MATERIAŁ PR Komunikaty

5 największych zagrożeń, z którymi Twoje dziecko może spotkać się w sieci

Internet stał się nieodłączną częścią codziennego życia dzieci i młodzieży, które praktycznie nie znają już świata bez tabletów i smartfonów. Narzędzia te pomagają im w zdobywaniu wiedzy, poznawaniu świata oraz rozwoju swoich zainteresowań.

Ale obok pozytywnych stron nowych technologii, badacze zwracają też uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci przez najmłodszych użytkowników, którzy często nie potrafią wybierać odpowiednich dla siebie treści oraz właściwie ich wykorzystywać.

Oto lista zagrożeń, na które rodzice małych internautów powinni zwrócić szczególną uwagę.

1. Nadużywanie Internetu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, ponad 30 procent dzieci w wieku 10-15 lat spędza w sieci nawet dwie godziny dziennie. Co więcej, 13 procent deklaruje, że jest aktywna online aż od 2 do 4 godzin na dobę.

Dostęp do ogromnej ilości informacji, rozrywki, rywalizacja z innymi graczami, czy łatwy kontakt ze znajomymi powodują, że czas spędzany w sieci każdemu może wymknąć się spod kontroli. Tymczasem, nadużywanie Internetu to niebezpieczne zjawisko, które może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Co, oprócz zbyt długiego przesiadywania przed ekranem komputera, powinno jeszcze zwrócić uwagę czujnych rodziców? Niepokojąca jest na pewno sytuacja, w której mały internauta, z powodu wirtualnych aktywności zaniedbuje obowiązki rodzinne i szkolne, zapomina o dawnych zainteresowaniach, a na próby ograniczenia jego dostępu do sieci, reaguje agresją i rozdrażnieniem.

2. Cyberprzemoc

Przemoc przy użyciu nowych mediów stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku gimnazjalnym. Może przejawiać się w postaci publikowania ośmieszających filmów lub zdjęć, wulgarnych komentarzy, nękania SMSami , wpisami w mediach społecznościowych, czy wreszcie wykluczania ze społeczności internetowych.

Każde dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy, może być również jej świadkiem lub sprawcą. Wprowadzając malucha w świat nowych mediów, warto uświadomić go, że w wirtualnej rzeczywistości obowiązują takie same zasady szacunku dla ludzi, jak i poza nią.

3. Szkodliwe treści

W sieci znajduje się wiele treści, które nie są przeznaczone dla młodych internautów.  Część z nich może stanowić potencjalne zagrożenie dla  rozwoju dzieci. To m.in. materiały pornograficzne, obrazy i filmy prezentujące przemoc i okrucieństwo, treści ksenofobiczne i rasistowskie, tzw. mowę nienawiści, czy wreszcie treści promujące zachowania autodestrukcyjne, takie jak: anoreksja, samookaleczenia czy samobójstwo.

W zapobieganiu dostępowi dzieci do szkodliwych treści nic nie zastąpi czujności i uwagi jego opiekunów oraz ustalonych z dzieckiem zasad korzystania z sieci. Jednak, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, z pomocą rodzicom przychodzą rozwiązania technologiczne, takie jak narzędzia kontroli rodzicielskiej. Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonego przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, aż czterech na pięciu rodziców nie zainstalowało na tablecie lub smartfonie dziecka żadnego programu ochronnego.

4. Kontakty z nieznajomymi

W Internecie dzieci wchodzą w liczne interakcje z innymi osobami – zarówno tymi, które poznały już wcześniej osobiście, jak i z tymi poznanymi dopiero w sieci. W ten sposób, zaspokajają potrzebę przynależenia do określonej społeczności, wymieniają się informacjami, czy rozwijają swoje zainteresowania, ale mogą stać się także ofiarą nadużyć ze strony obcych. Warto uświadomić dziecku, że w  Internecie bardzo łatwo udawać kogoś, kim się nie jest i nauczyć je, że osoby, które poznaje w sieci, w rzeczywistości mogą nie być tymi, za które się podają.

5. Zagrożenie prywatności

Korzystając z mediów społecznościowych, młodzi internauci często umieszczają w sieci własne zdjęcia, filmy, teksty i komentarze. Tymczasem, prywatne treści, nierozważnie  publikowane, mogą być dla nich źródłem zagrożeń. Warto ustalić z dzieckiem, jakie informacje na swój temat może zamieszczać w sieci, a jakich na pewno nie należy publikować. Dobrym pomysłem będzie także zabezpieczenie profilu dziecka silnym hasłem, aby dostęp do niego nie był możliwy dla osób trzecich. Ustrzeże to przed  kradzieżą jego danych, czy publicznym udostępnieniem jego prywatnych materiałów.

Internet wcale nie musi być źródłem zagrożenia dla dzieci, jeśli nauczymy je w bezpieczny sposób poruszać się po sieci. Skąd możemy czerpać wiedzę potrzebną do odpowiedzialnego wspierania naszego dziecka w poruszaniu się po wirtualnej rzeczywistości? Z pomocą przychodzi przygotowany przez Fundację Orange kurs „Bezpiecznie Tu i Tam”. Skierowany do rodziców dzieci w różnym wieku, jest dostępny bezpłatnie pod adresem http://www.fundacja.orange.pl/kurs

Dzięki niemu, nie tylko poznamy rodzaje zagrożeń, na które może natknąć się w sieci młody internauta, ale otrzymamy wskazówki, jak im przeciwdziałać oraz jak nauczyć dziecko przestrzegania ważnych zasad w kontakcie z nowymi technologiami. Całość podana jest w formie interaktywnych treści, filmów, animacji i krótkich quizów, które pomogą zapamiętać najważniejsze informacje. Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z indywidualnej porady eksperta.

Platforma została przygotowana w ramach społecznej misji Fundacji Orange, która już od 10 lat zajmuje się cyberbezpieczeństwem dzieci.

Wstecz