MATERIAŁ PR Komunikaty

Dobra kawa z ekspresu na lepsze samopoczucie

Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ok. 1,5 mln Polaków. Żeby zapobiec chorobie, warto codziennie sięgnąć po filiżankę dobrej czarnej kawy.

Działanie kawy na organizm

Kawa to napój znany w każdym zakątku globu. Pobudzający efekt kawy zapewnia zawarta w niej kofeina – substancja psychoaktywna powszechnie używana na całym świecie. Kofeina wprowadzona do krwiobiegu osłabia działanie neuroprzekaźnika nazywanego adenozyną, odpowiedzialnego za utrzymanie uwagi, czujności oraz sen. W ciągu dnia poziom adenozyny stopniowo wzrasta aż do osiągnięcia poziomu, w którym organizm jest gotowy do snu. Podczas odpoczynku adenozyna spada do zera i rano budzisz się gotowy do działania. Kofeina zawarta w kawie blokuje neuroprzekaźnik, utrzymując mózg w stanie pobudzenia.

Na skutek zablokowania adenozyny, organizm uwalnia inne neuroprzekaźniki – dopaminę i kwas glutaminowy, które dają zastrzyk energii, poprawiają zdolności umysłowe i opóźniają wystąpienie chorób degeneracyjnych związanych z wiekiem. Filiżanka kawy poprawia też samopoczucie, jednak nie u każdego. Zbyt duże ilości wypijanej kawy i picie jej przez osoby szczególnie wrażliwe na działanie kofeiny może niestety pogłębić depresję i zły nastrój.

Właściwości zdrowotne kawy

Choć kofeina spożywana w nadmiarze szkodzi zamiast pomagać (np. prowadzi do zaburzenia wydzielania serotoniny), picie kawy w umiarkowanych ilościach, czyli 2-3 filiżanek dziennie, pozytywnie wpływa na zdrowie. Kawa z ekspresu może ochronić Cię przed chorobą Alzheimera i demencją. Alzheimer dotyka najczęściej osoby po 65. roku życia i do tej pory nie znaleziono na niego lekarstwa. Jedyny sposób to zapobieganie rozwojowi choroby przez zdrowe odżywianie, uprawianie sportów i picie kawy. Badania pokazują, że osoby regularnie spożywające kawę, mają o 65% niższe ryzyko zachorowania na Alzheimera.

W 2011 r. Uniwersytet Harvarda opublikował badanie potwierdzające, że kobiety, które spożywały 4 i więcej filiżanek kawy w ciągu dnia miały o 20% mniejsze ryzyko pojawienia się depresji niż osoby w ogóle niepijące kawy lub pijące tylko 1 filiżankę dziennie. Zdrowotne właściwości kawy wynikają też z dużych ilości antyoksydantów, które zawiera czarny napój. Antyoksydanty, inaczej nazywane też przeciwutleniaczami neutralizują powstające w organizmie wolne rodniki i spowalniają starzenie się organizmu. Pozytywnie wpływają więc na pracę mózgu i utrzymanie go w dobrym zdrowiu.

Kawa na zdrowie, ale tylko z ekspresu

Inne napoje i produkty żywnościowe zawierające kofeinę, takie jak herbata, napoje energetyzujące i gazowane oraz czekolada, nie wykazują tych samych zdrowotnych właściwości co kawa. Jednak, żeby filiżanka małej czarnej nie tylko pobudziła, ale przyczyniła się też do Twojego lepszego samopoczucia i zdrowia, trzeba ją odpowiednio przygotować. Napój przygotowany z kawowego proszku zalanego wrzątkiem lub gotowany w tygielku (tzw. kawa po turecku) zawiera najwięcej kofeiny, jednak również największe ilości szkodliwych dla zdrowia substancji. W tak zaparzanej kawie do naparu przechodzą związki z tłuszczu kawowego podnoszące poziom cholesterolu i upośledzające metabolizm wątroby. Dlatego dla dobrego zdrowia najlepiej pić filtrowaną kawę przygotowaną w ekspresie ciśnieniowym.

Kapsułki do ekspresu zawierają w sobie odpowiednią porcję zmielonych ziaren, z których przygotujesz ulubiony napój (więcej na https://www.dolce-gusto.pl/flavours). Kawa do ekspresu ciśnieniowego jest przygotowana z wysokiej jakości ziaren i skomponowana tak, żeby podczas zaparzania wydobyć z niej jak najwięcej aromatu i smaku.

Przeciwutleniacze obecne w kawie zachowują najwyższe stężenie, kiedy małą czarną przygotowuje się w ekspresie ciśnieniowym. Dlatego to polecana metoda parzenia, która pozwala jak najskuteczniej pozbywać się wolnych rodników. Dobra kawa do ekspresu powinna pochodzić ze sprawdzonych upraw, w których ściśle kontroluje się proces uprawy i obróbki ziaren. Większość kawowych producentów nie dba o odpowiednie warunki suszenia i przechowywania niepalonych ziaren, przez co kawa pleśnieje, stając się szkodliwa dla zdrowia. Dzięki przyrządzaniu naparu w ekspresie ciśnieniowym, częściowo oczyszcza się kawę z ewentualnych pozostałości toksycznych substancji.   

Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, że kawa pomaga w depresji, warto po nią sięgać ze względu na inne korzyści zdrowotne. Picie kawy to dla niektórych rytuał, który sam w sobie potrafi poprawić humor. Kiedy więc dopada Cię chandra, sięgnij po ulubioną kawę z ekspresu.

Wstecz