mieć na uwadze, iż działań SEO nie można zaprzestać, gdyż w ten sposób szybko dotychczasowe wysiłki pójdą na marne. Od pozycjonera można zatem wymagać dużego stopnia elastyczności oraz kreatywności. Musi on posiadać umiejętność szybkiego reagowania na aktualizacje algorytmu Google i poddawać systematycznej analizie działania podmiotów konkurencyjnych.

Wstecz