MATERIAŁ PR Styl życia

5 umiejętności, które Twoje dziecko zdobędzie podczas górskiej wycieczki

O tym, że czas spędzony z dzieckiem buduje więź i integruje rodzinę, napisano już wiele. Relacje te można budować w różny sposób, jednak aktualnie najbardziej atrakcyjną formą jest aktywny wypoczynek w gronie najbliższych.

Wynika to głównie z faktu, iż my, dorośli, jesteśmy coraz bardziej aktywni fizycznie – korzystamy z różnorodnych form fit-rekreacji i zachęcamy dzieci do takiego samego trybu życia. Nic więc dziwnego, że górskie szlaki przeżywają obecnie oblężenie, a przekrój wiekowy turystów jest niezwykle szeroki. Zabierając dziecko w góry, nie tylko fundujemy mu doskonały wypoczynek i atrakcje. Dzięki górskim wycieczkom, maluchy nabywają szereg umiejętności, które stymulują rozwój i kształtują charakter. Czego dziecko nauczy się w górach?

Dystans do świata


W pogoni za codziennymi zajęciami, lepszymi ocenami, dodatkowym angielskim czy lekcją gry na skrzypcach, umyka cała esencja życia. To, że współczesne dzieci są multifunkcyjne i rozwijają się na wielu płaszczyznach jednocześnie, jest świetne. Jak przyjdzie czas, będą mogły wybrać swoją drogę – ale z poczuciem że zakosztowały wielu umiejętności. Zabierając dziecko w góry, nauczymy je że trzeba czasem nabrać dystansu – zatrzymać się, docenić świat nietknięty ludzką ręką. Dziecko nabędzie bezcenną umiejętność utrzymywania balansu między dawaniem z siebie 100% energii na co dzień, a regeneracją pośród szczytów, skał, górskich szlaków, czystego powietrza. Work life balance to umiejętność, którą warto kształtować od dzieciństwa. Góry zapewniają takie warunki.

Zaradność


W górach najczęściej jest idealnie – piękne widoki, masa atrakcji. Ale czasem jest trudniej. Ślisko, mokro, pochmurno. Czasem skończy się woda i trzeba dojść do schroniska lub hotelu. Dziecko uczy się zaradności – co zabrać ze sobą, jak się spakować, co się przyda – a co będzie przeszkadzać na górskim szlaku. Maluchy obserwując dorosłych, mają przykład jak zachować się w trudnych warunkach – kiedy nagle zmieni się pogoda lub trzeba skorzystać z toalety.

Orientacja w terenie

Górskie szlaki najczęściej są doskonale oznakowane. Tym niemniej, orientacja w terenie to przydatna umiejętność, którą posiądzie każdy kto choć raz wybierze się na wyprawę trasą między szczytami. Może to być potrzeba zboczenia na chwilę i powrotu na szlak, może konieczność skorzystania z nawigacji w telefonie by znaleźć najbliższe schronisko lub określić czas dotarcia do niego. Wyłącznie praktyczne umiejętności.

Własne możliwości i ograniczenia


Podczas górskiej wycieczki dziecko może nauczyć się rzeczy bezcennej: szacować własne możliwości i poznawać granice. W czasie spaceru po górach nieraz odezwie się zmęczenie, być może ból. Można stracić cierpliwość – im mniejsze dziecko tym szybciej – to zupełnie naturalne. Ale dzięki temu nie tylko rodzice poznają możliwości własnego dziecka. Sam maluch staje się świadome ograniczeń, które trzeba pokonać, bo nie ma wyjścia. Im dziecko będzie starsze, tym samoświadomość będzie wzrastać – umiejętność nie do przecenienia.

Konsekwencja i odwaga


Wspólny wyjazd w góry to doskonała okazja do zintegrowania się z dziećmi i relaksu na łonie natury. Nawet, jeżeli na szlaku nastąpi kryzys i dzieci odmówią dalszej wędrówki, będą musiały nauczyć się że trzeba konsekwentnie podążać raz obraną ścieżką. Że podjęta decyzja ciągnie za sobą zobowiązanie – do wejścia na szczyt. Tak poważna umiejętność, w niesamowicie sympatycznych okolicznościach przyrody, zostanie przyswojona przez dziecko niepostrzeżenie, acz skutecznie. Wspaniałe widoki, które rekompensują włożony wysiłek, uczą że warto być konsekwentnym i odważnym. To niesamowita lekcja, której towarzyszy ogromna radość zdobywania gór. Warto.

Więcej pomysłów na spędzanie czasu ze swoim dzieckiem znajdziesz na www.4fathers.pl.

Wstecz