(red) Wydarzenia

FAS i przywiązanie

„FAS i przywiązanie” to hasło Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbędzie się 11 września w Lędzinach w ramach Światowego Dnia FAS w Polsce.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja FASTRYGA, Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lędzinach, Urząd Miasta Lędziny, Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lędzinach.

Celem konferencji jest pogłębianie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych) oraz budowanie systemu terapii i wsparcia. Ciążą i pierwsze dwa lata życia są szczególnie ważną fazą w rozwoju człowieka. W tym czasie wyjątkowe znaczenie ma relacja z wrażliwym i reagującym na potrzeby dziecka opiekunem. Ryzyko wystąpienia zaburzeń przywiązania u dzieci, które rodzą się z FASD jest bardzo duże. Dzieje się tak z powodu dysfunkcji tych systemów neurologicznych, których prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do wytworzenia relacji przywiązania.

Podczas konferencji, która jest skierowana do osób zajmujących się zawodowo pomaganiem dzieciom, młodzieży i dorosłym z FAS: przedstawicieli świata nauki, praktyków, lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, asystentów rodzin, kuratorów, pracowników żłobków, przedszkoli, szkół, placówek wsparcia dziennego, placówek opiekuńczo – wychowawczych a także do rodziców biologicznych, zastępczych i adopcyjnych, w których wychowują się dzieci z FASD.

Uczestnicy konferencji będą mogli z nowej perspektywy przyjrzeć się zaburzeniom przywiązania w u dzieci z FAS/FASD, poszerzyć swoją wiedzę na temat najnowszych badań związanych z funkcjonowaniem systemu przywiązania i roli regulacji emocjonalnej i wpływu różnych czynników na tworzenie więzi oraz narzędzi przydatnych w pracy z dziećmi z FASD i zaburzeniami przywiązania oraz ich rodzinami wspierających rozwój w obszarze zaufania, bezpieczeństwa, regulacji emocjonalnej, autonomii.

Patronat medialny „Charaktery”.

Więcej: www.fas.org.pl

Pobierz program konferencji (pdf)

1_Program konferencji FAS 2017.pdf (806.9 KiB)

Wstecz