Komunikaty

„Egzamin” - mamy zaproszenia na film

Dla wielbicieli dobrego kina mamy aż 50 podwójnych zaproszeń na film „Egzamin”, którego „Charaktery” są patronem. Zwycięzcy będą mogli uczestniczyć w dowolnym pokazie filmu w warszawskim kinie Muranów.

Od początku świata rodzice powtarzają niczym mantrę: „oby nasze dzieci miały w życiu lepiej niż my”. Reżyser Cristian Mungiu, specjalista rumuńskiego kina moralnego niepokoju, rozwija i komplikuje to piękne życzenie. Czy za wszelką cenę powinniśmy zapewniać naszym pociechom udany życiowy start? Z jakim bagażem świadomości wchodzi w dorosłość ktoś, komu rodzice ułatwili (czytaj: załatwili) prześlizgnięcie się przez bramkę z napisem „sukces”?

Reżyser „Czterech miesięcy, trzech tygodni i dwóch dni”, filmu o restrykcyjnym prawie antyaborcyjnym w epoce Ceaușescu, swój najnowszy tytuł osadził w czasach współczesnych, choć w powietrzu ciągle unosi się duch minionej epoki. Ostał się choćby w tak charakterystycznym dla postkomunistycznej mentalności przekonaniu, że na wszelkie układy nie ma rady. Bohater „Egzaminu” jest szanowanym lekarzem i człowiekiem troszczącym się o bliskich. Kiedy zostaje poproszony o przesunięcie wpływowego nazwiska na liście oczekujących na przeszczep wątroby, pomimo moralnych wahań zrobi to. W ten sposób odwdzięczy się za pomoc swojej córce na egzaminie maturalnym.

Opowiadając o rodzinie współczesnych rumuńskich inteligentów, Mungiu kreśli obraz moralnej szarej strefy, w której łatwo się zagubić pomimo najszlachetniejszych intencji. Widzimy, jak zatroskany o przyszłość dziecka ojciec coraz bardziej grzęźnie w oszustwach. „Egzamin” jest pod tym względem filmem oskarżycielskim, wymierzonym w średnie i starsze pokolenie dzisiejszych Rumunów, ciągle tkwiących jedną nogą w nieuczciwym kumoterskim systemie, ale i podtrzymujących go na co dzień.

Mimo wszystko reżyser nie traci nadziei. Pokłada ją przede wszystkim w młodszym pokoleniu, które nie zachłystuje się perspektywą otwartych granic i wielkich karier.

Dla 50 pierwszych osób, które wyślą wiadomość na adres katarzyna.moskal@charaktery.com.pl, podając w niej swoje imię i nazwisko, mamy podwójne zaproszenia na film. W seansie będzie można uczestniczyć w dniach 25 listopada – 8 grudnia, po uprzedniej rezerwacji i okazaniu w kasie kina dowodu tożsamości. W temacie wiadomości należy wpisać tytuł filmu.

Zobacz zwiastun filmu

Wstecz